TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.05.2021 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja, Wydział Elektroniki
Projektowanie rozwiązań informatycznych dla przemysłu. Wykształcenie w tym zakresie można uzyskać na nowym kierunku PWr – informatyczne systemy automatyki. Na studentów czekają duże wyzwania i wybór jednej z czterech specjalności.
Dlaczego w ogóle warto studiować informatykę? Ponieważ technologie informatyczne są dziś obecne w każdej dziedzinie życia i ich dalszego rozwoju nie da się już zatrzymać. Warto więc dobrze poznać cyfrowy świat i zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości np. na stanowisku lidera zespołów programistycznych, szefa zespołu planowania i monitorowania jakości produkcji czy specjalisty optymalizacji procesów Przemysłu 4.0.
Taką właśnie szansę dają studia na kierunku informatyczne systemy automatyki. Został on utworzony w odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie w przemyśle na specjalistów od nowych technologii informatycznych i ich zastosowań w automatyce. Program studiów obejmuje zajęcia podstawowe i praktyczne, które zostały podzielone na przedmioty obowiązkowe i wybieralne specjalności.
– Będziemy kształcić informatyków specjalizujących się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci komputerowych i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów – mówi prof. Ewaryst Rafajłowicz, przewodniczący komisji programowej kierunku.
Studenci nauczą się takich zagadnień jak: projektowanie i analiza algorytmów, sieci komputerowe, informatyczne sieci przemysłowe, systemy operacyjne, programowanie aplikacji mobilnych, systemy wizyjne, sieci neuronowe oraz programowanie równoległe i rozproszone.
Co ważne, podczas studiów przyszli absolwenci będą mogli wybrać jedną z czterech specjalności, które określą ścieżki ich dalszego rozwoju. Specjalności pokrywają bardzo szeroki zakres technologii informacyjnych i ich zastosowań w automatyce – od systemów pozyskiwania informacji, przetwarzania jej w decyzje, aż po przechowywanie informacji w specjalizowanych bazach danych i obrazów.
Są to:
– Z kolei na II stopniu kształcenie obejmuje metody i środki informatyki konieczne do projektowania cyfrowych systemów sterowania, rozwiązywania zadań optymalizacji i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sterowaniu procesami. Studenci nabywają więc umiejętności projektowania i realizacji cyfrowych urządzeń automatyki, telemetrii i zdalnego serwisu z uwzględnieniem aspektów innowacyjności i uwarunkowań biznesowych – wyjaśnia prof. Ewaryst Rafajłowicz.
– Kształcenie na tej specjalności obejmuje też systemy wspomagania decyzji i problemy zarządzania zasobami informatycznymi. Studenci mają możliwość odbywania zajęć i realizacji prac dyplomowych w unikatowym Laboratorium monitorowania i sterowania jakością produkcji za pomocą systemów wizyjnych, korzystających z pełnego spektrum kamer od podczerwieni do ultrafioletu i wyspecjalizowanego oprogramowania – dodaje prof. Ewaryst Rafajłowicz.
– Uniwersalny i interdyscyplinarny charakter wiedzy w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami daje absolwentowi tej specjalności wyjątkowo szerokie możliwości i swobodę na rynku pracy – zaznacza prof. prof. Ewaryst Rafajłowicz. – Student zdobywa bowiem ogólną wiedzę i umiejętności informatyczne w tym w zakresie automatyki obejmujące uczenie i widzenie maszynowego oraz przetwarzanie informacji, modelowanie, identyfikację i symulację systemów przemysłowych oraz informatycznych, sterowanie i adaptacyjne podejmowanie decyzji – dodaje.
Zastosowania wiedzy zdobytej po wyborze specjalności obejmują więc informatyzację, automatyzację i cyberbezpieczeństwo procesów technologicznych oraz monitorowanie jakości produkcji, projektowanie warstwy inteligentnej budynków, modelowanie i optymalizację złożonych systemów produkcyjnych, transportowych oraz wymianę informacji przez sieci informatyczne.
– Nasz absolwent będzie przygotowany do pracy jako informatyk o szerokich kompetencjach, zwłaszcza w zakresie projektowania i obsługi warstwy informatycznej procesów produkcyjnych – podkreśla prof. Ewaryst Rafajłowicz. – Pozwoli mu to nie tylko na pracę w firmach informatycznych i integratorskich, w tym typu start-up, lecz także na prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji menedżera systemów informatycznych w firmach produkcyjnych i logistycznych czy projektanta systemów i kierownika projektów – dodaje.
O tym, jak wygląda taka praca, studenci będą się mogli przekonać jeszcze w trakcie nauki, a wszystko dzięki programom stażowym. Do najważniejszych firm, z którymi współpracujemy w zakresie organizacji praktyk studenckich, należą m.in. Microsoft, Siemens, Neurosoft, Comarch, PGS Software, Tieto, Volvo czy Toyota.
Opiekę merytoryczną nad tym kierunkiem sprawuje Katedra Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania i Katedra Informatyki Technicznej.
Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską rozpocznie się 15 maja. W ofercie na rok akademicki 2021/2022 mamy jeszcze trzy nowe kierunki: inteligentną elektronikę, elektromobilność oraz geoinformatykę.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »