TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi profesorowie wśród najważniejszych osób w polskiej medycynie

Data: 19.02.2025 Kategoria: aktualności ogólne, medycyna, rankingi, Wydział Medyczny

Zdjęcie prof. Szepietowskiego oraz prof. Banasiaka

Prof. Jacek Szepietowski i prof. Waldemar Banasiak z Wydziału Medycznego znaleźli się w gronie najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. Wyniki 22. edycji prestiżowego rankingu „Lista stu” ogłosił portal Puls Medycyny. 

Ranking prowadzony jest od 2002 r., a wyniki ogłaszane są w dwóch kategoriach – medycyna i ochrona zdrowia. W skład kapituły wchodzą eksperci zaproszeni przez Puls Medycyny, którzy oceniają ubiegłoroczne osiągnięcia i dokonania kandydatów, pozytywny wpływ na rozwój polskiej medycyny lub systemu ochrony zdrowia oraz siłę publicznego oddziaływania.  

Lista stu – medycyna 

W gronie najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2024 r. znalazł się prof. Jacek Szepietowski z Katedry Nauk Społecznych i Chorób Infekcyjnych na Wydziale Medycznym PWr. Naukowca, pracującego w Klinicznym Oddziale Dermatologiczno-Wenerologicznym 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, sklasyfikowano na 21. miejscu.  

Zdjęcie prof. Jacka SzepietowskiegoProf. Szepietowski jest wybitnym specjalistą w zakresie dermatologii i wenerologii, przewodniczącym rady programowej Wydziału Medycznego, prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, członkiem Board of Directors International Society of Dermatology, Executive Committee European Society for Dermatology and Psychiatry oraz zarządów International Forum for the Study of Itch i Euro-Asian Association of Dermatovenereologists. 

Pod koniec stycznia w najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym na świecie „The Lancet” ukazał się artykuł, którego jest współautorem. Wraz z międzynarodowym zespołem ekspertów opisał w nim nowatorską koncepcję leczenia pacjentów z hidradenitis suppurativa (HS). Ta przewlekła choroba zapalna, która zazwyczaj atakuje pacjentów między 18. a 35. rokiem życia, charakteryzuje się występowaniem bolesnych guzów, ropni oraz drenujących przetok. 

W publikacji naukowcy zebrali i ocenili aktualną wiedzę naukową na temat tej choroby. Następnie, pod kierunkiem prof. Jacka Szepietowskiego, autora koordynującego cały proces, powstał pionierski model jej leczenia. 

Za najbardziej wpływową osobę kapituła uznała dr. hab. n. med. Mirosława Ząbka, prof. CMKP, specjalistę neurochirurgii i neurotraumatologii, kierownika Kliniki Neurochirurgii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Lista stu – ochrona zdrowia 

Z kolei w zestawieniu stu osób, które miały największy wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce w 2024 r., jest inny przedstawiciel naszego Wydziału Medycznego prof. Waldemar Banasiak, kierownik Katedry Nauk Klinicznych Niezabiegowych i Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz szef rady dyscypliny nauki medyczne na Politechnice Wrocławskiej. 

Zdjęcie prof. Waldemara BanasiakaW czerwcu 2024 r. został powołany przez ministra zdrowia na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, a we wrześniu 2024 r. do Krajowej Rady ds. Kardiologii

Prof. Waldemar Banasiak jest wybitnym specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych I i II stopnia oraz kardiologii. Specjalizuje się w leczeniu niewydolności serca. Do jego zainteresowań naukowych należą też obszary związane ze stabilną chorobą wieńcową, migotaniem przedsionków oraz kardioonkologii. 

Pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2009-2011). Jest też wieloletnim przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z kardiologii. Na dorobek naukowy prof. Waldemara Banasiaka składa się ponad 330 publikacji, których IF wynosi 701, indeks Hirscha 40. Jest autorem trzech książek i 35 rozdziałów w książkach.  Należy do European Society of Cardiology, North American Society of Pacing and Electrophysiology, International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology. 

Decyzją jury na „Liście stu” zajął 87. miejsce, a pierwsze przyznano Izabeli Leszczynie, która od grudnia 2023 r. kieruje Ministerstwem Zdrowia.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję