TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Młodzi geodeci stworzyli animację trasy zabytkowej kopalni

guido_plaskie.jpg

Animacja w formie przelotu przez wyrobisko w kopalni Guido w Zabrzu powstała z danych pomiarowych, zebranych dzięki nowoczesnemu skanerowi, a następnie odpowiednio przetworzonych przez studentów PWr. To dopiero początek współpracy ze śląskim zabytkiem będącym obecnie atrakcją turystyczną.

Pomiarami korytarzy kopalni na poziomie -320 m i obróbką animacji zajęli się członkowie Koła Naukowego Grupa Młodych Geodetów, które działa na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Jego opiekunowie nawiązali współpracę z zespołem ds. Digitalizacji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (którego częścią jest zabytkowa kopalnia Guido, sięgająca swoimi początkami połowy XIX wieku).

Geodeci z kopalni Guido- Wielu pewnie może się wydawać, że stworzenie takiej animacji to nic innego, jak rozstawienie sprzętu pomiarowego w kilku miejscach, a potem włączenie go, przerzucenie danych na komputer i czekanie aż wideo samo się zrobi. Tymczasem konieczne jest przede wszystkim dobre rozplanowanie stanowisk zapewniające pokrycie pomiarem dla całego obiektu, a potem – po zakończeniu prac terenowych – część kameralna, stanowiąca główne wyzwanie. Należy tutaj dokonać rejestracji całego zbioru (utworzyć jedną spójną chmurę punktów z kilkudziesięciu osobnych stanowisk), nadać georeferencje czy też filtrować zbiór danych, by pozbyć się tzw. szumów pomiarowych – opowiada dr inż. Damian Kasza, jeden z opiekunów koła.

Jak podkreśla dr Kasza, do Guido pojechali głównie studenci geodezji i kartografii pierwszego stopnia studiów. Dzięki pracy przy projekcie mogli nauczyć się obsługi skanera laserowego Riegl VZ-400i, który jest sprzętem wysokiej klasy. Gdyby nie działalność w kole, zetknęliby się z nim dopiero na zajęciach na drugim stopniu studiów. Tworzenie animacji dało im też okazję do nauczenia się w praktyce obsługi programów wykorzystywanych do obróbki chmury punktów.

Geodeci w kopalni GuidoNa razie studenci zbierali pomiary tylko na części wybranej trasy turystycznej. Koło jest jednak zainteresowane dalszą współpracą, jeśli tylko w obecnych warunkach (związanych z pandemią) będzie możliwa.

Tymczasem jego członkowie chcą skupić się na wykonaniu wirtualnego modelu kampusu głównego naszej uczelni. Część pomiarów już zebrali, jeżdżąc po terenie PWr samochodem, na którego tyle zamontowali skaner.

- Okrążyliśmy już całą część przy Wybrzeżu Wyspiańskiego oraz od strony Curie-Skłodowskiej i Norwida. Teraz musimy postarać się o pozwolenia na wjazd na te tereny, które są ograniczone szlabanami – mówi dr Kasza. – Dzięki temu będziemy mogli stworzyć podobną animację jak dla Guido. Nasze zbiory punktów będzie można także wykorzystać do modelowania obiektów Politechniki w takich programach jak AutoCAD czy SketchUp.

newsletter-promo.png

KN Grupa Młodych Geodetów zrzesza studentów geodezji i kartografii, którzy chcą praktycznie wykorzystywać wiedzę zdobytą na zajęciach. Do tej pory jego członkowie zajmowali się m.in. skaningiem laserowym budowy budynku GEO-3EM, wyjazdami turystyczno-dydaktycznymi i pomiarami batymetrycznymi. W ubiegłym roku we współpracy m.in. z Akademickim Klubem Lotniczym ukończyli prace nad „Batdronem” – batymetryczną łodzią do pomiaru dna zbiorników i cieków.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję