TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gwiazda umiędzynarodowienia 2023 jest z PWr!

Wręczenie nagrody - zdjęcie

Anna Maria Jarosławska, szefowa Działu Współpracy Międzynarodowej została laureatką konkursu „Gwiazdy umiędzynarodowienia 2023” organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Doceniono ją m.in. za niestandardowe podejście do promocji uczelni i zaangażowanie w integrację środowiska akademickiego z przyjeżdżającymi na PWr zagranicznymi studentami.

W konkursie nagradzane są osoby o wybitnych osiągnięciach w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. W skład kapituły, która wybiera laureatów wchodzą reprezentanci instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój kontaktów międzynarodowych. Honorowy patronat nad konkursem objął prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach podczas organizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2023”.

„Rising Star 2023” - Anna Maria Jarosławska

Anna Maria Jarosławska - zdjęcieDziałem Współpracy Międzynarodowej Politechniki Wrocławskiej kieruje od 2020 r. Jest koordynatorką projektów „Study in Wrocław”, „Study in Poland”, NAWA „Welcome to Poland – Cool Wrocław Tech” oraz „Spinaker – Create i Switch”. Aktywnie działa także w IROs Forum oraz w NAFSA Association of International Educators.

Swoją międzynarodową przygodę zaczęła już w trakcie studiów od programu Erasmus+ i wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

– Na własnej skórze odczułam wtedy, czym jest tęsknota za domem, szok kulturowy i różnice wynikające z naszego pochodzenia oraz otoczenia, w jakim było nam dane żyć. Jednocześnie byłam zafascynowana różnorodnością międzynarodowego studenckiego życia i możliwościami, które ono daje – mówi Anna Maria Jarosławska.

W przerwach od nauki podróżowała autostopem. W ten sposób zwiedziła m.in. Hiszpanię, Bałkany i Francję, a po zakończeniu nauki także Tajwan, Sri Lankę czy Kolumbię. Podróżą życia była dla niej wyprawa do Ameryki Płd., gdzie w ciągu kilku miesięcy odwiedziła Chile, Argentynę, Boliwię i Peru. Jak sama przyznaje podróżniczego bakcyla zaszczepili w niej rodzice.

– To właśnie ich otwartość na świat i inne kultury zachęciła mnie do udziału w wymianach międzynarodowych i nauki języków, których znam kilka. Wykorzystuję to w swojej pracy i doceniam możliwość tworzenia międzynarodowych projektów i współpracy z zagranicznymi studentami i pracownikami – wyjaśnia laureatka.

Uśmiech, bezpośredniość i zaangażowanie

Anna Maria Jarosławska - zdjęcieJednym z jej sposobów na nawiązywanie kontaktów ze studentami spoza naszego kraju, jest aktywność w social mediach. Okazuje się, że taka bezpośrednia komunikacja z kandydatami jest niezwykle efektywna.

– Nasi przyszli studenci najpierw budują z nami wirtualne relacje, dzięki czemu już przed przyjazdem czują się komfortowo, ponieważ wiedzą, kto jest po drugiej stronie ekranu. Potem na miejscu widzą przyjazne i znane im twarze, co jest bardzo istotne w pierwszych dniach adaptacji – podkreśla Anna Maria Jarosławska.

Rozmowy ze studentami, czy prowadzone na żywo spotkania z pracownikami działu cieszą się dużym zainteresowaniem, a ta forma kontaktu pomaga w pracy. Studenci oglądają nagrania, z których uzyskują większość odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadzona przez DWM seria Live meetings to nie tylko promocja uczelni i jej oferty studiów, ale także źródło informacji o wydarzeniach i wsparcie dla każdego widza.

–  Uważam, że kluczem do zainteresowania młodych ludzi studiami w Polsce może być prawdziwie międzynarodowy kampus i poczucie bezpieczeństwa, jakie obcokrajowcy znajdują w wielokulturowym Wrocławiu - mówi Anna Maria Jarosławska. –  Magnesem przyciągającym kandydatów i kandydatki na studia na PWr jest szansa realizacji swoich pasji i rozwoju w każdej dziedzinie, nie tylko naukowej.

Gra zespołowa

Zespół DWM - zdjęcieZa największy sukces zawodowy Anna Maria Jarosławska uznaje swój zespół, z którym tak udanie współpracuje w Dziale Współpracy Międzynarodowej.

– W DWM pracuje ponad 20 osób, które z ogromnym zaangażowaniem zabiegają o przyciąganie zagranicznych studentów, ale też dbają i wspierają pracowników zaangażowanych w umiędzynarodowienie lub będących jego częścią – podkreśla i dodaje, że celem na najbliższą przyszłość jest zacieśnianie współpracy z siecią uniwersytetów europejskich Unite!, do której Politechnika dołączyła w 2022 roku.

– To dla mnie i mojego zespołu duże wyzwanie, ale i szansa rozwoju dla uczelni. Przed nami wiele pracy i wierzę, że przyniesie ona ogrom korzyści dla całej naszej społeczności – dodaje.

 mic

750x96_v2.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję