TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.12.2024 Kategoria: ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Inżynierii Środowiska
(fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl)
Dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska została laureatką tegorocznej edycji konkursu Wrocławianka Roku. Doceniono ją w kategorii działalność naukowo-badawcza.
To już piąta edycja konkursu organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet. Organizacja wyróżnia w ten sposób wyjątkowe kobiety, zasłużone dla miasta i jego mieszkańców za działania w sferze zawodowej i społecznej.
Laureatki nagrody Wrocławianka Roku 2024 poznaliśmy w poniedziałkowy wieczór, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrody przyznano w sześciu głównych kategoriach: działalność równościowa, społeczna i edukacyjna, pro-ekologiczna, naukowo-badawcza, small biznes (mała przedsiębiorczość), artystyczna – twórczynie oraz jednej kategorii specjalnej: Teraz młodość – Siła młodości.
W kategorii działalność naukowo-badawcza nagrodzono dr inż. Weronikę Urbańską z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Wszystkie zwyciężczynie otrzymały statuetki zaprojektowane przez Agnieszkę Bar.
Doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dziedzinie inżynierii środowiska, górnictwo i energetyka, specjalność: technologia odpadów. Pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Technologii Odpadów na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Do jej zainteresowań należą metody odzysku metali krytycznych ze zużytych baterii litowo jonowych, zrównoważona gospodarka surowcami i ich pozyskiwanie z zasobów pozaziemskich (regolitu marsjańskiego i księżycowego), gospodarka odpadami kosmicznymi, wpływ gospodarki odpadami na zmiany klimatu oraz wdrożenie modelu GOZ w życiu codziennym (zero waste) i przemyśle.
Dr inż. Weronika Urbańska jest autorką ponad 60 prac, w tym publikacji naukowych i opracowań przemysłowych z zakresu przetwarzania odpadów i gospodarki surowcami. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych i branżowych. Była kierowniczką prac B+R w projekcie przemysłowym z zakresu recyklingu baterii Li-ion z branży automotive oraz kierowniczką projektu naukowego finansowanego z grantu Miniatura 6 Narodowego Centrum Nauki „Biologiczne odzyskiwanie metali ze zużytych baterii litowo- jonowych z wykorzystaniem mikroorganizmów ekstremofilnych”.
Obecnie należy do zespołu przygotowującego biotechnologiczny eksperyment „Space Volcanic Algae” firmy Extremo Technologies, przeznaczony do implementacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na ISS (MRiT, POLSA, ESA).
Jest popularyzatorką zagadnień dotyczących gospodarki surowcami, inżynierii i ochrony środowiska oraz technologii kosmicznych do pozyskiwania surowców. Autorka artykułów popularnonaukowych, panelistka i prelegentka na wielu wydarzeniach, m.in. Green Pact 2024, VERGOconnect 2024, Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość Życia, World Space Week Wrocław, Made in Wrocław. Swoją wiedzę prezentowała w wielu audycjach radiowych i programach telewizyjnych (m.in. TVN 24 BiS, TVP Polonia, TVP Wrocław, Echo24, Radio 357, Radio RMF FM, Radio Wrocław) oraz na łamach gazet i portali internetowych (m.in. Gazeta Wyborcza, biuletyn wrocław.pl).
Współinicjatorka podcastu Wydziału Inżynierii Środowiska PWr i Ekosystemu „Eko znaczy dobrze”, ekspertka w kolumnie „Akcja segregacja” we wrocławskim biuletynie (wersja online i drukowana).
Dr inż. Weronika Urbańska jest laureatką programów uczelnianych: Secundus i Primus Działanie II oraz Nagród Rektora PWr.
Otrzymała też tytuły: Polski Innowator 2024 w kategorii: Osobistość nauki, Osobowość Roku 2023 Dolnego Śląska w kat. nauka, Naukowiec Przyszłości 2023 w kategorii: Kobieta nauki, która zmienia świat oraz Puchary Zero Waste 2017 w kategorii Osoba-Ambasador Zero Waste.
Była wyróżniona w konkursach: Klimatyczny Człowiek Roku 2021 organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Longines x ELLE – szukamy nowych pionierów oraz Polka XXI wieku (kategoria Innowacje i nowe technologie).
Jest certyfikowanym tutorem akademickim, Liderką Dostępności na PWr i współopiekunką sekcji OBIEG KN Environmental Team. Przewodniczy wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Należy do Academii Iuvenum PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »