TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasza badaczka Wrocławianką Roku 2024

Zdjęcie Weroniki Urbańskiej na tle budynku
(fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl)

Dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska została laureatką tegorocznej edycji konkursu Wrocławianka Roku. Doceniono ją w kategorii działalność naukowo-badawcza.

To już piąta edycja konkursu organizowanego przez Wrocławską Radę Kobiet. Organizacja wyróżnia w ten sposób wyjątkowe kobiety, zasłużone dla miasta i jego mieszkańców za działania w sferze zawodowej i społecznej.

Laureatki nagrody Wrocławianka Roku 2024 poznaliśmy w poniedziałkowy wieczór, podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrody przyznano w sześciu głównych kategoriach: działalność równościowa, społeczna i edukacyjna, pro-ekologiczna, naukowo-badawcza, small biznes (mała przedsiębiorczość), artystyczna – twórczynie oraz jednej kategorii specjalnej: Teraz młodość – Siła młodości.

W kategorii działalność naukowo-badawcza nagrodzono dr inż. Weronikę Urbańską z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Wszystkie zwyciężczynie otrzymały statuetki zaprojektowane przez Agnieszkę Bar.

Dr inż. Weronika Urbańska (Wydział Inżynierii Środowiska)

Doktor nauk inżynieryjno-technicznych w dziedzinie inżynierii środowiska, górnictwo i energetyka, specjalność: technologia odpadów. Pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Technologii Odpadów na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Zdjęcie Weroniki Urbańskiej

Do jej zainteresowań należą metody odzysku metali krytycznych ze zużytych baterii litowo jonowych, zrównoważona gospodarka surowcami i ich pozyskiwanie z zasobów pozaziemskich (regolitu marsjańskiego i księżycowego), gospodarka odpadami kosmicznymi, wpływ gospodarki odpadami na zmiany klimatu oraz wdrożenie modelu GOZ w życiu codziennym (zero waste) i przemyśle. ​

Dr inż. Weronika Urbańska jest autorką ponad 60 prac, w tym publikacji naukowych i opracowań przemysłowych z zakresu przetwarzania odpadów i gospodarki surowcami. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych i branżowych. Była kierowniczką prac B+R w projekcie przemysłowym z zakresu recyklingu baterii Li-ion z branży automotive oraz kierowniczką projektu naukowego finansowanego z grantu Miniatura 6 Narodowego Centrum Nauki „Biologiczne odzyskiwanie metali ze zużytych baterii litowo- jonowych z wykorzystaniem mikroorganizmów ekstremofilnych”.

Obecnie należy do zespołu przygotowującego biotechnologiczny eksperyment „Space Volcanic Algae” firmy Extremo Technologies, przeznaczony do implementacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na ISS (MRiT, POLSA, ESA).

Jest popularyzatorką zagadnień dotyczących gospodarki surowcami, inżynierii i ochrony środowiska oraz technologii kosmicznych do pozyskiwania surowców. Autorka artykułów popularnonaukowych, panelistka i prelegentka na wielu wydarzeniach, m.in. Green Pact 2024, VERGOconnect 2024, Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość Życia, World Space Week Wrocław, Made in Wrocław. Swoją wiedzę prezentowała w wielu audycjach radiowych i programach telewizyjnych (m.in. TVN 24 BiS, TVP Polonia, TVP Wrocław, Echo24, Radio 357, Radio RMF FM, Radio Wrocław) oraz na łamach gazet i portali internetowych (m.in. Gazeta Wyborcza, biuletyn wrocław.pl).

Współinicjatorka podcastu Wydziału Inżynierii Środowiska PWr i Ekosystemu „Eko znaczy dobrze”, ekspertka w kolumnie „Akcja segregacja” we wrocławskim biuletynie (wersja online i drukowana).

Dr inż. Weronika Urbańska jest laureatką programów uczelnianych: Secundus i Primus Działanie II oraz Nagród Rektora PWr.

Otrzymała też tytuły: Polski Innowator 2024 w kategorii: Osobistość nauki, Osobowość Roku 2023 Dolnego Śląska w kat. nauka, Naukowiec Przyszłości 2023 w kategorii: Kobieta nauki, która zmienia świat oraz Puchary Zero Waste 2017 w kategorii Osoba-Ambasador Zero Waste.

Była wyróżniona w konkursach: Klimatyczny Człowiek Roku 2021 organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Longines x ELLE – szukamy nowych pionierów oraz Polka XXI wieku (kategoria Innowacje i nowe technologie).

Jest certyfikowanym tutorem akademickim, Liderką Dostępności na PWr i współopiekunką sekcji OBIEG KN Environmental Team. Przewodniczy wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Należy do Academii Iuvenum PWr.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję