TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nasi studenci i naukowcy wśród kreatywnych z Wrocławia

Portal miejski wroclaw.pl po raz kolejny ogłosił ranking 30 kreatywnych wrocławian, którzy dzięki swoim talentom i pasjom osiągają międzynarodowe sukcesy. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: prof. Małgorzata Chorowska (Wydział Architektury), prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny) oraz studenci i studentki z KN Rapid Troopers (Wydział Mechaniczny).

Lista wyróżnionych powstała na podstawie kandydatur zgłaszanych przez czytelników portalu. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: społeczeństwo/miasto, kultura/sztuka/dizajn, nauka oraz biznes.

W tegorocznym rankingu znalazł się także osoby związane z Politechniką Wrocławską. Są to:

Prof. Małgorzata Chorowska (Wydział Architektury) – nagroda w kategorii nauka/technologia

Prof. Małgorzata Chorowska - zdjęcieSpecjalizuje się w architekturze średniowiecznej i historii architektury. Studia na Wydziale Architektury PWr ukończyła w 1982 r., a stopień naukowy doktora otrzymała w 1991 r., a stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2004. W 2015 r. nadano jej tytuł profesora nauk technicznych.

Obecnie pracuje w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki, a jej zainteresowania naukowe związane są m.in. z historią architektury średniowiecznej i nowożytnej, zamkami, architekturą obronną i rezydencjalną, kamienicami mieszczańskimi oraz ochroną dziedzictwa architektonicznego.

Prowadziła badania historyczno-architektoniczne zamków w Brzegu, Zagórzu Śląskim, Miliczu, Oławie, Płoninie, Wleniu oraz reliktów zamku książęcego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, a także kilkudziesięciu remontowanych kamienic na Starym Mieście we Wrocławiu, Świdnicy, Dzierżoniowie, Strzegomiu, Środzie Śląskiej, Brzegu i niemieckim Görlitz. Brała również udział w badaniach wykopaliskowych reliktów kamienic rozebranych do piwnic i fundamentów, np. w kwartale ulic Wita Stwosza, św. Wita, Nowy Targ, św. Katarzyny we Wrocławiu.

Przygotowywała także projekty remontów, odbudów i adaptacji zamków z terenu Dolnego Śląska m.in. w Chobieni, Grodźcu, Lipie, Niesytno w Płoninie i Świnach oraz karczmy sądowej w Glinnie. Jest także autorką projektu ekspozycji reliktów architektonicznych, takich jak podziemna trasa turystyczna zamku na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Była kierowniczką wielu grantów MNiSW i NCN, a w 2019 r. została członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji w dyscyplinie architektura i urbanistyka.

Prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny) – nagroda w kategorii nauka/technologia

prof. Joanna Rymaszewska - zdjęcieJest specjalistką psychiatrą i od 2023 roku kieruje Katedrą Neuronauki Klinicznej na Wydziale Medycznym PWr. Wcześniej kierowała Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (2016-2022), gdzie pełniła dwukrotnie funkcję dziekana, senatora oraz prodziekana ds. studiów doktoranckich.

Pasjonuje się zdrowiem mózgu i bada metody neurostymulacji w zaburzeniach psychicznych, problemy psychiczne w różnych chorobach, w starszym wieku, a także sposoby dbania o organizm jako całość.

Prof. Rymaszewska realizuje projekty międzynarodowe: europejskie programy ramowe m.in EDEN, EUNOMIA, DEMOBinc (badacz), JPND: MEETINGDEM, SHARED, COGNISANCE (lider krajowy). Jest autorką ponad 410 publikacji naukowych, podręczników o zaburzeniach psychicznych w chorobach somatycznych, psychiatrii konsultacyjnej, prac o metodach neurostymulacji mózgu i otępień. Organizuje co roku we Wrocławiu konferencję Psychiatria - Dialogi interdyscyplinarne.

Należy do zarządu towarzystw naukowych: European Association of Psychosomatic Medicine, INTERDEM (Network of researchers on Psychosocial Interventions in Dementia), Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Komisji Bioetycznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Promotorka 20 zakończonych doktoratów i sześciu aktualnie realizowanych przewodów doktorskich. Wśród otrzymanych nagród za najcenniejsze uważa zaszczytny tytuł „Aktywny w walce z depresją” przyznany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”, medal Merito De Wratislavia 2022 tytuł „Wrocławianka Roku 2022” przyznany jej w kategorii naukowo-badawczej.

Koło Naukowe Rapid Troopers (Wydział Mechaniczny) – nagroda w kategorii nauka/technologia

Zespół Radpi Troopers - zdjęcieKoło Naukowe Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers powstało w 2006 r, obecnie działa przy  Katedrze Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji, a jego opiekunami sąt dr inż. Piotr Gruber i mgr inż. Gustaw Koenig.

Działalność koła jest związana z technologiami przyrostowymi (druk 3D), inżynierią odwrotną, projektowaniem maszyn i urządzeń w oprogramowaniu CAD i zarządzaniu projektem.

Wśród najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnim czasie przez studentów jest m.in. wyjątkowa proteza ręki – chwytak zastępujący funkcję chwytu dłoni, który może być wykorzystywany przez osoby z tetraplegią.

Chwytak zdobył dwie nagrody w międzynarodowym konkursie Make:Able Challenge, w którym rywalizował z wynalazkami innych zespołów z całego świata – m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Kanady, Hiszpanii, Libanu czy Tajlandii.

Konstrukcja studentów i studentek z Politechniki Wrocławskiej została uznana za najlepszą w kategoriach „Best Use of 3D Printing” oraz „Best Use of Autodesk Software”.

Wśród innych realizowanychh przez nich projektów jest np. model serca dla studentów kierunku lekarskiego. Trwają też prace nad przekształceniem standardowej drukarki 3D w przystępny cenowo bioplotter, zdolny np. do drukowania tkanki. Ten projekt otwiera drogę do wytwarzania nośników leków, takich jak hydrożele, umożliwiających dostarczanie substancji leczniczych bezpośrednio do docelowych miejsc w organizmie.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję