Weekend matematycznych zmagań na PWr

Uczestnicy mistrzostw w trakcie rozwiązywania zadań - zdjęcie

Ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Polski walczyło na Politechnice Wrocławskiej o medale w ramach XIX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Najlepsi otrzymali powołania do kadry na sierpniowe nieoficjalne mistrzostwa świata.

Uczestnicy przed rozpoczęciem mistrzostw - zdjęcieChcąc wystartować we wrocławskim finale uczestnicy musieli przejść najpierw dwa etapy eliminacyjne zorganizowane w formule online. Cieszyły się one rekordowym zainteresowaniem – w pierwszej rundzie wystartowało 1386 osób, a w drugiej 753.

– W finale mamy osoby z całego kraju, a patrząc po nazwiskach to zazwyczaj są to zawodnicy, którzy mają już na swoim koncie sukcesy we wcześniejszych edycjach naszego konkursu albo w olimpiadach matematycznych czy informatycznych – mówi Sławomir Wójcik, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego. – Są też nowe twarze i to bardzo cieszy, bo staramy się jak najszerzej popularyzować konkurs – dodaje.

Uczestnicy rozpoczęli zmagania w sobotę o godz. 12.00, a na rozwiązanie wszystkich zadań mieli – w zależności od kategorii – od jednej do trzech godzin. Najliczniejsza była grupa CM, czyli uczniowie klas czwartych i piątych szkół podstawowych, w której startowały aż 72 osoby.

Najmłodsi wychodzili z sali po ok. 20 minutach i zgodnie podkreślali, że zadania nie były zbyt trudne. – Ich poziom był podobny do tych, które rozwiązywałam w trakcie eliminacji. Tym razem więcej było jednak zagadek logicznych, ale zrobiłam wszystkie zadania – mówi Julia Kocoń, uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej ze Szczecina, która w mistrzostwach brała udział po raz pierwszy. – Bardzo mi się podobało i w przyszłym roku też chciałabym przyjechać – dodaje.

Uczestnicy mistrzostw w trakcie rozwiązywania zadań - zdjęcieW mistrzostwach biorą też udział drużyny wielopokoleniowe, jak na przykład rodzina Ignaciuków, która do Wrocławia przyjechała spod Warszawy, a której przedstawiciele startowali w ten weekend w czterech różnych kategoriach.

– Mąż brał udział w imprezie jeszcze jako licealista, później miał krótką przerwę, ale gdy okazało się, że dzieci również mają talent do matematyki, wrócił do startów razem z nimi. I tak od kilku lat co roku przyjeżdżamy do Wrocławia, a majowy weekend w stolicy Dolnego Śląska to już dla nas pewnego rodzaju tradycja – mówi Justyna Ignaciuk.

Warto podkreślić, że startują z sukcesami – w ubiegłym roku Katarzyna Ignaciuk i jej brat Maciej zakwalifikowali się do reprezentacji Polski i wzięli udział w mistrzostwach świata w Lozannie. Tym razem również im się udało znaleźć w kadrze, a Maciej Ignaciuk okazał się także najlepszy w kategorii L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich).

Zdaniem Sławomira Wójcika sukces w matematycznych zmaganiach to składowa trzech czynników – talentu, systemu nauczania oraz ciężkiej pracy. – Im ktoś jest starszy, tym praca ma coraz większe znaczenie. Patrząc na obecne finały możemy założyć, że wszyscy uczestnicy są utalentowani, dlatego o zwycięstwie mogą decydować niuanse np. dyspozycja dnia czy łut szczęścia – dodaje.

Sierpniowy finał na PWr

Uczestnicy mistrzostw w trakcie rozwiązywania zadań - zdjęcieMistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych już od wielu lat rozgrywane są na Politechnice Wrocławskiej. W ich trakcie wyłaniana jest także reprezentacja kraju na międzynarodowy finał. Nasi przedstawiciele od 1992 roku z sukcesami startują w tych zawodach, które nazywane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata, i zwyczajowo były organizowane w Paryżu.

Od dwóch lat lokalizacja finału jest jednak ruchoma – w ubiegłym roku zorganizowano go w szwajcarskiej Lozannie, a w sierpniu 2023 r. po raz pierwszy w historii odbędzie się on w Polsce, bowiem gospodarzem zawodów została Politechnika Wrocławska.

– To duży sukces i docenienie dotychczasowych starań organizatorów mistrzostw, a także wielka nobilitacja dla całej uczelni i wrocławskiego środowiska matematycznego – podkreśla Sławomir Wójcik.

Oto skład reprezentacji Polski na finał Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych 2023

Zwycięzców XIX Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych poznaliśmy w niedzielę podczas uroczystej gali. Oto oni:

Grupa CE (uczniowie klas trzecich szkół podstawowych)

1. Krystyna Sędłak (Warszawa)
  2. Piotr Łukomski (Modlnica)
  3. Anna Paszek (Barnisław)

Grupa CM (uczniowie klas czwartych i piątych SP)

1. Rafał Sobolewski (Zielona Góra)
  2. Bruno Krasoń (Warszawa)
  3. Karol Kulczycki (Wrocław)

Grupa C1 (uczniowie klas szóstych i siódmych SP)

1. Anton Naumenko (Kudrycze)
  2. Mateusz Śmietanko (Warszawa)
  3. Jan Kropidłowski (Wrocław)

Grupa C2 (uczniowie klas ósmych SP i pierwszej klasy szkół średnich)

1. Jan Micyk (Katowice)
  2. Aleksander Olszewski (Lublin)
  3. Marcin Laskowski (Wrocław)

Grupa L1 (uczniowie wyższych klas szkół średnich)

1. Maciej Ignaciuk (Dziekanów Leśny)
  2. Michał Jagodziński (Przecław)
  3. Igor Szymczak (Lusówko)

Grupa L2  (studenci studiów I stopnia kierunków ścisłych i technicznych)

1. Konrad Czarnecki (Warszawa)
  2. Łukasz Simbiga (Turawa)
  3. Oliwia Makuch (Szprotawa)

Grupa HC (osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką, a w szczególności pracownicy naukowi szkół wyższych, placówek naukowo-badawczych, nauczyciele matematyki i informatyki, programiści oraz studenci studiów drugiego stopnia kierunków ścisłych i technicznych)

1. Szymon Zwara (Toruń)
  2. Paweł Parys (Kosów)
  3. Łukasz Bożyk (Warszawa)

Grupa GP (dorośli niewystępujący w kategorii L2 oraz HC, w tym uczniowie szkół pomaturalnych i studenci pozostałych kierunków studiów)

1. Jacek Kwiendacz (Rybnik)
  2. Piotr Mazur (Złotoryja)
  3. Dominik Bezkosty (Zaczarnie)

Pełne wyniki można znaleźć na stronie mistrzostw.

newsletter_2023_14.jpg

mic