Nowe programy wsparcia dla studentów PWr. Od Fundacji Manus

Data: 22.03.2024 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Studenci na bulwarze

Fundusz kryzysowy SOS i program grantowy „Śmigło” to nowe formy wsparcia przygotowane przez Fundację Manus. Z pomocy mogą skorzystać działające na Politechnice Wrocławskiej koła naukowe, organizacje studenckie i agendy kultury.

Interwencja kryzysowa

Grafika projektu Fundusz SOS– Studenci bardzo często zwracali się do nas w trudnych sytuacjach, gdy przy realizacji projektów okazywało się, że coś poszło nie tak, nie udało się sfinalizować jakiejś umowy albo budżet się nie dopiął, bo koszty niespodziewanie wzrosły – mówi Beata Janek z Fundacji Manus. – Zdarzało się już, że pomagaliśmy im w takich wypadkach, a teraz chcemy to tylko sformalizować – dodaje.

O pomoc z funduszu SOS mogą się ubiegać koła naukowe, organizacje studenckie i agendy kultury działające na PWr. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 tys. zł, a rozpatrzenie wniosku trwa do 72 godzin. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym, a z takiej formy pomocy można skorzystać raz w roku kalendarzowym.

– Pomoc z funduszu dedykowana jest rozwiązywaniu nagłych problemów, ale zależy nam również na tym, żeby studenci zastanowili się, czy sytuacja, w której się znaleźli, rzeczywiście wymaga naszej interwencji, czy może takie koło ratunkowe lepiej zostawić sobie na inną, jeszcze trudniejszą okoliczność – podkreśla Beata Janek.

Grant na rozkręcenie projektu

Grafika programu ŚmigłoZ kolei program „Śmigło” to system grantowy dedykowany wsparciu projektów studenckich. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł, ale można złożyć dowolną liczbę wniosków na różne pomysły. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z dwóch obszarów – kulturalno-społecznego oraz naukowego.

– Chcemy nauczyć studentów planowania projektowego i pisania wniosków o dofinansowanie, dlatego formularz w tym programie bardzo przypomina wnioski grantowe. Jako fundacja mamy spore doświadczenie w przygotowaniu takich aplikacji i od wielu lat pomagamy je pisać. Mamy też poczucie, że edukacja w tym zakresie jest naszym studentom bardzo potrzebna – wyjaśnia Beata Janek.

Z dofinansowania mogą skorzystać politechniczne koła naukowe, organizacje studenckie i agendy kultury.

– Chcemy tym samym zachęcać do współpracy i realizacji interdyscyplinarnych inicjatyw. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że chociaż taka współpraca bywa czasem prowadzona, to jest bardzo trudna na poziomie formalnym i kłopotliwa w rozliczeniu. Nasz program znosi wiele ograniczeń w tym zakresie – zaznacza Beata Janek.

Na realizację programu „Śmigło” Fundacja Manus przeznaczy w sumie 100 tys. zł rocznie, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości ta kwota wzrośnie. Chcąc złożyć wniosek o dofinansowanie wystarczy wypełnić formularz i przesłać go do fundacji. Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym, z przerwą w miesiącach wakacyjnych.

newsletter_2023_14.jpg

Fundacja Manus powstała w 1995 r. z inicjatywy władz uczelni i Samorządu Studenckiego PWr. Zajmuje się szeroko rozumianym wsparciem społeczności akademickiej, organizując m.in. Akademickie Targi Pracy i konsultacje, udzielając merytorycznej i organizacyjnej pomocy w realizowanych przez studentów inicjatyw. Fundacja prowadzi także PoliButik oraz pomaga w rozliczaniu projektów, a teraz rozszerza swoje wsparcie o nowe programy.

mic