TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy i lekarze o technologiach w medycynie 3P

konferencja_plaskie.jpg

Medycyna 3P ukierunkowana na predykcję, prewencję i spersonalizowane podejście do pacjenta może wkrótce zrewolucjonizować ochronę zdrowia. Nad projektami związanymi z jej rozwojem pracują również naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

konferencja_technologie_w_medycynie_3p_2.jpgDynamiczny postęp w medycynie pozwala na coraz skuteczniejszy indywidualny dobór opcji terapeutycznych, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcie sukcesu w leczeniu. O tym, jak wiedza oparta na dowodach medycyny predykcyjnej, zapobiegawczej i spersonalizowanej zmienia oblicze opieki zdrowotnej, rozmawiało na PWr ponad 300 osób podczas konferencji „Technologie w Medycynie 3P”.

W spotkaniu udział wzięli naukowcy, inżynierowie i przedstawiciele środowiska lekarskiego, którzy podkreślali, że w tym podejściu ogromną rolę odgrywają najnowsze rozwiązania technologiczne związane z wykorzystaniem nanotechnologii, bioinżynierii, druku 3D czy sztucznej inteligencji – zarówno w diagnostyce, jak i terapii.

– Co ważne, projekty związane z medycyną 3P realizowane na naszej uczelni są prowadzone we współpracy ze środowiskiem medycznym. Myślę, że każdy z nas potrafi sobie wyobrazić, jak bardzo te rozwiązania mogą się przydać w naszym codziennym życiu i jak korzystny efekt mogą wywrzeć na nasze zdrowie – powiedziała podczas uroczystego otwarcia konferencji prof. dr hab. inż. lek. Halina Podbielska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, kierownik naukowy konferencji.

konferencja_technologie_w_medycynie_3p_3.jpgWykład inauguracyjny wygłosiła prof. Olga Golubnitschaja, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Medycyny opartej na Przewidywaniu, Prewencji i Spersonalizowanym Podejściu do Pacjenta (EPMA). W swoim wystąpieniu podkreśliła, że główną ideą rozpoczęcia badań w zakresie medycyny 3P była chęć promowania zmiany podejścia do opieki zdrowotnej.

– Zauważyliśmy, że tradycyjna medycyna reaktywna napotkała na pewne ograniczenia, których nie jest w stanie pokonać i dlatego konieczne było szukanie nowych rozwiązań – mówiła prof. Olga Golubnitschaja. – Medycyna 3P zakłada, że powinniśmy szybko zidentyfikować pacjentów podatnych na dane choroby, zaproponować im prewencyjne metody uniknięcia zachorowania, a jeśli jednak dojdzie do choroby wdrożyć spersonalizowane leczenie – dodała.

Obecnie bowiem bardzo często lekarz reaguje na aktualny stan pacjenta, u którego choroba jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem rozwój technologii pozwala już choćby na prowadzenie badań przesiewowych, które dają szansę na to, aby diagnozę postawić dużo wcześniej.

newsletter

W trakcie konferencji naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wspólnie z lekarzami przedstawiali projekty związane z medycyną 3P, nad którymi aktualnie pracują.

Dr hab. inż. Mariusz Ptak z Wydziału Mechanicznego z dr n. med. Arturem Kwiatkowskim, neurologiem z Wojewódzkiego szpitala Specjalistycznego w Legnicy mówili o wykorzystaniu algorytmów do przewidywania udarów mózgu.

Dr inż. Łukasz Jeleń z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji i dr n. med. Marzena Janiszewska, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii opowiadali o zastosowaniach sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów.

Personalizowane implanty były tematem wystąpienia dr inż. Małgorzaty Rusińskiej z Wydziału Mechanicznego PWr i dr. n. med. Grzegorza Pakuły, ortopedy z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego.

Kolejnym tematem były stenty, które umożliwiają przepływ krwi m.in. w zwężonych tętnicach – obiekt badań dr hab. Marty Kopaczyńskiej z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, a także prof. Tomasza Roledera, kardiologa z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Kolejnym tematem były stenty, wykorzystywane w angioplastyce, które są obiektem obiecujących, przełomowych badań dr hab. Marty Kopaczyńskiej z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i prof. Tomasza Roledera, kardiologa z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Sesje tematyczne zakończył prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego wykładem o metodach bioobrazowania w chemii biologicznej.

Udział w konferencji wzięło kilkudziesięciu lekarzy, dla których była to konferencja szkoleniowa, zatwierdzona przez Dolnośląską Izbę Lekarską.

Środowisko medyczne reprezentowali również m.in. prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka, dr n. med. Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, prof. Vladimir Bobek z Oddziału Torakochirurgii DCOPiH oraz dr n.med. Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Panel ekspertów, dotyczący m.in. wykorzystania nowych technologii w medycynie i problematyki kształcenia lekarzy, rozpoczął prof. Wojciech Witkiewicz, zwracając uwagę na rolę badań interdyscyplinarnych. Doktor honoris causa Politechniki Wrocławskiej podkreślił też znaczenie dobrej komunikacji z pacjentem.  

Prof. Waldemar Banasiak i prof. Vladimir Bobek byli zgodni, że nie ma innej drogi rozwoju medycyny niż sięgnięcie po rozwiązania oparte na nowych technologiach. Obaj szczególnie podkreślali także wagę wdrażania wyników badań molekularnych i genetycznych. Prof. Halina Podbielska zwróciła uwagę na ważne elementy kształcenia kadr medycznych: znajomość technologii, a także kształtowanie kompetencji interpersonalnych, ważnych w aspekcie medycyny 3P.  

Całość konferencji, wraz z panelem ekspertów, prowadził dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, kardiolog, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym.

Szczegółowy program konferencji na stronie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję