TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Poznaliśmy mistrzów Dolnego Śląska w sudoku

Data: 20.05.2024 Kategoria: Wydział Matematyki, życie uczelni

finał mistrzostw w sudoku

Siedem tysięcy osób wzięło udział w eliminacjach do XI edycji Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. 500 zawodników z najwyższymi wynikami spotkało się w niedzielę w naszym kampusie, by wziąć udział w finale konkursu.

final mistrzostw w sudokuUczestnicy mistrzostw mierzyli się z sudoku o różnym poziomie trudności w pięciu kategoriach wiekowych – klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8 szkół podstawowych, szkoły średnie oraz kategoria dorośli.

Trzy rundy zadań wyłoniły najlepszych z najlepszych, którzy wzięli udział w Wielkim Finale. O nagrody rywalizowało w nim 55 osób.

- To Mistrzostwa Dolnego Śląska, ale zgłaszają się do nich także osoby spoza regionu, nawet z drugiego końca Polski! – opowiada Marzena Twardowska, jedna z organizatorek konkursu. – Np. w finale już po raz drugi uczestniczyli uczeń szkoły podstawowej z podkarpackiej miejscowości Rozbórz Długi czy uczeń z miejscowości Dywity koło Olsztyna. Wśród finalistów były także osoby z Kozienic, Lublina czy Warszawy. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania tych osób i bardzo nam miło, że uznają nasz konkurs za tak ważny dla siebie, żeby przyjeżdżać z tak daleka.

Jeden z najmłodszych uczestników mistrzostw – Adam Guzik – jest pierwszoklasistą i mimo tak młodego wieku zajął siódme miejsce w finale w kategorii uczniów klas 1-3.

finaliści mistrzostwW tej kategorii zwyciężyła Marie Łobos, trzecioklasistka z wałbrzyskiej Językowej Szkoły Podstawowej Młody Kopernik.

- Przed konkursem trochę się stresowałam, ale kiedy już usiadłam w sali i zaczęłam rozwiązywać sudoku, to przestałam. Bo to przyjemne i wcale nie było trudne – przekonywała.

Marie sudoku zaczęła rozwiązywać już w pierwszej klasie i podkreśla, że lubi nie tylko takie zadania, ale i matematykę w ogóle. Za sobą ma już starty w innych konkursach – jak Alfik czy Kangur, a za tydzień znów przyjedzie na Politechnikę Wrocławską na finał Gier Matematycznych i Logicznych.

- Sami jesteśmy zdumieni, jak świetnie jej idzie i z jaką pasją rozwiązuje zadania matematyczne – podkreślają jej rodzice i dodają, że duża w tym zasługa szkolnego matematyka, Dariusza Frąszczaka, który do udziału w konkursach i odkrycia, że matematyka jest fajna, zachęcił nie tylko Marie, ale i wielu innych uczniów, którzy przyjechali na mistrzostwa i „wkręcili się” w rozwiązywanie zadań. Jeden z nich – Wiktor Szwarczyński - zdobył także pierwsze miejsce w innej kategorii wiekowej mistrzostw (klasy 7-8).

Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku są organizowane od 2012 roku. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 100 szkół i wystartowało w nich ponad 4000 uczniów.

finał mistrzostw w sudoku

Organizatorem pierwszych czterech edycji była Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z serwisem MalyPitagoras.pl. Od 2016 roku organizatorem konkursu została Politechnika Wrocławska.

Sławomir Wójcik, jeden z organizatorów zawodów, a na co dzień nauczyciel w Akademickim Liceum PWr, podkreśla, że sudoku ma mnóstwo zalet i sprawdza się nie tylko jako forma relaksu i rozrywki. - Przeciętny człowiek w dzisiejszych czasach ma problem z zapamiętaniem numeru telefonu, bo przecież wszystko mamy w komórce, więc nie musimy ćwiczyć swojej pamięci. Ktoś podaje nam swoje nazwisko, a za chwilę już wylatuje nam z głowy itd. Sudoku pozwala ćwiczyć taką „pamięć roboczą”, bo czasami zadania są dość złożone i żeby je rozwiązać, konieczne jest zaplanowanie dwóch-trzech kolejnych kroków. Podobnie jak w szachach. A do tego sudoku rozwija umiejętność logicznego myślenia, stymuluje umysł i pozwala poprawić koncentrację – tym bardziej, że zdarzają się zadania bardzo trudne, wymagające sporo cierpliwości. To zatem z jednej strony zabawa, ale zarazem bardzo rozwijająca.

finał mistrzostw w sudoku

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach mistrzostw zdobyli:

szkoły podstawowe, klasy 1-3:

  1. Marie Łobos, Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik”, Wałbrzych,
  2. Maciej Kuźma, Szkoła Podstawowa nr 4, Wrocław,
  3. (ex aequo) Franciszek Bekała, Szkoła Podstawowa nr 28, Wrocław i Adam Rzecki, Szkoła Podstawowa nr 5, Wrocław;

szkoły podstawowe, klasy 4-6:

  1. Maciej Wiśnik, Szkoła Podstawowa nr 364 im. Konstancji Markiewicz, Warszawa,
  2. Małgorzata Muszyńska, Niepubliczny Zespół Szkolno - Przedszkolny NURT, Wrocław,
  3. Jakub Krowisz, Szkoła Podstawowa nr 36 im. Bohaterów Westerplatte, Wrocław;

szkoły podstawowe, klasy 7-8:

  1. Wiktor Szwarczyński, Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik”, Wałbrzych,
  2. Mateusz Suszko, Szkoła Podstawowa nr 76, Wrocław,
  3. Jan Kropidłowski, Szkoła Podstawowa nr 76, Wrocław;

szkoły średnie:

  1. Paweł Czujowski, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Wrocław,
  2. Elżbieta Kącka, Liceum Ogólnokształcące nr V im. Jakuba Jasińskiego, Wrocław,
  3. Tola Matyasik, Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza, Wrocław;

dorośli:

  1. Marta Wasińska, Kraków,
  2. Jakub Dobrzański, Wrocław,
  3. Olga Shut, Wrocław.

Szczegółowe wyniki wszystkich finalistów na stronie zawodów.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję