TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nagrody SIMP: wyróżnienia dla absolwentów PWr

Zdjęcie ilustracyjne laureatów

Dwoje absolwentów naszej uczelni zostało laureatami tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) na najlepsze prace dyplomowe o profilu mechanicznym.  

Do XXIII edycji Konkursu SIMP o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej w roku akademickim 2022/2023 zgłoszono 28 prac z niemal wszystkich politechnik i uczelni o profilu mechanicznym. 

Unikalne badanie wirników 

W gronie trójki nagrodzonych znalazły się dwie osoby, które swoje prace przygotowały na Politechnice Wrocławskiej. Drugie miejsce zajął Wiktor Postek, absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (kierunek energetyka, specjalność odnawialne źródła energii). Doceniono jego pracę „Analiza pracy pompy wirowej o niskim wyróżniku szybkobieżności”, którą przygotował pod opieką dr. inż. Przemysława Szulca.   

– Zająłem się tym tematem, ponieważ po rozmowach z promotorem stwierdziliśmy, że warto zwiększyć stan wiedzy o parametrach wirnika hybrydowego. Zwłaszcza, że do wglądu miałem raport naukowców z Katedry Inżynierii Konwersji Energii na ten temat – mówi Wiktor Postek. 

Zdjęcie Wiktora PostkaNasz absolwent podjął się unikalnego zadania przebadania pięciu rodzajów wirników pod kątem ich charakterystyk energetycznych oraz kawitacyjnych. – do tej pory wyznaczono charakterystyki energetyczne ponad 20 wirników hybrydowych, różniących się średnicami, liczbą łopat czy głębokością i szerokością kanałów – opowiada absolwent W9. 

Ponadto w pompach o niskim wyróżniku szybkobieżności istotnym problemem jest kawitacja. Ze względu na spadek ciśnienia wody powstają pęcherzyki pary wodnej, które przemieszczając się w obszar wyższego ciśnienia zanikają. Zjawisko to nazywa się implozją i powoduje mechaniczne niszczenie instalacji, a przede wszystkim wirnika.  

– Pompy o niskim wyróżniku szybkobieżności charakteryzują się stosunkowo wysokimi prędkościami obrotowymi, które generują znaczne siły dynamiczne, a tym samym niskie ciśnienia ssania – wyjaśnia Wiktor Postek, który zdecydował się wybrać dwa wirniki z najlepszymi osiągami. Bazując na ich konstrukcji, zamodelował pięć nowych wirników zmieniając szerokość kanałów, aby uzupełnić lukę badawczą.  

W swojej pracy przeprowadził kolejno analizę sterowania instalacji, wydruk przestrzenny wirników hybrydowych oraz badania empiryczne, a także gruntowną analizę systemu sterowania. – Dzięki temu mogłem wykonać szczegółowe pomiary parametrów pracy wybranych wirników i porównać wpływ zmiany szerokości kanału na kształt charakterystyk– tłumaczy laureat nagrody SIMP. – To tak naprawdę dopiero początek badań. Mam nadzieję, że z mojej pracy skorzystają teraz kolejne osoby zainteresowane tą tematyką i wynikami, które uzyskałem. Moim zdaniem są one naprawdę bardzo przyszłościowe – dodaje. 

Usprawnienie linii produkcyjnej 

Z kolei trzecie miejsce przyznano absolwentce Wydziału Mechanicznego Joannie Wodnickiej (kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji). Swoją pracę „Analiza efektywności działania wraz z propozycją usprawnienia na linii do spawania laserowego w przedsiębiorstwie motoryzacyjnym” napisała pod kierunkiem dr. inż. Tomasza Wojdata z Katedry Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii W10. 

Zdjęcie Joanny WodnickiejPraca dyplomowa laureatki powstała we współpracy z przedsiębiorstwem motoryzacyjnym HL Mando Corporation Poland, w którym pracowała w czasie studiów magisterskich jako inżynierka procesu spawania w dziale produkcji amortyzatorów. Jej zadaniem było wprowadzenie usprawnień na przydzielonych liniach produkcyjnych, tak aby spełniły one rygorystyczne wymogi czasów cyklu, wydajności, jakości oraz ilości złomu. 

– Wytypowałam dwa główne problemy jakie występowały na linii do spawania laserowego: jeden dotyczący jakości produktu, czyli pojawiające się niezgodności w złączu spawanym oraz drugi, dotyczący braku powtarzalności pracy mechanizmów – mówi Joanna Wodnicka.  

Rozwiązanie pierwszego problemu wiązało się ze zmianą parametrów spawania i sprawdzeniu jakości złącza poprzez badania nieniszczące i niszczące. W drugim przypadku pomogła instalacja dodatkowego czujnika, zmiana trajektorii robota oraz programu PLC, które to udało się osiągnąć we współpracy z działem Utrzymania Ruchu.  

– Wprowadzone zmiany, przy których pomógł mi też Dział Utrzymania Ruchu firmy HL Mando, podniosły wskaźnik OEE o 2%, czas cyklu spadł o jedną sekundę, a wskaźnik złomu spadł o 19%. To wszystko spowodowało, że obecnie linia jest w stanie pokryć całe roczne zapotrzebowanie klienta – wyjaśnia absolwentka W10. 

*** 

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) powstało w 1926 r. Obecnie zrzesza ok. 10 000 inżynierów i techników mechaników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych.  

Pierwszą nagrodę w tegorocznym konkursie przyznano Michalinie Zając, absolwentce Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej za pracę dyplomową „Projekt urządzenia do rehabilitacji szczęki człowieka”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Politechnice Warszawskiej.  

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję