TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Młode talenty z PWr wyróżnione

Doktorantka Magdalena Łabowska oraz absolwenci PWr Justyna Pelc i Piotr Mazurek zdobyli wyróżnienie w konkursie Młode Talenty. Coroczna gala promuje studentów i młodych pracowników nauki, którzy odnieśli znaczący sukces naukowy w działalności innowacyjnej, artystycznej, społecznej, sportowej lub jako młodzi przedsiębiorcy.

Konkurs to inicjatywa Dolnośląskiego Klubu Kapitału. Przedsięwzięcie jest organizowane pod patronatem marszałka i wojewody naszego województwa. Nagrody i wyróżnienia przyznaje kapituła, którą tworzą rektorzy uczelni, reprezentanci władz regionu i przedsiębiorcy. Laureaci zyskują statuetkę autorstwa wrocławskiego artysty-rzeźbiarza Jarosława Nowaka i nagrody pieniężne.

Tegoroczna gala odbyła się w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Kapituła najpierw w każdej kategorii wytypowała trzech finalistów i spośród nich wskazała zwycięzców i wyróżnionych.

newsletter-promo.png

Kosmiczne projekty

Magdalena Łabowska i Justyna Pelc na galiWyróżnienie w kategorii „Sukces w zakresie innowacji” zdobyły Magdalena Łabowska, doktorantka z Wydziału Mechanicznego PWr i Justyna Pelc, nasza absolwentka dwóch kierunków na studiach inżynierskich (automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji) i zarządzania na studiach magisterskich. Obie działają w zespole Innspace zajmującym się inżynierią kosmiczną, który w ostatnich latach tworzył koncepcje habitatów marsjańskich i księżycowych, a także projekty samolotów suborbitalnych, zdobywając za nie najwyższe miejsca w konkursach międzynarodowych.

Grupa Innspace powstała w 2018 r. Założyło ją czworo studentów Politechniki Wrocławskiej – Justyna Pelc, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka i Piotr Torchała (obecnie absolwenci uczelni), by wspólnie realizować projekty z zakresu inżynierii kosmicznej.

Najbardziej znane projekty Innspace dotyczą eksploracji Marsa. Koncepcja bazy na Marsie dla 1000 mieszkańców o nazwie Ideacity zdobyła tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach i 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA. Projekt pokazano także w książce „Mars Colonies: Plans for Settling the Red Planet”. Zespół opracował również koncepcję bazy dla 50 osób o nazwie Dome, która została wyróżniona w konkursie First Colony on Mars w Singapurze i zdobyła tytuł Winner we Future Mars Life w Chinach.

Grupa Innspace zajmuje się też tematem eksploracji Księżyca. Najnowszy projekt bazy Xors zdobył 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest w USA.

W ramach zespołu toczą się też interdyscyplinarne badania. Doktorantki Magdalena Łabowska (PWr) i Ewa Borowska (Uniwersytet Warszawski) pracują nad wykorzystaniem substancji z mikroorganizmów ekstremofilnych enkapsulowanych w specyficznych hydrożelach do ochrony podczas misji kosmicznych (np. przed promieniowaniem kosmicznym).

Badają także wpływ substancji aktywnych na regenerację tkanek zmienionych chorobowo, co może w przyszłości przysłużyć się szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek w przestrzeni kosmicznej.

Magdalena Łabowska prowadzi też w zespole grupę pracującą nad systemami podtrzymywania życia, w tym wydajnej fotosyntezy, skupiając się na zastosowaniu nowych technik zwiększenia jej wydajności, a co za tym idzie, szybszego dostarczenia dodatkowego tlenu czy filtracji wody i powietrza.

Zespół InnspaceNatomiast Justyna Pelc – poza kierowaniem grupą Innspace – jest także m.in. członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, a także Advisory Board w Mars Society South Asia i Zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz polską ambasadorką Space Generation Advisory Council. Uczestniczyła w najdłuższej w Polsce, sześciotygodniowej analogowej misji kosmicznej, badającej wpływ diety i światła na ludzki organizm. W 2020 r. w uznaniu jej osiągnięć i zaangażowania przyznano jej tytuł Wrocławianki Roku.

Justyna jest także współautorką kilkunastu publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa. Bardzo angażuje się w popularyzację wiedzy o kosmosie, planach jego eksploracji i technologiach kosmicznych.

Drony w zadaniach specjalnych

Piotr MazurekPiotr Mazurek jest absolwentem danologii na Wydziale Informatyki i Zarządzania (aktualnie kierunek oferuje Wydział Informatyki i Telekomunikacji). Działał w Studenckim Kole Naukowym medical.ml. Pracował nad wdrażaniem sztucznej inteligencji w analizie zdjęć wykonywanych przez drony. Zajmował się trenowaniem sztucznych sieci neuronowych i wdrażaniem jej w produktach wykorzystywanych przez największe firmy w Polsce.

Dzięki współpracy z wrocławską firmą BZB UAS na swoim koncie ma – wspólnie z kolegami z koła – projekty takie jak analiza zdjęć lasów wykonywanych przez drony.

– Na fotografiach znajdujemy kornika i pokazujemy jego lokalizację z dokładnością do około 50 cm – tłumaczy. – Pomagamy też leśnikom w zliczaniu ich drzewostanu. Obecnie projekt jest na etapie wdrożenia komercyjnego we współpracy z Lasami Państwowymi.

Współpracował także w kole z PKN Orlen, pracując nad programem, który automatycznie wykrywa próby nielegalnej ingerencji w rurociąg z ropą naftową. – Na zdjęciach z dronów algorytm AI odnajduje elementy niepasujące do otoczenia i oznacza ich pozycję geograficzną – dodaje.

Za swoje projekty KN medical.ml było już nagradzane. Na VI Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Santander oraz Santander Universidades koło zdobyło pierwsze miejsca w dwóch blokach tematycznych: technicznym i przyrodniczym.

Więcej na temat konkursu na jego stronie internetowej.

lucy

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję