TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Praca dyplomowa absolwenta W4 z prestiżową nagrodą

Wręczenie nagrody - zdjęcie

Adrian Skrobas z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji został laureatem V edycji konkursu MON o nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę naukową poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii.

Wręczenie nagrody - zdjęcieAdrian Skrobas ukończył kierunek cyberbezpieczeństwo na studiach pierwszego stopnia, które teraz kontynuuje na studiach magisterskich. Swoją pracę inżynierską „Wykrywanie żywotności twarzy w przestrzeni 3D uzyskanej z mapy głębi z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego zapobiegające kradzieży tożsamości” przygotował pod opieką dr. inż. Wojciecha Wodo z Katedry Podstaw Informatyki.

– Pochyliłem się w niej nad tematem rosnącego zagrożenia związanego z kwestiami takimi jak kradzież tożsamości i ataki prezentacyjne. Długi i żmudny proces przeglądu najnowszych rozwiązań z dziedziny biometrii i bezpieczeństwa doprowadził do stworzenia rozwiązania adresującego wady i podatności wielu współczesnych systemów biometrycznych twarzy poprzez wsparcie procesu weryfikacji pomiarem głębi – mówi Adrian Skrobas. – Rewolucyjnym atutem tego rozwiązania jest jego skalowalność oraz wysoka dostępność. Mówimy tu o wykorzystaniu popularnego IPhone'a i jego systemu czujników, a nie drogiej i trudno dostępnej profesjonalnej aparatury pomiarowej – dodaje.

Rozwiązanie zaproponowane przez naszego studenta może stanowić znaczący krok w kierunku stworzenia bardziej bezpiecznych i dostępnych systemów biometrycznych. Potencjalne zastosowania obejmują obszary takie jak bankowość, bezpieczeństwo publiczne, wojskowość czy ogólna ochrona tożsamości.

Na potrzeby pracy laureat stworzył unikalny zbiór danych składający się z danych głębi oraz światła widzialnego, zawierający ponad 2 000 próbek prezentujących autentyczne osoby, zebrane podczas różnych interakcji i z wykorzystaniem najpopularniejszych narzędzi stosowanych do kradzieży tożsamości, tzw. instrumentów ataku prezentacyjnego.

Adrian Skrobas - zdjęcie– Na podstawie danych przedstawiłem szeroki przekrój modeli do wykrywania ataków prezentacyjnych, zarówno prostych, jak i bardzo zaawansowanych, a niektóre z przeprowadzonych eksperymentów walidujących te warianty uzyskały skuteczność do 99%. Warto wspomnieć, że te eksperymenty oceniałem również według szeroko stosowanych w biometrii metryk standardu ISO 30107-3 – te zaś dla niektórych protokołów wykazały zerowe stopy błędów – dodaje Adrian Skrobas.

Praca zwyciężyła w pierwszej kategorii – za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską. Łącznie wyróżnionych zostało sześć prac dyplomowych obronionych na polskich uczelniach oraz dotyczących cyberbezpieczeństwa i kryptologii. Suma nagród dla laureatów wyniosła 56 000 zł.

Kapitułę konkursu stworzyli specjaliści, pełniący najwyższe funkcje w strukturach Sił Zbrojnych. Ich grono oceniało m.in. wartość merytoryczną prac, innowacyjność tematu, a przede wszystkim znaczenie dla obrony kraju.

Praca dyplomowa Adriana Skrobasa została również doceniona przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Laureat odebrał nagrodę od przedstawicieli wrocławskiego oddziału stowarzyszenia podczas uroczystego rozdania dyplomów absolwentom W4.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję