TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy z W7 na straży wody

We Wrocławiu możemy pić wodę bez przegotowania, a wszystko dzięki licznym procesom oczyszczania i całodobowemu monitoringowi sieci wodociągowej. Nad jakością wody czuwają naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i specjaliści z MPWiK.

mk1_3037.jpgProblematyką technologii oczyszczania wody i ścieków zajmuje się zespół w Katedrze Inżynierii Ochrony Środowiska, która funkcjonuje na Wydziale Inżynierii Środowiska. Współpraca naukowców z Politechniki Wrocławskiej z MPWiK we Wrocławiu opiera się przede wszystkim na realizacji grantów badawczych uzyskanych z programów realizowanych m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.

Obecnie nasi badacze prowadzą swoje projekty w ramach grantu ,,Wykorzystanie kwasu azotowego (III) w celu poprawy jakości ścieków oczyszczonych i bilansu energetycznego oczyszczalni ścieków” w Janówku, gdzie znajduje się jedna z najnowocześniejszych stacji oczyszczania ścieków w Polsce. Wcześniej współpracowali także ze specjalistami z MPWiK w zakładzie produkcji wody „Mokry Dwór”.

– Oczyszczanie wody to skomplikowany proces, a w naszej katedrze stale prowadzone są badania, których celem jest udoskonalanie i modernizowane służących do tego technologii - opowiada dr inż. Martyna Grzegorzek z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska. – Wszystko po to, by spożywana przez mieszkańców woda spełniała wszystkie restrykcyjne wymogi sanitarne stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Można więc powiedzieć, że wspólnie z MPWiK tworzymy zespół zajmujący się bezpieczeństwem wody dostarczanej mieszkańcom Wrocławia.Dzięki tym staraniom woda z wrocławskich wodociągów jest tak czysta, że możemy ją pić bez gotowania. Aby nadawała się do spożycia, stosowane są liczne procesy oczyszczania.

Etapowe oczyszczanie wody

arek_socha_-_pixabay.jpgPrzed oczyszczaniem trzeba określić, czy mamy do czynienia z wodą powierzchniową, podziemną czy infiltracyjną, która jest pobierana z obszaru terenów wodonośnych.

Oczywiście im mniej woda jest zanieczyszczona na początku i im jej skład jest stabilniejszy, tym sam proces oczyszczania będzie łatwiejszy. We Wrocławskim Zakładzie Produkcji Wody Na Grobli woda jest początkowo poddawana infiltracji, czyli wsiąka w warstwy gleby i dzięki temu zostaje naturalnie wstępnie oczyszczona. Później przeprowadzane jest m.in. napowietrzanie, które usuwa m.in. szkodliwy siarkowodór i agresywny CO2.

– W przypadku oczyszczania wody powierzchniowej, jak ma to m.in. miejsce w Zakładzie Produkcji Wody Mokry Dwór, jednym z początkowych etapów oczyszczania jest koagulacja. Dzięki koagulacji trudnoopadające zanieczyszczenia koloidalne, które odpowiadają głównie za mętność, ale też barwę wody, mogą zostać usunięte w kolejnym procesie - sedymentacji. Pośrednio, także częściowo zostaną wyeliminowane bakterie i wirusy. Później woda jest filtrowana np. z wykorzystaniem filtrów piaskowych lub procesów membranowych i wtedy usuwane są pozostałe zawiesiny odpowiadające za mętność wody – tłumaczy dr Grzegorzek.

dr_martyna_grzegorzek_2.jpgOstatnim etapem przed wprowadzeniem wody do sieci dystrybucji jest jej dezynfekcja, co zapewnia pozbycie się wszystkich obecnych w wodzie zanieczyszczeń biologicznych, w tym wirusów i bakterii.

– Wykorzystuje się tu silne reagenty chemiczne, a wrocławskie MPWiK stosuje chlor i dwutlenek chloru. Taki sposób dezynfekcji zapobiega także ewentualnemu namnażaniu się wirusów i bakterii w dalszych odcinkach sieci wodociągowej – dodaje dr Grzegorzek.

Warto podkreślić, że jakość produkowanej wody jest monitorowana całodobowo. Sprawdzane są wszystkie fizykochemiczne parametry wody, a więc m.in. pH, przewodność, czy zawartość poszczególnych pierwiastków. Jeżeli w trakcie badania, któryś z tych parametrów zostanie przekroczony, to wtedy cały proces powinien zostać zatrzymany. Na etapie projektowania uwzględnia się dodatkowe urządzenia, które można uruchomić w przypadku wystąpienia awarii. Dzięki temu obniża się ryzyko zatrzymania pracy całego zakładu. Kompleksowa analiza wody jest prowadzona po przeprowadzeniu wszystkich procesów oczyszczania, a przed wprowadzeniem jej do sieci wodociągowej.

Sieci wodociągowe są także regularnie badane pod kątem szczelności. W przypadku awarii usterka jest natychmiastowo usuwana, a sieć dokładnie płukana. Zapobiega to transmisji jakichkolwiek wirusów i bakterii z otaczającego środowiska.

Parametry wody z poszczególnych stacji produkcji wody można sprawdzić na stronie MPWiK.

newsletter-promo.png

Czy w trakcie pandemii koronawirusa należy obawiać się picia wody wodociągowej?

Zgodnie z podawanymi informacjami do transmisji wirusa dochodzi drogą kropelkową. Do zarażenia może dojść po bezpośrednim (zetknięcie z powierzchnią, która miała styczność z zakażoną osobą) lub pośrednim kontakcie z osobą zakażoną (w trakcie kichania, kaszlu czy w trakcie rozmowy).

Nie ma natomiast dowodów naukowych, aby wirus był w stanie przetrwać w środowisku wodnym. WHO także potwierdza, że spożywanie wody wodociągowej nie niesie ze sobą ryzyka zakażenia się.

– Cześć mikroorganizmów zostaje pośrednio zatrzymana w trakcie koagulacji i filtracji, a na etapie dezynfekcji stosowane są takie środki, które unicestwiają wszystkie mikroorganizmy. Nie ma więc żadnego zagrożenia – podkreśla dr inż. Martyna Grzegorzek.

04_co_mozesz_studiowac_na_pwr.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję