TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowa specjalność na PWr – dla tych, którzy chcą pracować w energetyce jądrowej

Data: 08.02.2021 Kategoria: rekrutacja, studia, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

nuclea_plaskie.jpg

Wydział Mechaniczno-Energetyczny uruchamia nową specjalność na studiach magisterskich. Nuclear Power Engineering to trzy semestry wykładów, laboratoriów i zajęć – w języku angielskim – przygotowujących do pracy w sektorze energetyki jądrowej. Studenci mogą też liczyć na wycieczki naukowo-dydaktyczne w elektrowniach jądrowych i wykłady zaproszonych gości z czołowych koncernów energetycznych i zagranicznych uczelni.

Nową specjalność mogą wybrać ci, którzy zdecydują się studiować energetykę na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Zajęcia mają się rozpocząć już w marcu.

Plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Elektrownia jądrowaStudia mają przygotować specjalistów do pracy w szeroko rozumianym sektorze energetyki jądrowej w Polsce. Absolwenci bez problemu będą mogli także szukać zatrudnienia i zdobywać doświadczenie w firmach za granicą – tym bardziej, że nauka będzie prowadzona w języku angielskim, co pozwoli im oswoić się z angielskimi terminami typowymi dla tej branży.

Tylko w Europie pracuje obecnie 107 energetycznych reaktorów jądrowych. Na całym świecie jest ich 441, a kolejnych 54 jest w budowie. Polska także ma plany stworzenia dwóch własnych elektrowni jądrowych. Przyjęty przed kilkoma miesiącami rządowy Program polskiej energetyki jądrowej zakłada, że budowa pierwszej z nich ruszy już za pięć lat.

Dr inż. Wojciech Zacharczuk, koordynator ds. energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym: - Nasz kraj ma obecnie bardzo niekorzystną strukturę miksu energetycznego. W około 80% energetyka opiera się na paliwach kopalnych – przede wszystkim węglu kamiennym i brunatnym. Aby spełnić unijne cele klimatyczne dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla, musimy zastępować przestarzałe bloki węglowe innymi – najlepiej zeroemisyjnymi. Już inwestujemy w odnawialne źródła energii, ale to za mało. Ponadto OZE są niestabilne – produkcja energii elektrycznej z tych źródeł, w szczególności z wykorzystaniem turbin wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych, jest silnie uzależniona od warunków pogodowych. W przypadku energetyki jądrowej nie ma z tym problemu. Elektrownie jądrowe idealnie nadają się do pracy podstawowej w systemie, przez co doskonale wspierają integrację OZE w krajowym systemie energetycznym, a w konsekwencji jego stabilizację.

Baner rekrutacyjny

Elektrownia na SłowacjiW planach jest stworzenie sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy 6000 megawatów. Ministerstwo Gospodarki (obecnie Ministerstwo Klimatu) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych – powołując się na statystyki z Oxford Economics z 2011 r. – szacowały, że eksploatacja tylu bloków może wygenerować prawie 3,2 tys. bezpośrednich miejsc pracy w samych elektrowniach i ponad 23 tys. dalszych miejsc pracy w gospodarce (a to liczby, które nie uwzględniają osób, które trzeba będzie zatrudnić przy samej budowie elektrowni).

Czego będą się uczyć studenci?

Na studentów Nuclear Power Engineering czekają trzy semestry specjalistycznych kursów, wykładów i laboratoriów, które przygotują ich do pracy w elektrowni jądrowej, firmach i instytucjach badawczych związanych z energetyką jądrową oraz urzędach i organach administracji państwowej (np. Polska Agencja Atomistyki, Urząd Dozoru Jądrowego). Tematyka kursów oferowanych w ramach specjalności jest bardzo szeroka - obejmuje szereg zagadnień: od fizyki i chemii jądrowej, poprzez komputerowe modelowanie CFD, po konstrukcję reaktorów jądrowych i ich bezpieczeństwo.

Zajęcia

Część zajęć będzie realizowana we współpracy z naukowcami z innych wydziałów uczelni. Na Wydziale Chemicznym studenci będą mieli zajęcia z radioizotopów i ochrony radiologicznej. Z kolei na Wydziale Mechanicznym będą uczyć się inżynierii materiałowej, mając do dyspozycji nowoczesną aparaturę umożliwiającą badanie struktury materiału.

Spotkania z ekspertami z branży i zagraniczne wyjazdy

Elektrownia na SłowacjiPoza regularnymi kursami studenci będą mogli liczyć także na wykłady specjalistów z przemysłu jądrowego. Z inicjatywy Wydziału Mechaniczno-Energetycznego w lutym Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z francuską Framatome, jedną z czołowych firm sektora jądrowego.

Wydział od lat współpracuje także z EDF – francuskim międzynarodowym państwowym koncernem energetycznym, który m.in. zarządza elektrowniami atomowymi (ma 58 aktywnych reaktorów jądrowych nad Sekwaną) i buduje kolejne.

Dziekan wydziału prof. Piotr Szulc podpisał też przed kilkoma tygodniami umowę z Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) – południowokoreańską uczelnią kształcącą absolwentów na potrzeby energetyki jądrowej.

- Zamierzamy nie tylko organizować wykłady z udziałem ekspertów i naukowców z międzynarodowych firm jądrowych i zagranicznych uczelni, ale także chcemy dać studentom możliwość odbycia ciekawych staży i szkoleń, podczas których będą mogli zdobywać wiedzę i doskonalić zawodowe umiejętności praktyczne. Efektami swojej pracy pochwalą się później w swoich dyplomach – opowiada dr Zacharczuk.

Elektrownia na Słowacji

Kiedy przestaną obowiązywać obostrzenia spowodowane pandemią, wydział zamierza też wrócić do projektu Międzynarodowej Szkoły Letniej, który przez kilka lat realizował wspólne z partnerami z Czech i Słowacji (Politechniki w Ostrawie i Bratysławie). W jej programie są zwykle wykłady i zajęcia w laboratoriach prowadzone przez naukowców z trzech uczelni oraz wizyty studyjne m.in. w instalacjach jądrowych i na składowiskach odpadów jądrowych.

Dr inż. Andrzej Tatarek, prof. uczelni, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym: - Tematyka energetyki jądrowej jest stale obecna na naszym wydziale. Przez wiele lat działalność naukową i dydaktyczną prowadził prof. Mieczysław Lech – autor m.in. skryptów i książek o energetyce jądrowej, inicjator wyjazdów studyjnych do elektrowni jądrowych. Kontynuując tradycje szkoły prof. Lecha, poszerzyliśmy ofertę edukacyjną, uwzględniając współczesne standardy i stopnie studiów. Studenci studiów inżynierskich mają w planie kurs „Energetyka jądrowa” (na kierunku energetyka) lub „Reaktory jądrowe” (na mechanice i budowie maszyn energetycznych). Studenci studiów magisterskich mierzą się z trudniejszymi zagadnieniami. Na specjalności Nowoczesne technologie energetyczne (na energetyce) poznają współczesne konstrukcje reaktorów jądrowych, analizują przebieg jądrowego cyklu paliwowego i omawiają procedury bezpieczeństwa w energetyce jądrowej.

Oferta wydziału nie ogranicza się tylko do studiów stacjonarnych. Zaprasza on także na studia podyplomowe „Energetyka jądrowa”, których program realizuje wspólnie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Kilka lat temu na studiach drugiego stopnia wydział oferował już specjalność Energetyka jądrowa, wówczas w języku polskim.

- Jakość zrealizowanych wtedy prac dyplomowych potwierdziły nagrody i wyróżnienia dla naszych dyplomantek przyznane przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne. Absolwenci tej specjalności znaleźli zatrudnienie m.in. w instytucjach państwowych i firmach zagranicznych – dodaje prof. Tatarek.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję