TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nominacje profesorskie dla dwóch naukowców PWr

Połączone zdjęcia dwóch nowych profesorów

Mamy dwóch nowych profesorów tytularnych na Politechnice Wrocławskiej. Nominacje otrzymali: prof. Zbigniew Sroka (Wydział Mechaniczny) oraz prof. Robert Zaleśny (Wydział Chemiczny). 

Prof. Zbigniew Sroka (Wydział Mechaniczny)

Zdjęcie prof. Zbigniewa SrokiPracę na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął po ukończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym (1984 r.). Przeszedł wszystkie stopnie rozwoju zawodowego: od stanowiska konstruktora do profesora uczelni. Od 2016 roku jest kierownikiem Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym.

Badania prowadzi w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień fizyki i chemii w aplikacjach motoryzacyjnych. Z powodzeniem łączy naukę z gospodarką, pracując w interdyscyplinarnych zespołach badawczych, które skupiają się wokół takich zagadnień, jak: konstrukcja i eksploatacja napędów spalinowych w aspekcie ochrony środowiska, niezawodność silników spalinowych z uwzględnieniem degradacji cieplnej, termodynamika procesu spalania w kontekście oceny sprawności cyklu pracy silnika.

Zidentyfikował zjawisko asymetrii obciążeń cieplnych i opisał proces degradacji cieplnej elementów silników spalinowych oraz wprowadził do teorii tokowych silników spalinowych współczynnik zmian objętości skokowej wskazując na synergię konstrukcji, technologii i procesów zachodzących w maszynach cieplnych.

W latach 2015-2018 działał w Sekcji Termodynamiki, Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, a od 2023 r. jest członkiem Komisji Budownictwa i Mechaniki Polskiej Akademii Nauk - Oddział we Wrocławiu. Od 2018 r. należy do Zarządu Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych.  

Swoją wiedzę i umiejętności rozwijał między innymi podczas staży w Centrum Naukowo-Badawczym Górnictwa Odkrywkowego POLTEGOR i Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz otrzymując stypendium na Uniwersytecie Newcastle upon Tyne w Wielkiej Brytanii.

W obszarze dydaktyki współtworzył międzynarodowe programy: Tempus, Socrates, Leonardo i Erasmus. To z jego udziałem m.in. wdrażano na PWr system punktów kredytowych ECTS w ramach Joint European Project ACT - Academic Credit Transfer. Był uczelnianym koordynatorem jednych z pierwszych międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach Intensive Programme oraz Lifelong Learning Programme: New Fuels and Drive Systems in Vehicles; CarEcology; New Technological and Ecological Standards in Automotive Engineering; Ecology and Driving Systems as driving forces in development of vehicles.

Ukończył studia podyplomowe realizowane wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Connecticut University w zakresie pedagogiki i komunikacji społecznej.

Był inicjatorem i wdrażał programy studiów na dwóch kierunkach studiów: mechanika i budowa maszyn - Automotive Engineering w języku angielskim na drugim stopniu kształcenia oraz inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych dla przyszłych inżynierów.

Opiekun ponad 100 prac magisterskich i inżynierskich oraz promotor trzech doktorów. Kolejna trójka zdobywa wiedzę w Szkole Doktorskiej PWr. 

Założyciel i wieloletni opiekun Akademickiego Klubu Motorowego „Apanonar” oraz inicjator koła naukowego PWR Racing Team przy Politechnice Wrocławskiej. To za jego decyzjami, jako prorektora ds. studenckich, zmieniono zasady funkcjonowania kół, agend i organizacji studenckich, co skutkowało wzrostem szeroko rozumianej aktywności studentów.

Rozumiejąc misję nauczyciela akademickiego w obszarach nauczania i wychowania, wysoko stawia poprzeczkę studentom w zakresie zdobywania wiedzy, pomagając równocześnie w kształtowaniu ich kultury osobistej. W 2003 r. otrzymał tytuł „Brązowego opiekuna kół naukowych”.

Wśród wyróżnień i odznaczeń znajdują się także: liczne dyplomy Dyrektora Instytutu, Dziekana i JM Rektora; Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej (1999); Srebrny Krzyż Zasługi (2001); Medal 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu (2010); Medal Bene Meritus - za krzewienie sportu akademickiego (2011); Status Gazownik z Płomieniem PGNiG - wyróżnienie za prace badawcze i popularyzację gazu ziemnego jako ekologicznego paliwa (2012); Medal Komisji Edukacji Narodowej (2017); Lew Politechniki Wrocławskiej (2019); Medal Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych - za pracę na rzecz krzewienia wiedzy w zakresie inżynierii napędów i pojazdów samochodowych (2023); Docendo Discimus PWr (2024).

Nie stroni od wyzwań organizacyjnych na rzecz uczelni, kreując je samemu lub przyjmując powierzone zadania i obowiązki. Był m.in. kierownikiem, a następnie seniorem dwóch dużych inwestycji Politechniki Wrocławskiej: Strefy Kultury Studenckiej oraz kompleksu GEO-3EM Energia Ekologia Edukacja.  

Organizacyjne szlify zdobywał m.in. współtworząc i rozwijając (przez ponad 30 lat) Spółdzielnię Mieszkaniową dla pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz działając na rzecz sportu motorowego w kraju i za granicą z rozpoznawalnymi: Rajdem „O Kropelce”, Rajdem Polski - Eliminacjami Mistrzostw Europy czy też Rajdem Ciężarówek Jelcz Rally.

Będąc od 2016 roku członkiem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we Wrocławiu, działa na rzecz środowiska Wrocławia i Dolnego Śląska.

Z wyboru pełnił wiele uczelnianych funkcji. Był: pełnomocnikiem dziekana ds. współpracy z zagranicą i wydziałowym koordynatorem europejskich programów współpracy, pełnomocnikiem dziekana ds. promocji, członkiem Rady Naukowej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn.

W latach 2005-2008 był prodziekanem ds. studenckich, a podczas dwóch kadencji w latach 2008-2016 pełnił obowiązki prorektora ds. studenckich. 

Swoją wiedzą wspierał Fundację Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, jako członek kapituły ds. stypendiów dla studentów z niepełnosprawnościami oraz był przewodniczącym Rady Fundacji Manus, działającej na rzecz Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej.

W latach 2012-2016 był przewodniczącym Kolegium Prorektorów uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. W latach 2008-2016 był Senatorem Politechniki Wrocławskiej, a w okresie 2019-2024 był członkiem Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Robert Zaleśny (Wydział Chemiczny)

Zdjęcie prof. Roberta ZaleśnegoAbsolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (rocznik 2002). Od 2002 r. związany z Wydziałem Chemicznym, gdzie w 2007 r. obronił pracę doktorską przygotowaną w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej pod opieką prof. Wojciecha Bartkowiaka.

Przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego (2017 r.) odbył długoterminowe staże naukowe, m.in. w Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie (24 miesiące) oraz w Narodowej Greckiej Fundacji Badań w Atenach (12 miesięcy).

Prof. Robert Zaleśny jest obecnie członkiem Grupy Chemii Nieorganicznej i Obliczeniowej w Katedrze Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej. Prowadzi badania w obszarze chemii teoretycznej i spektroskopii molekularnej.

Jego działalność naukowa koncentruje się na badaniu oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią, ze szczególnym uwzględnieniem generacji  wyższych harmonicznych  promieniowania oraz procesów absorpcji jedno-  i  wielofotonowej.

Prowadzone przez niego prace badawcze ukierunkowane są na rozwój modeli teoretycznych oraz wydajnych metodologii symulacji, umożliwiających poznanie zależności pomiędzy architekturą a właściwościami elektrooptycznymi molekuł.

Dorobek naukowy prof. Zaleśnego obejmuje 130 publikacji oraz rozdziałów w monografiach, przygotowanych we współpracy z ośrodkami badawczymi z Ameryki Północnej, Azji i Europy.

Laureat programów badawczych i stypendialnych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji Wenner-Grena.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję