TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec z W14 konsultantem krajowym w dziedzinie kardiologii

Prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką oraz szef rady dyscypliny nauki medyczne na PWr został powołany przez ministra zdrowia na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii. 

Do głównych zadań konsultanta krajowego należy m.in. prognozowanie potrzeb zdrowotnych w dziedzinie kardiologii, opiniowanie i doradztwo przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także doradztwo w sprawie realizacji zadań, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych. 

Naukowiec objął funkcję 14 czerwca, a jego kadencja potrwa pięć lat.  

prof. Waldemar Banasiak - zdjęcieProf. dr hab. n. med. Waldemar Banasiak jest wybitnym specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych I i II stopnia oraz kardiologii. Specjalizuje się w leczeniu niewydolności serca. Do jego zainteresowań naukowych należą też obszary związane ze stabilną chorobą wieńcową, migotaniem przedsionków oraz kardioonkologii. 

Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył z pierwszym wynikiem w 1981 r. W 1986 r. obronił rozprawę doktorską na Akademii Medycznej we Wrocławiu, a osiem lat później rozprawę habilitacyjną na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Tytuł profesorski otrzymał w 1999 r. 

Od 1984 roku pracuje w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym (4WSK) we Wrocławiu. W 1996 r. został kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych. 

Następnie był współtwórcą zorganizowania i powołania do życia Kliniki Kardiologii i Kliniki Kardiochirurgii oraz powstałego z połączenia obu klinik Ośrodka Chorób Serca. W 2002 r. objął kierownictwo nad Kliniką Kardiologii. W latach 2006-2007 zarządzał Ośrodkiem Chorób Serca w 4WSK. 

Następnie pełnił funkcję dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz szefa Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia. W czerwcu 2007 r. ponownie objął kierownictwo nad Ośrodkiem Chorób Serca w 4WSK we Wrocławiu, które piastuje do dziś. 

W latach 2022-23 współuczestniczył w pracach mających na celu utworzenie na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Medycznego. Od września 2023 r. kieruje Katedrą Nauk Klinicznych Niezabiegowych na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Na uczelni sprawuję też rolę przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne. 

Jest opiekunem dwóch rozpraw habilitacyjnych i promotorem 13 doktoratów. Recenzował 21 osób do tytułu profesora, 13 doktora habilitowanego i 11 doktora medycyny. 

W latach 2006-2007 przewodniczył Komisji Kardiologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, a w latach 2007-2011 był członkiem tego komitetu. 

Pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2009-2011). Jest też wieloletnim przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z kardiologii. 

Na dorobek naukowy prof. dr. hab. n med. Waldemara Banasiaka składa się 333 publikacji, których IF wynosi 701, indeks Hirscha 40, a liczba cytowań wynosi 6 766. Jest autorem trzech książek i 35 rozdziałów w książkach. 

Zorganizował 20 konferencji i kongresów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz 31 cyklicznych konferencji naukowo-szkoleniowych dla lekarzy we Wrocławiu. 

Należy do European Society of Cardiology, North American Society of Pacing and Electrophysiology, International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology. 

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpgmic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję