TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Dwa projekty z Politechniki Wrocławskiej nagrodzono w konkursie „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Konkurs jest organizowany od 1968 r., aby inspirować twórcze postawy i zespoły lub osoby oraz promować i wyróżniać wybitne rozwiązania techniczno-ekonomiczne.
Nagrody są przyznawane w szczególności w dziedzinach: konstrukcji obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu oraz materiałów, innowacyjnych procesów technologicznych, kompleksowej mechanizacji i automatyzacji procesów wytwórczych, zmniejszenia zużycia materiałów, surowców i energii, rozwiązań organizacyjno-ekonomicznych oraz ochrony środowiska, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
W zakończonej właśnie edycji nagrodzono projekty opracowane w 2022 r., a spośród zgłoszonych pomysłów nagrody I i II stopnia trafiły do naukowców z Politechniki Wrocławskiej.
Nagroda I stopnia za projekt „Innowacyjne urządzenie diagnostyczne do pomiaru grubości taśm przenośnikowych w ruchu wykorzystywanych w transporcie poziomym” trafiła do zespołu z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Autorami rozwiązania są dr inż. Agata Kirjanów-Błażej, dr hab. inż. Ryszard Błażej, prof. uczelni, dr hab. inż. Leszek Jurdziak, prof. uczelni i mgr inż. Aleksandra Rzeszowska.
BeltSonic to innowacyjne urządzenie diagnostyczne dla przemysłu, które dzięki dokładnemu i bezinwazyjnemu pomiarowi grubości taśm przenośnikowych pozwala na precyzyjną ocenę ich stanu technicznego.
– Zbudowany w ramach projektu Lider, BeltSonic wykorzystuje 100 czujników ultradźwiękowych, zapewniając 50 mm rozdzielczości poprzecznej oraz 10 mm rozdzielczości wzdłużnej na 1m/s prędkości taśmy. To nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia nie tylko pomiar na całej długości taśmy w trakcie jej ruchu, ale także generuje szczegółowe statystyki, ułatwiające podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących wymian i napraw taśm przenośnikowych – wyjaśnia prof. Ryszard Błażej.
Dzięki ciągłemu monitorowaniu taśm w trakcie eksploatacji, uzyskuje się wiedzę o bieżącej grubości okładek oraz prognozowany czas wymiany. Pozwala to na kontrolowanie przyspieszonych zmian i unikanie awaryjnych przerw, a także planowanie i optymalizację budżetu na gospodarkę taśmami z wyprzedzeniem.
– System może być z powodzeniem zastosowany w każdej gałęzi przemysłu, w której stosowane są przenośniki taśmowe – podkreśla prof. Błażej. – Opracowane rozwiązanie wpływa również na proces produkcji taśm przenośnikowych. System diagnostyczny umożliwia wykrycie odchyleń grubości warstw podczas produkcji, zapewniając lepszą kontrolę jakości i osiąganych parametrów produkcyjnych. Eliminuje tym samym ryzyko wprowadzenia wadliwych taśm do użytku, co pozwala spełnić oczekiwania użytkowników taśm oraz uniknąć dodatkowych kosztów producentów związanych z niezgodnością z normami – dodaje.
Nagrodę II stopnia za projekt „PAYLOAD w rozmiarze 2U dla platform satelitarnych typu CubeSat, który umożliwia przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem materiału biologicznego na orbicie LEO (ang. Low Earth Orbit)” otrzymał zespół z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów w składzie dr inż. Patrycja Śniadek, dr inż. Agnieszka Krakos, mgr inż. Adrianna Graja, mgr inż. Bartosz Kawa i inż. Marcin Matycz.
Projekt związany jest z misją wystrzelenia w kosmos pierwszego polskiego bio-nanosatelity, w którą zaangażowani byli naukowcy z wrocławskich uczelni, instytutów badawczych i firmy SatRevolution,
Zespół z Politechniki Wrocławskiej odpowiadał za konstrukcję modułów laboratoryjnych, które umożliwiły przeprowadzenie różnych badań biologicznych i medycznych. Wykonano lab-chipy, moduły detekcji optycznej, moduły zarządzania mikroprzepływem oraz konstrukcje mechaniczne lab-payloadu dla satelity.
Miniaturowe laboratoria (tzw. lab-on-chip) to wykonywane ze szkła urządzenie o rozmiarze od kilku milimetrów do kilku centymetrów kwadratowych, które łączy w sobie kilka funkcji laboratoryjnych. Wykorzystywane są do różnego rodzaju analiz biochemicznych, np. analizy materiału genetycznego, krwi, ale także do hodowli komórek.
Budową tego typu uniwersalnych platform badawczych naukowcy z Katedry Mikrosystemów zajmują się od dawna, a w ostatnich latach dostosowują je do wymagań nanosatelitarnych.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »