TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec z USA przeprowadzi badania na Wydziale Elektroniki PWr

Data: 04.10.2016 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Jerzy Rozenblit z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie otrzymał stypendium Fullbrighta na badania nad komputerowo wspomaganym szkoleniem chirurgów laparoskopowych. Naukowiec przeprowadzi je na Politechnice Wrocławskiej

Chirurgia laparoskopowa to nowoczesna technika operacyjna, która jest obecnie stosowana przy zabiegach związanych m.in. z kamicą pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych czy usunięciem wyrostka robaczkowego. Operacje laparoskopowe przeprowadza się bez otwierania jamy brzusznej, co przekłada się na mniejsze bóle pooperacyjne pacjentów, krótszy czas rehabilitacji po zabiegu i szybsze wyjście ze szpitala.

Laparoskopia ogranicza jednak pole widzenia lekarza, naruszając koordynację i wyklucza możliwość dotykowego sprawdzenia, czy instrument zmierza w dobrym kierunku. To właśnie m.in. nad rozwiązaniem tych problemów będzie pracował prof. Rozenblit. Otrzymał on od amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki grant w wysokości prawie 2 mln dolarów na opracowanie i przetestowanie systemu szkoleniowego zapewniającego dotykowe wskazówki i powiększonego obrazy dla lekarzy korzystających z narzędzi chirurgicznych.

Część badań w tym zakresie przeprowadzi na Politechnice Wrocławskiej, a wszystko dzięki stypendium Polsko – Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta. Prof. Rozenblit we Wrocławiu pojawi się w lutym 2017 r. i będzie pracował w Laboratorium Wirtualnej Laparoskopii działającym w Katedrze Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania na Wydziale Elektroniki PWr.

Naukowiec swoją karierę rozpoczynał w latach 80. jako doktorant na Politechnice Wrocławskiej. Pracował m.in. w Wielkiej Brytanii i w Holandii, a pracę doktorską obronił na uniwersytecie w Detroit.

mc

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję