Nagroda Witruwiusza dla prof. Jadwigi Urbanik

wuwa_laczone.jpg

Książka „WUWA 1929–2019. Wrocławska wystawa Werkbundu” autorstwa prof. Jadwigi Urbanik z Wydziału Architektury została uhonorowana prestiżową Nagrodą Imienia Marka Witruwiusza. Przyznaje ją Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

WUWA - zdjęcie archiwalneNagroda Imienia Marka Witruwiusza jest wyrazem uznania dla wyróżniającej się publikacji naukowej z dyscypliny architektura i urbanistyka. Przyznający ją Komitet Architektury i Urbanistyki PAN nie wyznacza żadnych ograniczeń tematycznych wobec zgłaszanych książek. Jedynym kryterium przyznania nagrody jest wysoka jakość naukowa pracy, a tę ocenia pięcioosobowa komisja i – w razie potrzeby – także powołani do tego zadania recenzenci.

Nagrodzona w tym roku publikacja - „WUWA 1929–2019. Wrocławska wystawa Werkbundu” – jest monografią dr hab. inż. arch. Jadwigi Urbanik, prof. uczelni z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury PWr. To drugie wydanie tej książki (nakład pierwszego rozszedł się w całości, a zainteresowanie nadal było bardzo duże). Zostało ono poszerzone m.in. o obszerny aneks z najnowszymi informacjami na temat procesu rewaloryzacji przestrzeni publicznych i budynków tworzących osiedle WUWA.

wuwa_wspolczesne5.jpgAutorka książki, bazując na oryginalnych materiałach archiwalnych przechowywanych w Muzeum Architektury we Wrocławiu, ukazała złożony charakter eksperymentalnego wrocławskiego osiedla WUWA. Miejsce to powstało na terenach między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika – z inicjatywy Werkbundu i we współpracy z miejskimi władzami budowlanymi. Służyło pokazaniu nowych typów, bardzo wówczas potrzebnych, tanich małych i średnich mieszkań, a także nowatorskich technologii i materiałów budowlanych, które miały być przetestowane w trudnym śląskim klimacie.

O historii osiedla, architektach, którzy zaprojektowali poszczególne obiekty, i wyjątkowości WUWA prof. Urbanik opowiedziała w rozmowie na 90-lecie osiedla.

Książkę „WUWA 1929–2019. Wrocławska wystawa Werkbundu” wydało Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jej pierwsze wydanie z 2009 r. zostało także uhonorowane najbardziej prestiżową nagrodą w polskim muzealnictwie – Sybillą – przyznawaną przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

zobacz__kierunki_studiow_architektura_budownictwo_v2.jpg

jadwiga_urbanik.jpgProf. Jadwiga Urbanik zajmuje się historią architektury i urbanistyki XX wieku we Wrocławiu i w Europie (zwłaszcza architekturą mieszkaniową, technologiami budowlanymi i kolorystyką). Jest autorką m.in. książki „Wrocławska Wystawa Werkbundu WUWA 1929” (2002 r., za tę publikację została uhonorowana nagrodą Ministra Infrastruktury). Profesor odpowiadała także za projekty prac restauratorskich i nadzór konserwatorski w budynku hotelowym proj. Hansa Scharouna, będącego częścią osiedla WUWA.

Badaczka należy do Międzynarodowej Organizacji DOCOMOMO - wspierającej tworzenie dokumentacji i badań naukowych na temat modernizmu w architekturze. Była także członkiem komisji Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków do spraw architektury modernistycznej w Polsce oraz jest członkiem Komisji Architektury i Urbanistyki Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Lucyna Róg