TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Politechnika Wrocławska podpisała umowę z koncernem Framatome

Podpisanie umowy z FramatomeNasza uczelnia i jedna z czołowych firm światowego sektora energetyki jądrowej zamierzają prowadzić wspólne badania, organizować staże dla studentów oraz doktorantów, a także podejmować różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne – takie jak wyjazdy studyjne czy wykłady specjalistów.

Umowę podpisano zdalnie. Swoje podpisy złożyli najpierw prof. Dariusz Łydżba, prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym i prof. Piotr Szulc, dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr, a następnie dokument trafił do Francji, gdzie sygnował go Bernard Fontana, dyrektor generalny Framatome.

Badania, staże, wykłady

FramatomeW umowie PWr i Framatome podkreślają że zamierzają wspólnie pracować nad programami nauczania dla następnych pokoleń specjalistów energetyki jądrowej. W planach są także praktyki, staże i szkolenia dla studentów i doktorantów z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Elementem współpracy będą również wspólne prace badawcze m.in. z obszaru zagadnień cieplno-przepływowych oraz analizy bezpieczeństwa.

– Podpisanie umowy umożliwia naszym studentom realizację prac dyplomowych, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczeniu, jakie zdobędą w czasie wyjazdów naukowych do Framatome – opowiada dr inż. Wojciech Zacharczuk, koordynator ds. energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – W ramach współpracy będziemy też zapraszać specjalistów z firmy do wygłaszania prelekcji dla naszych studentów i pracowników oraz prowadzenia szkoleń. Z dotychczasowych kontaktów wiemy, że Framatome jest bardzo otwarta i chętna na tego typu inicjatywy.
– Nasz zespół we Framatome i naukowcy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr będą wspólnie przygotowywać studentów do rozpoczęcia kariery w energetyce jądrowej – podkreślał z kolei Bernard Fontana, podpisując dokument. – Dla naszej firmy ta umowa jest częścią strategii podnoszenia umiejętności pracowników sektora i działań rekrutacyjnych. Chcemy także wzmocnić naszą obecność w Europie Środkowej.

FramatomeKoncern i wydział będą też wspólnie prowadzić działania edukacyjne na temat energetyki jądrowej, by zwiększać świadomość społeczną związaną ze stosowanymi technologiami, ich bezpieczeństwem i znaczeniem energetyki jądrowej w kontekście ograniczania globalnego ocieplenia i zmian klimatu. To istotne także ze względu na plany polskiego rządu związane z koniecznością transformacji sektora energetycznego. W październiku 2020 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Harmonogram zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy od 6000 do 9000 MW. W każdej elektrowni mają pracować trzy reaktory wodne ciśnieniowe typu PWR, generacji III lub III+. Plany przewidują rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026 r. i jego uruchomienie w 2033 r.

Studia – dla inżynierów i magistrów oraz podyplomowe

FramatomeFramatome to międzynarodowy lider sektora energetyki jądrowej. Firma na całym świecie zatrudnia 14 tys. pracowników i do tej pory pracowała przy ponad 380 reaktorach jądrowych. Koncern zajmuje się projektowaniem, serwisowaniem i instalowaniem komponentów, produkcją paliwa oraz oprzyrządowania i systemów sterowania dla elektrowni jądrowych. Swoje biura prowadzi we Francji, Niemczech, Chinach, USA i Kanadzie. Podpisanie oficjalnej umowy o współpracy to potwierdzenie wielu lat wspólnych działań firmy z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym PWr i deklaracja ich intensyfikacji.

Zagadnienia energetyki jądrowej na naszej uczelni są rozwijane od połowy lat 50. ubiegłego wieku, czyli od kiedy Oddział Energetyczny (funkcjonujący na Wydziale Mechanicznym) przekształcił się w samodzielny Wydział Mechaniczno-Energetyczny. Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni i prodziekan ds. studenckich – dotarł do jednego z najstarszych dokumentów wydziałowych, w którym pojawia się określenie „jądrowy”.  Jest to „Plan studiów na Wydziale Energetycznym Politechniki Wrocławskiej”, który przewidywał na X semestrze studiów trzydziestogodzinny kurs „Elektrownie jądrowe” – opowiada.

newsletter-promo.png

Aktualna oferta dydaktyczna wydziału jest ściśle związana z zapotrzebowaniem sektora energetycznego i rządowym programem budowy elektrowni jądrowych. Na studiach pierwszego stopnia wydział oferuje dwa kursy: Energetyka jądrowa (specjalności Energetyka zawodowa oraz Energetyka rozproszona) i Reaktory jądrowe (na specjalności Inżynieria cieplna).

Na studiach drugiego stopnia oferta kursów jest bogatsza. Studenci, którzy wybiorą specjalność Nowoczesne technologie energetyczne, mają w planie studiów kursy: Współczesne reaktory jądrowe, Cykl paliwowy w energetyce jądrowej, Energetyka termojądrowa i Bezpieczeństwo w energetyce jądrowej. Nowością w ofercie wydziału jest specjalność w języku angielskim Nuclear Power Engineering.

Wydział przygotował też ofertę dwusemestralnych studiów podyplomowych Energetyka jądrowa, których program realizuje wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję