TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.12.2023 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Chemiczny
Izabela Walendzik z Wydziału Chemicznego zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Talenty Jutra” w kategorii „Projekty interdyscyplinarne w zakresie 3W (woda-wodór-węgiel)”. W nagrodę otrzymała grant w wysokości 25 tys. zł.
Galę finałową II edycji programu grantowego Fundacji Empiria i Wiedza zorganizowano w Warszawie podczas III Kongresu 3W. Konkurs ma na celu inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacji i realizacji projektów naukowo-badawczych.
W tym roku o granty w wysokości 25 tys. zł walczyła w sześciu kategoriach setka młodych badaczy i badaczek. Wyboru dokonała komisja konkursowa składająca się z naukowców, przedstawicieli władz uczelni wyższych oraz przedstawicieli biznesu, która oceniała m.in. oryginalność i innowacyjność prezentowanych projektów, ich znaczenie dla rozwoju danej dyscypliny nauk oraz możliwość realizacji zaplanowanych działań.
W skład jury – ale oceniających inne kategorie – weszły też cztery osoby z PWr: prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, prof. Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki, prof. Piotr Młynarz, dziekan Wydziału Chemicznego oraz dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni z W3.
Nasza doktorantka zwyciężyła w kategorii „Projekty interdyscyplinarne w zakresie 3W”. Jury konkursowe nagrodziło jej projekt „Wpływ modyfikacji elektrochemicznej tkaniny węglowej na wzrost in situ nanostruktur węglowych i ich właściwości elektrokatalityczne w reakcji wydzielenia tlenu z wody”.
Skupiła się w nim na wyjaśnieniu, co wspólnego mają ze sobą produkcja wodoru z wody oraz nowoczesne baterie cynkowo-powietrzne.
– W obu przypadkach chodzi o poprawę efektywności reakcji wydzielenia tlenu – wyjaśnia Izabela Walendzik. – Reakcja ta jest podstawą działania obu tych urządzeń, jednak jej powolna kinetyka zmniejsza ich wydajność, tym samym ograniczając wykorzystanie na szeroką skalę.
Rozwiązaniem zasugerowanym przez doktorantkę PWr może być zastosowanie odpowiedniego elektrokatalizatora, czyli materiału elektrodowego, dzięki któremu obniżana jest energia niezbędna do zajścia reakcji, a w konsekwencji poprawiana jest jej wydajność. Konkursowy pomysł Izabeli Walendzik obejmuje stworzenie nowego taniego, giętkiego elektrokatalizatora na bazie materiałów węglowych, co przyczyni się do rozwoju obu technologii.
Zwycięski projekt jest częściowo powiązany z tematyką jej pracy doktorskiej. – Badam w niej zastosowanie zaawansowanych materiałów węglowych w akumulatorach cynkowo-powietrznych – wyjaśnia laureatka.
Swój doktorat realizuje pod opieką dwójki promotorów – dr. hab. inż. Piotra Rutkowskiego, prof. uczelni oraz dr inż. Karoliny Kordek-Khalil, z którymi jest związana od czasów swojej pierwszej pracy inżynierskiej.
Izabela Walendzik jest absolwentką trzech kierunków studiów na Wydziale Chemicznym PWr (inżynierii materiałowej oraz chemii i analityki przemysłowej na I stopniu, a także chemii i inżynierii materiałów na II stopniu). Obecnie kształci się w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie inżynieria chemiczna. Pracuje w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Materiałów Polimerowych i Węglowych w Grupie Materiałów Węglowych.
– Moje zainteresowania naukowe obejmują zaawansowane materiały węglowe, w szczególności te na bazie modyfikowanej tkaniny węglowej, używane w systemach konwersji i magazynowania energii – wyjaśnia doktorantka.
Jej plany na najbliższe lata to dalszy rozwój własnych umiejętności. – Chyba każdy doktorant i doktorantka marzą o tym, by ich badania zrewolucjonizowały świat – mówi Izabela Walendzik. – Ja oczywiście jestem jedną z takich osób. Ale jeśli nie rewolucja, to przynajmniej chciałabym, żeby moje badania miały realny wpływ na rozwój najnowszych technologii.
Izabela Walendzik od ponad roku działa też w uczelnianej Radzie Doktorantów. Obecni pełni w niej funkcję wiceprzewodniczącej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »