TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Zaprojektuj, Wybuduj” – studenci z PWr przygotowują grę edukacyjną

Data: 23.03.2017 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Realizacja inwestycji budowlanej to cel gry edukacyjnej „Zaprojektuj, Wybuduj”, nad którą pracują studenci z Koła Naukowego Młodzi Menadżerowie Budownictwa PWr. Gra ma przybliżyć przebieg procesu inwestycyjnego i pokazać, że na budowie nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem

prace_nad_gra_zaprojektuj_wybuduj_3.jpgTytuł gry pochodzi od jednej z formuł przeprowadzenia procesu inwestycyjnego o tej samej nazwie, który w ostatnich latach jest jedną z najpopularniejszych form realizacji większych inwestycji budowlanych. W formule „zaprojektuj i wybuduj” inwestor zleca realizację jakiegoś projektu jednej firmie, która jednocześnie przygotowuje projekt i odpowiada za jego wykonanie. Dzięki temu oszczędza się czas i nie dochodzi do różnego rodzaju sporów na linii projektant – wykonawca.

– Cały proces inwestycyjny jest jednak bardzo skomplikowany i długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób można to przełożyć na grę. Padł nawet pomysł stworzenia gry komputerowej, ale nie byłaby ona chyba w stanie oddać specyfiki całego procesu – mówi Robert Górnicki, przewodniczący Koła Naukowego Młodzi Menadżerowie Budownictwa.

Ostatecznie powstała koncepcja opracowania gry planszowej, w której gracze wcielą się w rolę właścicieli firm budowlanych, a ich celem będzie realizacja określonej inwestycji. Chcąc zwyciężyć, muszą przejść cztery fazy procesu inwestycyjnego, które występują w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Są to:

  • faza przedprojektowa, w trakcie której trzeba zdobyć wszystkie wymagane zezwolenia i opinie m.in. na temat wpływu inwestycji na środowisko;
  • faza projektowa związana m.in. z przygotowaniem projektu i wyborem rodzaju konstrukcji;
  • faza realizacji, w której zawierają się m.in. wszystkie prace związane z robotami ziemnymi, fundamentowymi, konstrukcyjnymi czy pracami wykończeniowymi;
  • faza odbiorów, która kończy się otrzymaniem pozwolenia na użytkowanie.

– W trakcie gry chcemy pokazać, jak od strony praktycznej przebiega cały proces inwestycyjny. Oczywiście konieczne będzie pewne uproszczenie w stosunku do obowiązujących przepisów, bo nie chcemy, żeby jedna rozgrywka była zbyt długa. Docelowo partia ma trwać maksymalnie półtorej godziny – tłumaczy Robert Górnicki.

Beton nie dojechał!

Obecnie członkowie koła pracują m.in. nad scenariuszami, ale już wiadomo, że gracze będą losowali typ firmy, którą przyjdzie im kierować w trakcie rozgrywki (może to być np. mała firma rodzinna lub duże przedsiębiorstwo z wieloletnimi tradycjami) oraz typ terenu, na którym postawią swój budynek (grunt o lepszych parametrach geotechnicznych może przyspieszyć proces realizacji inwestycji, ale wpływa też na zastosowane technologie).

– W tym wypadku kluczowe okazuje się odpowiednie zbalansowanie rozgrywki, żeby żaden z graczy w momencie startu nie był na straconej pozycji. W trakcie gry pojawi się także element losowy, bo na każdym etapie inwestycji może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Czasem nie przyjedzie mieszanka betonowa, czasem opóźni się transport stali zbrojeniowej, tak jak w życiu – dodaje student.

prace_nad_gra_zaprojektuj_wybuduj_2.jpgW grze znajdzie się także element finansowy. Na każdym etapie rozgrywki gracze będą mieli możliwość przyspieszenia prowadzonych prac (ale automatycznie wygeneruje to większe koszty) lub wyboru tańszego rozwiązania, które jednak negatywnie wpłynie na harmonogram prowadzonych prac. W trakcie gry trzeba też będzie zwracać uwagę na specjalne wskaźniki (np. wskaźnik bezpieczeństwa pracy), które po zakończeniu rozgrywki i zsumowaniu zdecydują o zwycięstwie.

– Nie zabraknie też akcentów humorystycznych i na pewno nie będzie nudna, choćby z racji wszystkich nieprzewidzianych sytuacji, które pojawią się w trakcie prowadzenia prac. Mamy nadzieję, że to wszystko sprawi, że rozgrywkę będzie można powtarzać wielokrotnie – podkreśla Karolina Jarosz z zarządu KN Młodych Menadżerów Budownictwa.

Docelowo w skład gry wejdą karty z grafikami i zdjęciami, główna plansza, na której gracze będą wykładali swoje karty oraz plansze pomocnicze. W jednej rozgrywce udział będzie mogło wziąć maksymalnie 5 osób.

– Gra skierowana jest głównie do studentów budownictwa, architektury i kierunków pokrewnych, ale nawet osoby niezbyt orientujące się w procesie inwestycyjnym, będą mogły zagrać i poradzić sobie ze stawianymi wyzwaniami – zapewnia Karolina Jarosz.

Obecnie nie wiadomo jeszcze, kiedy gra będzie gotowa. Studenci planują, że do końca semestru powstanie wersja testowa, chcieliby także, żeby gotowy produkt był wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych.

– Jeśli projekt będzie udany i gra będzie się cieszyła zainteresowaniem, to, o ile sytuacja finansowa nam pozwoli, chcielibyśmy ją wydać i wypromować, aby dotarła do jak największego grona odbiorców, może nawet na inne politechniki  – zakończyła Karolina Jarosz.

KN Młodzi Menadżerowie Budownictwa

Koło Naukowe Młodzi Menadżerowie Budownictwa funkcjonuje na PWr od 2010 r. przy Zakładzie Technologii i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Celem jego działalności jest m.in. wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach w celu pogłębiania problemów metod projektowania i realizacji budowy obiektów budowlanych, zdobywanie wiedzy z zakresu kosztorysowania oraz zarządzania w budownictwie i organizacja szkoleń z programów do kosztorysowania i planowania budów.

Opiekunami koła są dr hab. inż. Bożena Hoła, prof. PWr, dr inż. Marek Sawicki i dr inż. Jarosław Konior.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję