TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Najlepsi matematycy z całego świata zmierzą się na Politechnice

Uczestnicy mistrzostw Polski na PWr - zdjęcie

Blisko 400 zawodników i zawodniczek z dwunastu krajów weźmie udział w rozpoczynających się w piątek 37. Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych. Gospodarzem dwudniowego wydarzenia, które po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, jest Politechnika Wrocławska.

Uczestnicy mistrzostw Polski na PWr - zdjęcieImpreza, nazywana często nieoficjalnymi mistrzostwami świata, tradycyjnie odbywała się w Paryżu, ale od dwóch lat lokalizacja finałowych zmagań jest ruchoma. W 2022 r. ich gospodarzem była szwajcarska Lozanna, a reprezentacja Polski zdobyła tam aż osiem medali – cztery złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Ogłoszono wówczas także, że kolejna edycja zawodów – po raz pierwszy w historii – odbędzie się w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej.

– To wielkie wyróżnienie i uhonorowanie naszych dotychczasowych świetnych wyników. Cieszymy się ogromnie, że będziemy gościć najlepszych matematyków w naszym kampusie – mówi Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki PWr, który organizuje Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych oraz powołuje i następnie opiekuje się reprezentacją naszego kraju na światowych finałach zawodów. Reprezentacja Polski uczestniczy w nich sukcesami od 1992 r.

W sumie na Politechnice Wrocławskiej pojawi się ok. 400 zawodników i zawodniczek z dwunastu krajów m.in. z Tunezji, Peru, Kanady, Dominikany, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Niestety z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Nigrem reprezentacja tego kraju musiała zrezygnować z udziału w mistrzostwach. Z kolei reprezentacja Polski liczy aż 51 osób – zwycięzców i finalistów majowych Mistrzostw Polski.

Rywalizacja rozpocznie się w piątek, 25 sierpnia, o godz. 14.00 w bud. D-20 i będzie się toczyła w ośmiu kategoriach – uczniów szkół podstawowych (trzy kategorie wiekowe), szkół średnich (dwie kategorie), studentów, a także profesjonalnych matematyków i informatyków oraz wszystkich pasjonatów królowej nauk. W sobotę, 26 sierpnia, zawody rozpoczną się o godz. 9.00, a galę finałową zaplanowano na godz. 16.00.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie mistrzostw.

Pokochaj matematykę

Wystawa Mathliebe - zdjęcieMistrzostwom towarzyszyć będzie wystawa „Matheliebe. Pokochaj matematykę”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję będzie można oglądać w Bibliotechu (bud. D-21) od 25 sierpnia do 30 listopada.

Projekt został zainicjowany i wdrożony przez nauczyciela matematyki Georga Schierschera. W czasie swojej pracy w gimnazjum w Liechtensteinie potrafił on zaskakiwać swoich uczniów modelami, w których materializowała się matematyka i dzięki którym łatwiej można było zrozumieć jej piękno.

Na wystawie jego niezwykłe pomysły może poznać szersza publiczność. Eskpozycja składa się z ponad 100 modeli fizycznych, obiektów oraz grafik i animacji komputerowych. Wszystkie pomagają zwiedzającym w uchwyceniu matematycznych praw stojących za codziennymi zjawiskami.

Na indywidualne wizyty zapraszamy w godzinach otwarcia budynku (we wrześniu od 8.00-15.00, w październiku od 8.00 do 20.00). Grupy zorganizowane będą oprowadzane przez studentów Wydziału Matematyki po wcześniejszej rezerwacji terminu – formularz zapisowy będzie dostępny od 25 sierpnia.

newsletter_2023_14.jpg

Sprawdź się

Dla chętnych publikujemy trzy zadania, z którym mierzyli się finaliści ubiegłorocznych mistrzostw w Lozannie:

  1. Identyczne bańki są wypełniane szwajcarskim mlekiem. Mleko o określonej objętości ma zawsze taką samą wagę. Pusta bańka i bańka do połowy wypełniona mlekiem ważą razem tyle samo, co pełna bańka mleka. Ile baniek do połowy wypełnionych mlekiem waży razem tyle samo, co dwie bańki całkowicie wypełnione mlekiem? (zadanie dla uczestników poziomu CE)
  1. Marcin chce, aby Elżbieta odgadła czterocyfrowy kod, w którym użyto wszystkich cyfr od 1 do 4. Elżbieta próbuje kolejno 1234, 2143 i 3124. Według wskazówek Marcina przy każdej z trzech prób dokładnie dwie cyfry znajdują się w tym samym miejscu, co w kodzie. Jaki jest właściwy kod? (zadanie dla uczestników poziomu CE)

  2. Stolarz chce pociąć duży sześcian o krawędzi długości 6 na małe sześciany o krawędziach których długości są liczbami całkowitymi. Pomiędzy dwoma cięciami może wybrać pocięte kawałki i uporządkować je tak, by móc je wszystkie razem przepiłować. Cięcie wykonuje się w obrębie jednej płaszczyzny i bez zatrzymywania się w połowie drogi. Dla przykładu, aby otrzymać dwadzieścia małych sześcianów potrzeba i wystarcza pięć cięć po których stolarz otrzymuje jeden sześcian o krawędzi długości 4 i dziewiętnaście sześcianów o krawędzi długości 2. Ile cięć potrzeba i wystarcza aby otrzymać sześćdziesiąt cztery małe sześciany? (zadanie dla uczestników poziomu L2, HC)

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję