TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.05.2023 Kategoria: aktywność studencka, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Architektury, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydział Mechaniczny
Podczas gali w Oratorium Marianum ogłoszono laureatów VII edycji konkursu Młode Talenty. Statuetki w trzech kategoriach trafiły do rąk reprezentantów PWr.
Konkurs „Młode Talenty” organizuje od lat Dolnośląski Klubu Kapitału. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje marszałek i wojewoda naszego województwa.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje kapituła, którą tworzą rektorzy uczelni, reprezentanci władz regionu i przedsiębiorcy. Najpierw w każdej z sześciu kategorii typowani są trzej finaliści, a podczas gali w Oratorium Marianum poznaliśmy zwycięzców. Laureaci zyskują statuetkę autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jarosława Nowaka i nagrody pieniężne.
Tegoroczna edycja została rozstrzygnięta w poniedziałek wieczorem. Główne nagrody w trzech z sześciu kategorii konkursowych trafiły do rąk reprezentantów PWr.
Zwycięstwo w kategorii „Sukces w zakresie innowacji” świętował PWR Racing Team, którego wyróżniono za stworzenie od podstaw bolidu elektrycznego z systemami jazdy autonomicznej RT12e.
– Konstrukcja takiego pojazdu jest wielokrotnie bardziej skomplikowana i pracochłonna – mówi Zuzanna Ignaszak, odpowiedzialna za promocję zespołu – Wymaga zastosowania nowoczesnego podejścia do projektowania, a także specjalistycznej wiedzy.
Ponad 90 proc. elementów bolidu jest projektowanych przez członków koła, którzy sami konstruują tak złożone części jak przekładnia planetarna, wiązki wysokiego i niskiego napięcia, bateria czy napęd elektryczny. Autorskie silniki o mocy 47kW zostały samodzielnie zaprojektowali i wykonali w siedzibie firmy partnerskiej, co również wyróżnia PWR Racing Team na tle innych ekip.
Już w pierwszym roku startów z nowym bolidem nasze koło naukowe zajęło znakomite 8. miejsce podczas najbardziej prestiżowych zawodów Formuła Student Germany w kategorii Engineering Design. Zespół wziął udział także w zawodach Formula Student EAST 2022 oraz Formula Student Alpe Adria 2022.
Z kolei w kategorii „Sukces w zakresie działalności społecznej” wyróżniono Artura Jorgena (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) i Darię Pawłosik (Wydział Architektury), którzy są liderami Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego. Wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami, pod opieką dr inż. arch. Jerzego Łątki, zajmowali się projektem jednostki pomocowej Styrofoam Housing System (SHS).
System, którego autorem jest słynny japoński architekt Shigeru Ban, został zaimplementowany w Polsce jako kolejny krok w pomocy Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Stworzony przez naszych studentów budynek może służyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców, ale także – ze względu na swoją modułowość – biuro czy obiekt o innych przeznaczeniu. Prace nad dostosowaniem projektu japońskiego architekta do polskich i ukraińskich warunków oraz samą budową jednostki trwały trzy tygodnie.
W kategorii „Sukces w zakresie przedsiębiorczości” w gronie nominowanych mieliśmy dwie osoby. Ostatecznie zwyciężyła Justyna Bącela ze Szkoły Doktorskiej PWr.
Laureatka jest doktorantką Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym jednak zakres jej badań jest interdyscyplinarny i znajduje się na styku kilku dziedzin naukowych: inżynierii mechanicznej, materiałowej oraz medycyny – ortodoncji. W swoich badaniach opracowuje ochronne powłoki funkcjonalne metodą zol-żel dla elementów ortodontycznych eksploatowanych w środowisku jamy ustnej.
Justyna Bącela jest także pomysłodawczynią, założycielką startupu i prezeską Weregolf - innowacyjnego urządzenia do nauki i treningu prawidłowej pamięci mięśniowej podczas treningu swingu golfowego. Wykorzystuje ono technologię motion capture oraz zaawansowane oprogramowanie, dzięki którym możliwa jest rejestracja oraz analiza ruchu użytkownika w czasie rzeczywistym i dodatkowo wysłanie haptycznego feedbacku do tej partii ciała, która wykonała niepoprawnie ruch. Doktorantka aktywnie współpracuje także z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej.
Drugą reprezentantką PWr w tej kategorii była natomiast Katarzyna Białas, również ze Szkoły Doktorskiej PWr, która zajmuje się badaniami nad wieloczynnikowym systemem autoryzacji użytkownika w oparciu o analizę sygnału fal
mózgowych (EEG) za pomocą interfejsu mózg-komputer (BCI).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »