TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.04.2025 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Chemiczny, Wydział Mechaniczny
Mamy dwóch nowych profesorów tytularnych na Politechnice Wrocławskiej. Nominacje otrzymali: prof. Zbigniew Sroka (Wydział Mechaniczny) oraz prof. Robert Zaleśny (Wydział Chemiczny).
Pracę na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął po ukończeniu studiów na Wydziale Mechanicznym (1984 r.). Przeszedł wszystkie stopnie rozwoju zawodowego: od stanowiska konstruktora do profesora uczelni. Od 2016 roku jest kierownikiem Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym.
Badania prowadzi w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień fizyki i chemii w aplikacjach motoryzacyjnych. Z powodzeniem łączy naukę z gospodarką, pracując w interdyscyplinarnych zespołach badawczych, które skupiają się wokół takich zagadnień, jak: konstrukcja i eksploatacja napędów spalinowych w aspekcie ochrony środowiska, niezawodność silników spalinowych z uwzględnieniem degradacji cieplnej, termodynamika procesu spalania w kontekście oceny sprawności cyklu pracy silnika.
Zidentyfikował zjawisko asymetrii obciążeń cieplnych i opisał proces degradacji cieplnej elementów silników spalinowych oraz wprowadził do teorii tokowych silników spalinowych współczynnik zmian objętości skokowej wskazując na synergię konstrukcji, technologii i procesów zachodzących w maszynach cieplnych.
W latach 2015-2018 działał w Sekcji Termodynamiki, Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk, a od 2023 r. jest członkiem Komisji Budownictwa i Mechaniki Polskiej Akademii Nauk - Oddział we Wrocławiu. Od 2018 r. należy do Zarządu Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych.
Swoją wiedzę i umiejętności rozwijał między innymi podczas staży w Centrum Naukowo-Badawczym Górnictwa Odkrywkowego POLTEGOR i Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz otrzymując stypendium na Uniwersytecie Newcastle upon Tyne w Wielkiej Brytanii.
W obszarze dydaktyki współtworzył międzynarodowe programy: Tempus, Socrates, Leonardo i Erasmus. To z jego udziałem m.in. wdrażano na PWr system punktów kredytowych ECTS w ramach Joint European Project ACT - Academic Credit Transfer. Był uczelnianym koordynatorem jednych z pierwszych międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach Intensive Programme oraz Lifelong Learning Programme: New Fuels and Drive Systems in Vehicles; CarEcology; New Technological and Ecological Standards in Automotive Engineering; Ecology and Driving Systems as driving forces in development of vehicles.
Ukończył studia podyplomowe realizowane wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Connecticut University w zakresie pedagogiki i komunikacji społecznej.
Był inicjatorem i wdrażał programy studiów na dwóch kierunkach studiów: mechanika i budowa maszyn - Automotive Engineering w języku angielskim na drugim stopniu kształcenia oraz inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych dla przyszłych inżynierów.
Opiekun ponad 100 prac magisterskich i inżynierskich oraz promotor trzech doktorów. Kolejna trójka zdobywa wiedzę w Szkole Doktorskiej PWr.
Założyciel i wieloletni opiekun Akademickiego Klubu Motorowego „Apanonar” oraz inicjator koła naukowego PWR Racing Team przy Politechnice Wrocławskiej. To za jego decyzjami, jako prorektora ds. studenckich, zmieniono zasady funkcjonowania kół, agend i organizacji studenckich, co skutkowało wzrostem szeroko rozumianej aktywności studentów.
Rozumiejąc misję nauczyciela akademickiego w obszarach nauczania i wychowania, wysoko stawia poprzeczkę studentom w zakresie zdobywania wiedzy, pomagając równocześnie w kształtowaniu ich kultury osobistej. W 2003 r. otrzymał tytuł „Brązowego opiekuna kół naukowych”.
Wśród wyróżnień i odznaczeń znajdują się także: liczne dyplomy Dyrektora Instytutu, Dziekana i JM Rektora; Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej (1999); Srebrny Krzyż Zasługi (2001); Medal 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu (2010); Medal Bene Meritus - za krzewienie sportu akademickiego (2011); Status Gazownik z Płomieniem PGNiG - wyróżnienie za prace badawcze i popularyzację gazu ziemnego jako ekologicznego paliwa (2012); Medal Komisji Edukacji Narodowej (2017); Lew Politechniki Wrocławskiej (2019); Medal Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych - za pracę na rzecz krzewienia wiedzy w zakresie inżynierii napędów i pojazdów samochodowych (2023); Docendo Discimus PWr (2024).
Nie stroni od wyzwań organizacyjnych na rzecz uczelni, kreując je samemu lub przyjmując powierzone zadania i obowiązki. Był m.in. kierownikiem, a następnie seniorem dwóch dużych inwestycji Politechniki Wrocławskiej: Strefy Kultury Studenckiej oraz kompleksu GEO-3EM Energia Ekologia Edukacja.
Organizacyjne szlify zdobywał m.in. współtworząc i rozwijając (przez ponad 30 lat) Spółdzielnię Mieszkaniową dla pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz działając na rzecz sportu motorowego w kraju i za granicą z rozpoznawalnymi: Rajdem „O Kropelce”, Rajdem Polski - Eliminacjami Mistrzostw Europy czy też Rajdem Ciężarówek Jelcz Rally.
Będąc od 2016 roku członkiem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we Wrocławiu, działa na rzecz środowiska Wrocławia i Dolnego Śląska.
Z wyboru pełnił wiele uczelnianych funkcji. Był: pełnomocnikiem dziekana ds. współpracy z zagranicą i wydziałowym koordynatorem europejskich programów współpracy, pełnomocnikiem dziekana ds. promocji, członkiem Rady Naukowej Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn.
W latach 2005-2008 był prodziekanem ds. studenckich, a podczas dwóch kadencji w latach 2008-2016 pełnił obowiązki prorektora ds. studenckich.
Swoją wiedzą wspierał Fundację Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, jako członek kapituły ds. stypendiów dla studentów z niepełnosprawnościami oraz był przewodniczącym Rady Fundacji Manus, działającej na rzecz Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej.
W latach 2012-2016 był przewodniczącym Kolegium Prorektorów uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry. W latach 2008-2016 był Senatorem Politechniki Wrocławskiej, a w okresie 2019-2024 był członkiem Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej.
Absolwent Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (rocznik 2002). Od 2002 r. związany z Wydziałem Chemicznym, gdzie w 2007 r. obronił pracę doktorską przygotowaną w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej pod opieką prof. Wojciecha Bartkowiaka.
Przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego (2017 r.) odbył długoterminowe staże naukowe, m.in. w Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie (24 miesiące) oraz w Narodowej Greckiej Fundacji Badań w Atenach (12 miesięcy).
Prof. Robert Zaleśny jest obecnie członkiem Grupy Chemii Nieorganicznej i Obliczeniowej w Katedrze Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej. Prowadzi badania w obszarze chemii teoretycznej i spektroskopii molekularnej.
Jego działalność naukowa koncentruje się na badaniu oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią, ze szczególnym uwzględnieniem generacji wyższych harmonicznych promieniowania oraz procesów absorpcji jedno- i wielofotonowej.
Prowadzone przez niego prace badawcze ukierunkowane są na rozwój modeli teoretycznych oraz wydajnych metodologii symulacji, umożliwiających poznanie zależności pomiędzy architekturą a właściwościami elektrooptycznymi molekuł.
Dorobek naukowy prof. Zaleśnego obejmuje 130 publikacji oraz rozdziałów w monografiach, przygotowanych we współpracy z ośrodkami badawczymi z Ameryki Północnej, Azji i Europy.
Laureat programów badawczych i stypendialnych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Fundacji Wenner-Grena.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »