TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi naukowcy przygotują instrument pomiarowy dla kosmicznych projektów ESA

01_w12.jpg

Opracowanie miniaturowego spektrometru mas do analizowania składu atmosfery gazowej – to cel projektu realizowanego przez naukowców z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Na swoje badania otrzymali grant w wysokości 450 tys. euro z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Spektrometr to – w dużym skrócie – urządzenie służące do badania substancji w różnych stanach skupienia za pomocą widma mas atomów i cząsteczek, z których dana substancja się składa.

Jego działanie opiera się na analizowaniu widma powstającego wskutek oddziaływań różnych rodzajów promieniowania na substancję. Obecnie naukowcy korzystają z różnego rodzaju spektrometrów i mają one zastosowanie w fizyce, chemii, medycynie czy ochronie środowiska.

Miniaturyzacja i wysoka efektywność

Spektrometr masowy, nad którym będą pracować nasi naukowcy, będzie miniaturowym instrumentem analitycznym wpisującym się w strategię Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA w zakresie miniaturyzacji sprzętu pomiarowego i planowania małych misji kosmicznych.

Zostanie opracowany przy użyciu technik MEMS ze wspomagającą rolą precyzyjnego druku 3D. Urządzenie będzie niewielkie (< 1 dm3), lekkie (< 500 g) i energooszczędne (<10 W). Natomiast parametry użytkowe będą porównywalne od klasycznych – laboratoryjnych, dużych instrumentów analitycznych.

– Nie można wskazać jednej trudności, której rozwiązanie zagwarantuje powodzenie projektu. Nasz pomysł jest bardzo ambitny, bo miniaturyzacja instrumentu analitycznego – przeskalowanie z wielkości mikrofalówki do objętości 10x10x10 cm3 (1 litr), z jednoczesnym utrzymaniem parametrów pomiarowych jest niezwykle trudne – mówi dr hab. inż. Paweł Knapkiewicz, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Docelowo urządzenie przeznaczone będzie do analizowania składu atmosfery gazowej. W praktyce oznacza to, że może dokonywać pomiaru wszędzie tam, gdzie ciśnienie jest wyższe o co najmniej dwa rzędy wielkości od próżni kosmicznej. Dlatego będzie mogło być wykorzystane w badaniu atmosfery planet, np. Marsa, planetoid, księżyców czy badania otoczenia statków kosmicznych.

Nasza uczelnia przystąpiła do konkursu we współpracy z firmą Creotech Instruments S.A., która posiada doświadczenie w projektowaniu i wytwarzaniu elektroniki do zastosowań kosmicznych oraz testowania urządzeń zgodnie z wymaganiami ESA i NASA. Specjaliści z firmy będą wspierać naszych badaczy w zakresie opracowania elektroniki, oprogramowania i testów środowiskowych instrumentu.

kampaniapwr_2022-banerywww_750x96.jpg

Całkowita wartość projektu to 450 tys. euro, a jego realizacja potrwa 15 miesięcy. Projekt jest finansowany przez ESA w ramach konkursu „MEMS based mass spectrometry – EXPO+ (re-issue)”.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję