TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi naukowcy z nagrodą dla najlepszych innowatorów w Europie

Zespół naukowców kierowany przez dr inż. Joannę Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki zdobył Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize 2020. Jury doceniło badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi.

konkurs_innovation_radar_prize_2020_3.jpgKonkurs Innovation Radar Prize wyłania każdego roku najlepszych innowatorów w Europie, a zwycięzców tegorocznej edycji ogłoszono 24 września podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji 2020.

Politechnikę Wrocławską nominowano w kategorii Innovative Science. Nasi naukowcy otrzymali nagrodę główną za wielofunkcyjne hybrydowe nanomateriały do terapii i diagnostyki nowotworów piersi, które mogą zrewolucjonizować rynek. Unikatowa metoda ma pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.

Projekt NANOCARGO realizowany był przez zespół naukowy pod kierownictwem dr inż. Joanny Bauer z Katedry Inżynierii Biomedycznej. W badaniach, finansowanych z unijnego programu Horyzont 2020 w ramach MSCA Individual Fellowships, wziął również udział naukowiec z Indii, dr Nanasaheb Thorat.

W komercjalizację projektu zaangażowane są trzy jednostki PWr, oprócz Katedry Inżynierii Biomedycznej, także Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej pod kierownictwem Piotra Otręby oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, którego pracownice – Elżbieta Olejnik i Anna Szczypka – od początku wspierały naukowców.

dr_nanasaheb_thorat_fellow.jpgNasi badacze opracowali unikatową metodę zaliczaną do tak zwanej teranostyki, czyli nowatorskiego podejścia łączącego terapię i  diagnostykę.

– Nasze wielofunkcyjne hybrydowe nanonośniki, zaopatrzone w rodzaj biologicznego detektora oraz dedykowany lek, rozpoznają w inteligentny sposób komórki rakowe. Nowotwór niszczony jest na trzy sposoby jednocześnie – poprzez spersonalizowaną chemioterapię, a także hipertermię magnetyczną i terapię fototermiczną, które powodują lokalne przegrzanie komórek nowotworowych, a w efekcie ich śmierć – wyjaśnia mówi dr Joanna Bauer.

Obecniej rozróżniamy ponad dziesięć typów nowotworów piersi, z których każdy daje inne rokowanie i wymaga indywidualnej terapii. Rocznie na nowotwory tego typu zapada około 2 mln osób. 1 procent zachorowań dotyczy mężczyzn i to w ich przypadku rokowania są najgorsze, bo z reguły choroba diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Leczenie poważnie utrudnia fakt, iż większość nowotworów wykazuje tzw. chemooporność. Oznacza to, że z czasem coraz słabiej lub w ogóle przestają one reagować na podane cytostatyki.

prezentacja.jpg– Opracowana przez nas technologia promuje kompleksowe podejście do leczenia nowotworów. Jest aplikowana lokalnie, a przez to minimalnie inwazyjna oraz toksyczna dla zdrowych organów i tkanek. Nononośniki rozpoznają komórki rakowe i dostarczają cytostatyk bezpośrednio do nich. Lek uwalnia się w nowotworze selektywnie, w odpowiedniej dawce i czasie. Nanocząstki działają przy tym również jako środek diagnostyczny, który uwidacznia guz m.in. w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym,  a tym samym pozwala na lepsze monitorowanie efektów terapii w czasie – dodaje dr Bauer.

Projekt NANOCARGO (Photo/magnetic stimulated nanocargos for superior cancer treatments) otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości 146 462 euro w ramach grantu MSCA Individual Fellowships (EF). Realizowany był od 1 października 2018 do 31 sierpnia 2020 r.

newsletter-promo.png

----------------------------------------------------------------------------------------------

Dr inż. Joanna Bauer jest absolwentką dwóch wydziałów Politechniki Wrocławskiej, gdzie otrzymała stopień mgr inż. inżynierii biomedycznej (summa cum laude), mgr inż. marketingu i zarządzania oraz dr nauk fizycznych (summa cum laude). Jej sumaryczny dorobek naukowy według bazy DONA liczy obecnie ponad 130 pozycji, w tym m.in. znajdują się wysokoimpaktorowe artykuły w czasopismach takich jak Advanced Materials (IF 19,79),  Applied Physics Review (IF 17,05), Drug Discovery Today (IF 7,32), Applied Surface Science ( IF 6,89) etc. Dr Bauer jest także współredaktorem trzech książek wydanych przez prestiżowe wydawnictwa międzynarodowe, takie jak Imperial College Press, UK (2016), IOP Publishing, UK (2019) czy Elsevier (2020). Wygłosiła ponad 35 wykładów na krajowych i międzynarodowych konferencjach, w tym 13 wykładów zaproszonych.

konkurs_innovation_radar_prize_2020_1.jpgDr Bauer ma ponad 17-letnie doświadczenie w realizacji multidyscyplinarnych projektów z zakresu medycyny predykcyjnej, prewencyjnej i spersonalizowanej w ramach krajowych oraz międzynarodowych programów badawczych finansowanych przez KBN, DAAD, ESF, 6PR, 7PR, H2020. Odbyła staże badawcze i dydaktyczne, a także była wizytującym naukowcem w wielu instytucjach naukowych na całym świecie m.in. Charité – Universitätsmedizin (Niemcy), University of Limerick (Irlandia), Comenius University (Słowacja), University Politehnica of Bucharest (Rumunia), University of Aveiro (Portugalia), Ural Federal University (Rosja), DY Patil University (Indie), Gumna University (Japonia).

Dr Bauer jest także członkiem Management Committee dwóch europejskich sieci COST PortASAP (CA16215) i ENIUS (CA16217) oraz członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Krioterapii. W 2016 roku była „Kluczowym Stażystą” w  firmie OptiChip Sp. z o.o. w organizowanym przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości programie: „Kluczowy Stażysta II’, stażystką w Die Laser- und Medizin-Technologie LMTB GmbH (Niemcy), oraz w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej.

Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała szereg krajowych i międzynarodowych nagród. Jest m.in. laureatką prestiżowej Nagrody Siemensa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii i nauki, stypendystką tygodnika Polityka z rekomendacji  Ministra Nauki i Informatyzacji prof. dr hab. Michała Kleibera, otrzymała też m.in. Certificate of Appreciation from the European Association for Predictive, Preventive and Personalized Medicine, wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej, a także kilkukrotnie nagrody JM Rektora PWR za wyróżniający się wkład w działalność uczelni.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję