TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.11.2023 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, życie uczelni
Cykl filmów popularnonaukowych „Fenomeny” z nagrodą w warszawskim konkursie niezależnej kreacji Kreatura. W kategorii branded content filmy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej rywalizowały o zwycięstwo z produkcjami dla dużych marek – Skody i Betclic.
Filmowy cykl „Światło”, „Woda” i „Energia” pod nazwą „Fenomeny” powstał w tym roku i można go obejrzeć na kanale YouTube naszej uczelni. Jego bohaterowie – m.in. badacze i badaczki z Politechniki Wrocławskiej – tłumaczą otaczające nas zjawiska fizyczne, pokazują, jak przez wieki próbowaliśmy je zrozumieć i ujarzmić, oraz opowiadają, w jaki sposób mogą nas doprowadzić do technologicznych przełomów.
Współautorem scenariusza i narratorem filmowej serii jest dr inż. Maciej Mulak, fizyk i popularyzator nauki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. „Fenomeny” przygotowaliśmy wspólnie z wrocławskim studiem Camera Nera.
Produkcja została uznana za najlepszą w ogólnopolskim konkursie niezależnej kreacji Kreatura. Jurorzy oceniają w nim prace w kilkunastu kategoriach (m.in. film, prasa, radio, digital, podcasty, kampania społeczna/CSR czy design), biorąc pod uwagę oryginalność i innowacyjność pomysłu oraz ponadprzeciętną jakość wykonania.
„Fenomeny” zostały uznane za najlepsze w kategorii branded content (działania, których głównym celem jest stworzenie atrakcyjnych dla odbiorcy treści, związanych z marką, do których przekazu mogą być następnie użyte różne media). O nagrodę cykl rywalizował z produkcjami stworzonymi przez duże agencje i domy mediowe dla marek Skoda („Odkryj najtrudniejszy szlak oczami ratowników TOPR ze SKODĄ”) i Betclic (Betclic Studios).
Każdy z trzech półgodzinnych filmów, które od wiosny można oglądać na kanale YouTube PWr, zebrał tam ponad 20 tys. wyświetleń i spotkał się z pozytywnymi recenzjami. Opowiadamy w nich m.in. o tym, czym jest ciemna materia, jak powstały pierwsze galaktyki, dlaczego poszukujemy wody w głębinach Ziemi i staramy się ją znaleźć w kosmosie, a także skąd będziemy czerpać energię w przyszłości.
– Od wieków próbujemy zrozumieć otaczające nas zjawiska fizyczne. Próby ich wyjaśnienia pojawiają się w najstarszych przekazach – począwszy od mitologii i literatury, przez filozofię i starożytnych badaczy, aż po erę nowożytną i naukę XXI wieku – opowiada dr Maciej Mulak. – Zrozumieć i ujarzmić ich wyjątkową naturę próbowali najwięksi: Pitagoras, Arystoteles, da Vinci, Newton, Edison, Tesla i Einstein. Z różnym skutkiem. Czasem na pomyłkach i błędach rodziły się wielkie teorie, będące dzisiaj kluczowymi prawami fizyki. Bo błędy zdarzają się wszystkim i prowadzą nas do rozwoju. W „Fenomenach” zastanawialiśmy się: gdzie jesteśmy dzisiaj? W końcu światło, woda i energia odgrywają kluczową rolę w badaniach naukowców i mogą prowadzić nas do technologicznych przełomów. To dobry moment, by zadać sobie pytania: czy pozwolą nam leczyć choroby cywilizacyjne, ocalić życie na naszej planecie i pomóc odkryć Ziemię 2.0?
- Jako wiodąca uczelnia techniczna jesteśmy świadomi swojej powinności w promowaniu osiągnięć badawczych i innowacji. Wpisaliśmy to w swoją strategię, przyjętą w tym roku. Wiemy, jak ważne jest pokazywanie, że nauka jest ważna, że inżynierowie, badacze i badaczki zmieniają rzeczywistość wokół nas. Chcemy pokazywać młodym ludziom, że mogą stać się tego częścią - mówią Katarzyna Kroczak-Knapik i Lucyna Róg z Działu Informacji i Promocji, zaangażowane w przygotowanie "Fenomenów".
W cyklu o prowadzonych badaniach i perspektywach rozwoju technologii opowiadali:
dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni (Wydział Chemiczny), dr hab. Krzysztof Pawlik (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk), dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), prof. Teodor Gotszalk i dr hab. inż. Grzegorz Soboń (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów), dr hab. inż. Stanisław Kostecki (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), dr Magdalena Worsa-Kozak (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak (Wydział Inżynierii Środowiska), Roman Sokołowski, Katarzyna Przybyła (absolwentka Wydziału Architektury), dr inż. Marek Kott (Wydział Elektryczny), Anna Grytsko (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), dr hab. inż. Anna Kowalska-Pyzalska (Wydział Zarządzania), prof. Agnieszka Wyłomańska (Wydział Matematyki), prof. Jerzy Kaleta (Wydział Mechaniczny), dr inż. Jacek Kosek (projekt ITER).
l
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »