TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.05.2023 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Matematyki
Ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Polski walczyło na Politechnice Wrocławskiej o medale w ramach XIX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Najlepsi otrzymali powołania do kadry na sierpniowe nieoficjalne mistrzostwa świata.
Chcąc wystartować we wrocławskim finale uczestnicy musieli przejść najpierw dwa etapy eliminacyjne zorganizowane w formule online. Cieszyły się one rekordowym zainteresowaniem – w pierwszej rundzie wystartowało 1386 osób, a w drugiej 753.
– W finale mamy osoby z całego kraju, a patrząc po nazwiskach to zazwyczaj są to zawodnicy, którzy mają już na swoim koncie sukcesy we wcześniejszych edycjach naszego konkursu albo w olimpiadach matematycznych czy informatycznych – mówi Sławomir Wójcik, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego. – Są też nowe twarze i to bardzo cieszy, bo staramy się jak najszerzej popularyzować konkurs – dodaje.
Uczestnicy rozpoczęli zmagania w sobotę o godz. 12.00, a na rozwiązanie wszystkich zadań mieli – w zależności od kategorii – od jednej do trzech godzin. Najliczniejsza była grupa CM, czyli uczniowie klas czwartych i piątych szkół podstawowych, w której startowały aż 72 osoby.
Najmłodsi wychodzili z sali po ok. 20 minutach i zgodnie podkreślali, że zadania nie były zbyt trudne. – Ich poziom był podobny do tych, które rozwiązywałam w trakcie eliminacji. Tym razem więcej było jednak zagadek logicznych, ale zrobiłam wszystkie zadania – mówi Julia Kocoń, uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej ze Szczecina, która w mistrzostwach brała udział po raz pierwszy. – Bardzo mi się podobało i w przyszłym roku też chciałabym przyjechać – dodaje.
W mistrzostwach biorą też udział drużyny wielopokoleniowe, jak na przykład rodzina Ignaciuków, która do Wrocławia przyjechała spod Warszawy, a której przedstawiciele startowali w ten weekend w czterech różnych kategoriach.
– Mąż brał udział w imprezie jeszcze jako licealista, później miał krótką przerwę, ale gdy okazało się, że dzieci również mają talent do matematyki, wrócił do startów razem z nimi. I tak od kilku lat co roku przyjeżdżamy do Wrocławia, a majowy weekend w stolicy Dolnego Śląska to już dla nas pewnego rodzaju tradycja – mówi Justyna Ignaciuk.
Warto podkreślić, że startują z sukcesami – w ubiegłym roku Katarzyna Ignaciuk i jej brat Maciej zakwalifikowali się do reprezentacji Polski i wzięli udział w mistrzostwach świata w Lozannie. Tym razem również im się udało znaleźć w kadrze, a Maciej Ignaciuk okazał się także najlepszy w kategorii L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich).
Zdaniem Sławomira Wójcika sukces w matematycznych zmaganiach to składowa trzech czynników – talentu, systemu nauczania oraz ciężkiej pracy. – Im ktoś jest starszy, tym praca ma coraz większe znaczenie. Patrząc na obecne finały możemy założyć, że wszyscy uczestnicy są utalentowani, dlatego o zwycięstwie mogą decydować niuanse np. dyspozycja dnia czy łut szczęścia – dodaje.
Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych już od wielu lat rozgrywane są na Politechnice Wrocławskiej. W ich trakcie wyłaniana jest także reprezentacja kraju na międzynarodowy finał. Nasi przedstawiciele od 1992 roku z sukcesami startują w tych zawodach, które nazywane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata, i zwyczajowo były organizowane w Paryżu.
Od dwóch lat lokalizacja finału jest jednak ruchoma – w ubiegłym roku zorganizowano go w szwajcarskiej Lozannie, a w sierpniu 2023 r. po raz pierwszy w historii odbędzie się on w Polsce, bowiem gospodarzem zawodów została Politechnika Wrocławska.
– To duży sukces i docenienie dotychczasowych starań organizatorów mistrzostw, a także wielka nobilitacja dla całej uczelni i wrocławskiego środowiska matematycznego – podkreśla Sławomir Wójcik.
Zwycięzców XIX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych poznaliśmy w niedzielę podczas uroczystej gali. Oto oni:
Grupa CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych)
Grupa CM (uczniowie klas czwartych i piątych SP)
Grupa C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych SP)
Grupa C2 (uczniowie klas ósmych SP i pierwszej klasy szkół średnich)
Grupa L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich)
Grupa L2 (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych)
Grupa HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, a w szczególności pracownicy naukowi szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych, nauczyciele matematyki i informatyki, programiści oraz studenci studiów drugiego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)
Grupa GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów)
Pełne wyniki można znaleźć na stronie mistrzostw.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »