TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Na W12 ruszyły prace nad laserami impulsowymi

Zdjęcie dr. Macieja Kowalczyka w laboratorium laserowym

Dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów otrzymał grant od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach nowego programu First Team FENG. Na prowadzenie swoich badań przyznano mu 4 mln zł.

First Team FENG to zupełnie nowy program przygotowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Umożliwia zdobycie finansowania na założenie zespołu badawczego, zakup aparatury i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem aplikacyjnym.

W każdym projekcie planowana jest współpraca z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielone zostało wyłącznie wnioskującej organizacji badawczej z Polski.

Do pierwszego naboru wniosków zgłoszono 202 projekty z 68 organizacji badawczych. Dofinansowanie, dzięki środkom z Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), na łączną kwotę 101 361 052 złotych otrzymało 27 projektów. Jednym z laureatów jest dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który na projekt „Ultrastabilne lasery impulsowe pokrywające zakres spektralny od bliskiej do dalekiej podczerwieni” otrzymał dofinansowanie w wysokości. 4 mln zł.

W projekcie naukowca z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na W12 rozwijane są impulsowe źródła promieniowania laserowego. Jednocześnie będą one emitować w bardzo szerokim zakresie spektralnym: od bliskiej (długość fali ok. 1 µm), przez średnią (ok. 15 µm), aż do dalekiej podczerwieni (<300 µm).

Zdjęcie doktora Macieja Kowalczyka– Takie ultra-szerokopasmowe lasery obecnie nie istnieją, a ze względu na swoją uniwersalność mogą stać się w przyszłości kluczowe dla rozwoju zastosowań nowoczesnej fotoniki. Mowa tutaj o badaniach biomedycznych czy zaawansowanych technologiach półprzewodnikowych – wyjaśnia naukowiec z W12. 

Oprócz poszerzenia zakresu spektralnego laserów, zespół dr Kowalczyka, w skład którego wejdzie młody doktor, pracownik naukowo-techniczny oraz trójka studentów i trójka doktorantów, i zajmować się będzie także zwiększeniem ich wydajności energetycznej oraz stabilności.

– Efektem ma być źródło impulsów laserowych pokrywających całe pasmo od bliskiej do dalekiej podczerwieni (1–300 µm), które będzie się charakteryzować rekordową wydajnością i najwyższą na świecie stabilnością amplitudową – tłumaczy dr Maciej Kowalczyk i zapowiada, że wyniki zapewnią uwolnienie niedostępnego dotychczas potencjału technologicznego, który umożliwi przełomowe prace rozwojowe i badawcze.

W ramach projektu nasi naukowcy nawiążą współpracę z dwoma partnerami: przemysłowym oraz naukowym. Tym pierwszym będzie polska firma VIGO Photonics, globalny lider w dziedzinie technologii półprzewodnikowych w zakresie średniej podczerwieni. – Wykorzysta ona nasze źródła laserowe w celu charakteryzacji prototypowych detektorów oraz zintegrowanych systemów fotonicznych – wyjaśnia dr Kowalczyk.

Z kolei kooperacja naukowa prowadzona będzie z grupą prof. Ferenca Krausza (laureat Nagrody Nobla 2023 z fizyki) z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, z którą dr Kowalczyk od dłuższego czasu blisko współpracuje. – Wspólnie zajmiemy się wykorzystaniem opracowanych przez nas laserów do badań spektroskopowych nad próbkami ludzkiej krwi. Pozwolą one na wcześniejszą diagnostykę chorób nowotworowych i nieinwazyjny monitoring stanu zdrowia pacjentów – mówi dr Maciej Kowalczyk.


Projekt „Ultrastabilne lasery impulsowe pokrywające zakres spektralny od bliskiej do dalekiej podczerwieni” dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w ramach Działania 2.2 First Team.

Rolę instytucji pośredniczącej pełni Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Okres realizacji projektu: 1.10.2024-30.09.2028
Wartość projektu: 4 000 000 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 4 000 000 zł

Grafika z logotypami

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję