TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Najlepsi młodzi inżynierowie budownictwa są z PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Weronika Olczak, Małgorzata Zielińska, Martyna Lewek oraz Mateusz Psiuk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr zwyciężyli w I edycji Konkursu dla Młodych Inżynierów Budownictwa zorganizowanego przez miesięcznik „Builder”

zdjecie_z_gali.jpgKonkurs przeprowadzono w ramach programu „Builder For The Future”, którego celem jest ułatwienie młodym architektom i inżynierom budownictwa zawodowego startu. Uczestnicy mieli do wyboru jedno z zadań projektowych – zaprojektowanie kładki pieszo-rowerowej lub miejskiego garażu naziemnego lub zadanie realizacyjne – optymalizacja realizacji stropu żelbetowego. 

– O konkursie dowiedzieliśmy się od dr. inż. Marka Sawickiego, opiekuna Koła Naukowego Młodzi Menadżerowie Budownictwa, w którym wszyscy działamy. Wybraliśmy zadanie związane z optymalizacją stropu, ponieważ jako studenci studiów I stopnia mieliśmy już podstawową wiedzę na ten temat – mówiła Małgorzata Zielińska, studentka II roku budownictwa.

W konkursie mogli wziąć udział nie tylko studenci, lecz także absolwenci oraz doktoranci uczelni technicznych. – Konkurencja była ogromna i początkowo sam poziom rywalizacji trochę nas przytłoczył. Ze względu na trwającą sesję mieliśmy mało czasu na realizację projektu, ale udało nam się wszystko przygotować w około dwa tygodnie. Staraliśmy się przede wszystkim spełnić wszystkie wymagania zawarte w regulaminie, a dopiero później przygotować dodatkowe, wyżej punktowane elementy – tłumaczyła Martyna Lewek, studentka III roku na kierunku Budownictwo.

rozmieszczenie_deskowania.jpgNasi studenci rozpoczęli projekt od analizy statycznej projektowanego stropu w programie Robot i choć przeprowadzona optymalizacja nie przyniosła znaczącej oszczędności, to jednak udało im się zaplanować przerwy technologiczne. Cała płyta została podzielona na cztery działki robocze o zbliżonej powierzchni, co pozwoliło na wprowadzenie rotacji deskowań i tym samym obniżenie kosztu wynajmu szalunków.

Przy doborze deskowań studenci przeanalizowali trzy systemy otrzymując bardzo zbliżone koszty wykonania stropu. Dlatego zdecydowali się na zastosowanie technologii prefabrykowanych stropów. Analizując dostępne na polskim rynku komponenty wybrali optymalne, jak się później okazało, rozwiązanie, dla którego przeprowadzili pełne obliczenia w zakresie statyki, układu belek i podciągów oraz kosztu wykonania. 

– Przygotowanie optymalizacji było naprawdę wymagające. Sprawdzaliśmy różne sposoby zbrojenia czy stropy i ostatecznie udało nam się przygotować właściwy projekt. W pracach pomogli nam nasi starsi koledzy z koła naukowego, którzy zwrócili nam uwagę na pewne aspekty związane z konkursem i punkty w zadaniu, które moglibyśmy lepiej wykonać – podkreśliła Martyna Lewek.

Dodatkowo nasi studenci stworzyli film, który dokumentował ich pracę, a w projekcie – jako jedyni – zwrócili także uwagę na logistyczną stronę inwestycji. Jury w swoim werdykcie stwierdziło, że młodzi inżynierowie zaimponowali interesującymi i przemyślanymi koncepcjami, dojrzałością prezentacji, odwagą w bronieniu swoich opracowań oraz znajomością nowoczesnych narzędzi ułatwiających proces modelowania i obliczeń.

Główną nagrodą w konkursie było 9 tys. zł. Laureaci zdecydowali, że część pieniędzy przeznaczą na działalność swojego koła naukowego, a resztę na własne potrzeby w tym m.in. na kursy dokształcające. 

KN Młodzi Menadżerowie Budownictwa 

Koło Naukowe Młodzi Menadżerowie Budownictwa funkcjonuje na PWr od 2010 r. przy Zakładzie Technologii i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Celem jego działalności jest m.in. wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach w celu pogłębiania problemów metod projektowania i realizacji budowy obiektów budowlanych, zdobywanie wiedzy z zakresu kosztorysowania oraz zarządzania w budownictwie i organizacja szkoleń z programów do kosztorysowania i planowania budów.

Obecnie koło realizuje m.in. projekt gry edukacyjnej „Zaprojektuj, wybuduj”, projekt deskowania kołowego oraz konkurs „Nanomieszkanie”. Więcej informacji na profilu koła na Facebooku.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję