TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasz naukowiec w światowym finale konkursu FameLab!

Data: 17.11.2021 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Architektury

23 kraje, ponad 4000 uczestników i zaledwie trzy minuty, by zaprezentować swoje badania – tak w skrócie wygląda FameLab. To międzynarodowy konkurs dla naukowców potrafiących zachwycić swoimi opowieściami o zagadnieniach, które na co dzień postrzegamy jako skomplikowane. Nasz reprezentant – architekt dr Jerzy Łątka – właśnie zakwalifikował się do finału.

Jerzy Łątka - zdjęcieJurorów dr Łątka musiał zaintrygować najpierw w finale krajowym (gdzie zdobył pierwsze miejsce i nagrodę publiczności), a potem w półfinale, w którym rywalizowali naukowcy z 23 krajów z całego świata. Spośród nich sędziowie konkursowi wyłonili ośmioro finalistów, a publiczność – która oglądała prezentacje na Youtube – dodała do tego grona swoich dwóch faworytów.

Tylko trzy minuty

Zarówno na etapie krajowym, jak i międzynarodowym zasada była ta sama – naukowcy mieli zaledwie trzy minuty, by opowiedzieć o swoich projektach naukowych czy zagadnieniach badawczych. Mogli do tego wykorzystać różne przedmioty, ale nie mogli posłużyć się multimediami. Kto zaprezentował się w sposób najbardziej zrozumiały i wciągający, miał szansę na kolejny etap konkursu.

Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej – dr inż. arch. Jerzy Łątka – w półfinale „urzekł jurorów swoją opowieścią i rekwizytami” – co podkreślono w uzasadnieniu werdyktu.

– I przekonał nas, jak często niedoceniany materiał budowlany może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości zrównoważonych budynków– tłumaczyła Claire McNulty, jurorka półfinału konkursu FameLab, kierowniczka regionalna organizacji National Geographic Society w Europie.

Zrzut ekranu z półfinału konkursuDr Łątka zajmuje się bowiem możliwościami wykorzystania papieru i jego pochodnych w tworzeniu nowatorskich konstrukcji architektonicznych. Zgłębia także tematykę architektury tymczasowej, pomocowej i społecznej.

Naukowiec jest architektem, projektantem i wykładowcą akademickim. Pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a doktorat obronił na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft.

W 2013 r. wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. 

W Polsce – w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – razem ze studentami stworzył pierwszą w kraju jednostkę mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych – „Domek z Kart / House of Cards”.

Link do newslettera

Finał 25 listopada

Dr Łątka w czasie FameLab PolandFinał konkursu FameLab International zaplanowano na czwartek, 25 listopada na godz. 17 (czasu polskiego). Będzie go można oglądać na Youtube. Obejrzymy wówczas prezentacje 10 naukowców. Oprócz dr. Łątki będą to Bozhidar Stefanov z Bułgarii, Alexandra Cloherty z Holandii, Hugo Cui ze Szwajcarii, Letago Kgomoeswana z RPA, Samantha Nixon z Australii, Eman Abdelmonem Amer z Egiptu, Jesus Victorino Santos z Hiszpanii, Danny Daniels z Meksyku i Sirawit Ittisoponpisan z Tajlandii.

Konkurs FameLab jest organizowany od 2005 roku w Wielkiej Brytanii w ramach Cheltenham Science Festival – od 2007 r. we współpracy British Council. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 10 tys. naukowców i inżynierów z 31 krajów. Zwycięzcy krajowych finałów co roku spotykają się na Międzynarodowym Finale FameLab, który zwykle odbywa się w czerwcu właśnie na Cheltenham Science Festival. Aktualna edycja wygląda inaczej ze względu na pandemię. Naukowcy będą opowiadać o badaniach, łącząc się ze swojego kraju.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla studentów, naukowców i osób zajmujących się zastosowaniem nauki w życiu codziennym. Dzięki udziałowi w rywalizacji biorą udział w intensywnym kursie z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzonym m.in. przez brytyjskich trenerów. Mają także szanse na nagrody, m.in. finansowe.


Dr Łątka jest także jednym z bohaterów nowego miniserialu Politechniki Wrocławskiej - "Nauka do potęgi". Premiera pierwszego odcinka, z udziałem naukowca, w piątek, 19 listopada 2021 r. na stronie serial.pwr.edu.pl.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję