TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.10.2018 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, warsztaty/prezentacje/szkolenia
System wystawienniczy dla Muzeum Architektury i wyposażenie wnętrz dla klubokawiarni Cafe Równik wykonane m.in. z papieru i drewna, to tylko niektóre projekty przygotowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej w ramach III edycji Letniej Szkoły Architektury
Tegoroczne warsztaty trwały od 23 września i uczestniczyło w nich 25 studentów naszej uczelni. Tematem zajęć był design nomadyczny, czyli taki, który pozwala na łatwy transport przygotowanych projektów. Zajęcia podzielone były na dwie części. Przez pierwszy tydzień uczestnicy szkoły brali udział w kursach projektowania, podczas których przygotowywali i prezentowali pomysły związane z zadanym tematem. Następnie przez kolejne siedem dni realizowali swoje prototypy.
– Warsztaty mają na celu dać studentom możliwość przejścia przez cały proces projektowania, od fazy koncepcyjnej, aż po pracę z materiałami przy budowie konstrukcji – tłumaczył dr Jerzy Łątka z Wydziału Architektury PWr, organizator szkoły letniej.
Tym razem studenci otrzymali do wykonania cztery zadania. Musieli przygotować wyposażenie wnętrz i kącik dla dzieci w klubokawiarni Cafe Równik, system wystawienniczy dla Muzeum Architektury we Wrocławiu, lobby dla pracowni architektonicznej RB Architects oraz projekt schronienia dla osób, które straciły dach nad głową w skutek wojny lub katastrof naturalnych.
Gośćmi specjalnymi szkoły byli dr Mauricio Morales-Beltram z Yasar University w Izmirze oraz Peter Eigenraam z Uniwersytetu Technicznego w Delft, którzy przylecieli do Wrocławia na początku października z dodatkowym zadaniem – zaprojektowania i zbudowania wieży ciśnień dla terenów zniszczonych przez trzęsienie ziemi.
Studenci podzieleni więc zostali na pięć grup i przez dwa tygodnie przygotowywali projekty koncepcyjne oraz wykonawcze, a następnie budowali gotowe prototypy. Efekty ich pracy można było zobaczyć we wtorek w Centrum Inicjatyw Lokalnych i Kultury Studenckiej Czasoprzestrzeń, która znajduje się w Zajezdni Dąbie.
Projekt dla kawiarni Cafe Równik, w której pracują osoby niepełnosprawne umysłowo, zakładał przygotowanie wyposażenia wnętrz, które stworzyłyby atrakcyjną i rodzinną przestrzeń, przydatną w organizacji różnego rodzaju wydarzeń.
Podzielony on został na dwa etapy. Pierwszy z nich zakładał m.in. wprowadzenie strefowania przestrzeni, poprawienie kierunków komunikacji przez zmianę układu mebli oraz zakup nowych mebli i dekorację pomieszczeń. W ramach drugiego etapu powstał wykonany z tektury i sklejki kącik dla dzieci.
– Pracując nad projektem ważne było dla nas stworzenie żywego miejsca. Dla osób pracujących w Cafe Równik to kontynuacja terapii, a meble z tektury i kartonu sprzyjają rozwojowi dzieci i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dziękujemy, że mogłyśmy wziąć udział w takiej inicjatywie – powiedziała Natalia Wojtaś, studentka PWr.
System wystawienniczy dla Muzeum Architektury o nazwie „Przepasany” wykonany został z papierowych rolek i drewnianych kątowników. Studenci zastosowali w nim innowacyjną metodę łącząc elementy stelaża nie za pomocą kleju i wkrętów, lecz z wykorzystaniem pasów transportowych. Konstrukcja okazała się bardzo wytrzymała, a przy okazji łatwa w składaniu. Będzie ją można zobaczyć już pod koniec października podczas konferencji „Habitaty” w Muzeum Architektury.
Lobby dla pracowni architektonicznej podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich to ścianka dekoracyjna wykonana ze sklejki i tekturowych kątowników, która została oświetlona lampkami LED i udekorowana kwiatami. Drugi element, to trzymodułowa, ruchoma ścianka wykonana z papierowych tub. Zastosowanie modułowej budowy ułatwia zarówno transport jak i montaż całego systemu.
Projekt schronienia dla osób, które straciły dach nad głową w skutek wojny lub katastrof naturalnych, powstawał na nieco innych zasadach niż pozostałem konstrukcje, bowiem studentki przygotowywały go już w trakcie wakacji, a w trakcie szkoły letniej dopracowywały końcowe elementy.
Domek jest przykładem tzw. architektury pomocowej, z przeznaczeniem dla osób potrzebujących schronienia. Sześcioelementowa konstrukcja jest łatwa w produkcji, transporcie i montażu. Dach wykonany został z blachy aluminiowej, a izolację zapewniają tekturowe elementy owinięte w folię.
Schronienie pozostanie na terenie Zajezdni Dąbie, gdzie będzie badane pod kątem wpływu warunków atmosferycznych na tego typu konstrukcje. Zdaniem projektantów może ono wytrzymać nawet kilka lat.
Ostatni, dodatkowy projekt wieży ciśnień powstał w zaledwie pięć dni i wykonany został z papierowych tub i sklejki. Konstrukcja przeznaczona jest dla terenów, na których doszło do trzęsień ziemi i które zagrożone są wstrząsami wtórnymi. Nasi studenci zbudowali prototyp wieży w skali 1:3, który w swoim zbiorniku może pomieścić ok. 150 l wody.
– Bardzo dziękuję za zorganizowanie warsztatów i włączenie naszych studentów w poszukiwanie nowych rozwiązań. Być może przedstawione dzisiaj projekty rozwiną się w przyszłości w prace naukowe – powiedziała prof. Elżbieta Trocka-Leszczyńska, dziekan Wydziału Architektury PWr.
Była to już III edycja szkoły letniej zorganizowana przez dr. Jerzego Łątkę. Motywem pierwszej edycji warsztatów były moduły mieszkalne tzw. „living unit”, które mogły zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych, a przed rokiem zadaniem studentów było opracowanie mebli służących do pracy i wypoczynku.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »