Młode Talenty z PWr nagrodzone! Mamy trzy statuetki

Zdjęcie laureatów tegorocznej edycji konkursu

Podczas gali w Oratorium Marianum ogłoszono laureatów VII edycji konkursu Młode Talenty. Statuetki w trzech kategoriach trafiły do rąk reprezentantów PWr.

Konkurs „Młode Talenty” organizuje od lat Dolnośląski Klubu Kapitału. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje marszałek i wojewoda naszego województwa.

Nagrody i wyróżnienia przyznaje kapituła, którą tworzą rektorzy uczelni, reprezentanci władz regionu i przedsiębiorcy. Najpierw w każdej z sześciu kategorii typowani są trzej finaliści, a podczas gali w Oratorium Marianum poznaliśmy zwycięzców. Laureaci zyskują statuetkę autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jarosława Nowaka i nagrody pieniężne.

Cztery nominacje, trzy statuetki

Zdjęcie bolidu PWR Racing Team i jego konstruktorówTegoroczna edycja została rozstrzygnięta w poniedziałek wieczorem. Główne nagrody w trzech z sześciu kategorii konkursowych trafiły do rąk reprezentantów PWr.

Zwycięstwo w kategorii „Sukces w zakresie innowacji” świętował PWR Racing Team, którego wyróżniono za stworzenie od podstaw bolidu elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej  RT12e.

Konstrukcja takiego pojazdu jest wielokrotnie bardziej skomplikowana i pracochłonna  mówi Zuzanna Ignaszak, odpowiedzialna za promocję zespołu  Wymaga zastosowania nowoczesnego podejścia do projektowania, a także specjalistycznej wiedzy.

Ponad 90 proc. elementów bolidu jest projektowanych przez członków koła, którzy sami konstruują tak złożone części jak przekładnia planetarna, wiązki wysokiego i niskiego napięcia, bateria czy napęd elektryczny. Autorskie silniki o mocy 47kW zostały samodzielnie zaprojektowali i wykonali w siedzibie firmy partnerskiej, co również wyróżnia PWR Racing Team na tle innych ekip.

Już w pierwszym roku startów z nowym bolidem nasze koło naukowe zajęło znakomite 8. miejsce podczas najbardziej prestiżowych zawodów Formuła Student Germany w kategorii Engineering Design. Zespół wziął udział także w zawodach Formula Student EAST 2022 oraz  Formula Student Alpe Adria 2022.

Laureaci z Koła Naukowego Humanizacji Środowiska MiejskiegoZ kolei w kategorii „Sukces w zakresie działalności społecznej” wyróżniono Artura Jorgena (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) i Darię Pawłosik (Wydział Architektury), którzy są liderami Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego. Wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami, pod opieką dr inż. arch. Jerzego Łątki, zajmowali się projektem jednostki pomocowej Styrofoam Housing System (SHS).

System, którego autorem jest słynny japoński architekt Shigeru Ban, został zaimplementowany w Polsce jako kolejny krok w pomocy Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Stworzony przez naszych studentów budynek może służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – biuro czy obiekt o innych przeznaczeniu. Prace nad dostosowaniem projektu japońskiego architekta do polskich i ukraińskich warunków oraz samą budową jednostki trwały trzy tygodnie

W kategorii „Sukces w zakresie przedsiębiorczości” w gronie nominowanych mieliśmy dwie osoby. Ostatecznie zwyciężyła Justyna Bącela ze Szkoły Doktorskiej PWr.

Zdjęcie Justyny BąceliLaureatka jest doktorantką Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym jednak zakres jej badań jest interdyscyplinarny i znajduje się na styku kilku dziedzin naukowych: inżynierii mechanicznej, materiałowej oraz medycyny – ortodoncji. W swoich badaniach opracowuje ochronne powłoki funkcjonalne metodą zol-żel dla elementów ortodontycznych eksploatowanych w środowisku jamy ustnej.

Justyna Bącela jest także pomysłodawczynią, założycielką startupu i prezeską Weregolf - innowacyjnego urządzenia do nauki i treningu prawidłowej pamięci mięśniowej podczas treningu swingu golfowego. Wykorzystuje ono technologię motion capture oraz zaawansowane oprogramowanie, dzięki którym możliwa jest rejestracja oraz analiza ruchu użytkownika w czasie rzeczywistym i dodatkowo wysłanie haptycznego feedbacku do tej partii ciała, która wykonała niepoprawnie ruch. Doktorantka aktywnie współpracuje także z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej.

Drugą reprezentantką PWr w tej kategorii była natomiast Katarzyna Białas, również ze Szkoły Doktorskiej PWr, która zajmuje się badaniami nad wieloczynnikowym systemem autoryzacji użytkownika w oparciu o analizę sygnału fal
mózgowych (EEG) za pomocą interfejsu mózg-komputer (BCI).

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg