TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.08.2023 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Matematyki
Blisko 400 zawodników i zawodniczek z dwunastu krajów weźmie udział w rozpoczynających się w piątek 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Gospodarzem dwudniowego wydarzenia, które po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, jest Politechnika Wrocławska.
Impreza, nazywana często nieoficjalnymi mistrzostwami świata, tradycyjnie odbywała się w Paryżu, ale od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. ich gospodarzem była szwajcarska Lozanna, a reprezentacja Polski zdobyła tam aż osiem medali – cztery złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Ogłoszono wówczas także, że kolejna edycja zawodów – po raz pierwszy w historii – odbędzie się w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej.
– To wielkie wyróżnienie i uhonorowanie naszych dotychczasowych świetnych wyników. Cieszymy się ogromnie, że będziemy gościć najlepszych matematyków w naszym kampusie – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki PWr, który organizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz powołuje i następnie opiekuje się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów. Reprezentacja Polski uczestniczy w nich sukcesami od 1992 r.
W sumie na Politechnice Wrocławskiej pojawi się ok. 400 zawodników i zawodniczek z dwunastu krajów m.in. z Tunezji, Peru, Kanady, Dominikany, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Niestety z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Nigrem reprezentacja tego kraju musiała zrezygnować z udziału w mistrzostwach. Z kolei reprezentacja Polski liczy aż 51 osób – zwycięzców i finalistów majowych Mistrzostw Polski.
Rywalizacja rozpocznie się w piątek, 25 sierpnia, o godz. 14.00 w bud. D-20 i będzie się toczyła w ośmiu kategoriach – uczniów szkół podstawowych (trzy kategorie wiekowe), szkół średnich (dwie kategorie), studentów, a także profesjonalnych matematyków i informatyków oraz wszystkich pasjonatów królowej nauk. W sobotę, 26 sierpnia, zawody rozpoczną się o godz. 9.00, a galę finałową zaplanowano na godz. 16.00.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie mistrzostw.
Mistrzostwom towarzyszyć będzie wystawa „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję będzie można oglądać w Bibliotechu (bud. D-21) od 25 sierpnia do 30 listopada.
Projekt został zainicjowany i wdrożony przez nauczyciela matematyki Georga Schierschera. W czasie swojej pracy w gimnazjum w Liechtensteinie potrafił on zaskakiwać swoich uczniów modelami, w których materializowała się matematyka i dzięki którym łatwiej można było zrozumieć jej piękno.
Na wystawie jego niezwykłe pomysły może poznać szersza publiczność. Eskpozycja składa się z ponad 100 modeli fizycznych, obiektów oraz grafik i animacji komputerowych. Wszystkie pomagają zwiedzającym w uchwyceniu matematycznych praw stojących za codziennymi zjawiskami.
Na indywidualne wizyty zapraszamy w godzinach otwarcia budynku (we wrześniu od 8.00-15.00, w październiku od 8.00 do 20.00). Grupy zorganizowane będą oprowadzane przez studentów Wydziału Matematyki po wcześniejszej rezerwacji terminu – formularz zapisowy będzie dostępny od 25 sierpnia.
Dla chętnych publikujemy trzy zadania, z którym mierzyli się finaliści ubiegłorocznych mistrzostw w Lozannie:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »