Miniatura dla badaczki z W3. Wyjedzie na staż do Francji

alina_szukalska_pwr.jpg

Dr inż. Alina Szukalska z Wydziału Chemicznego została laureatką trzeciej w tym roku edycji konkursu Miniatura 7 Narodowego Centrum Nauki (NCN). Na swoje badania, które przeprowadzi na francuskim Uniwersytecie w Angers, otrzymała prawie 50 tys. zł.

Konkurs Miniatura wspiera działania naukowe prowadzące do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Aplikujący mogą otrzymać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych.

W majowym rozdaniu granty otrzymało 49 osób, w tym cztery badaczki z PWr. Miesiąc później ogłoszono wyniki drugiej edycji, w której nagrodzono 69 badaczy i badaczek. Z naszej uczelni pochodziło troje laureatów. W lipcowej edycji NCN zdecydowało o przyznaniu ponad 2 mln zł finansowania 55 laureatom i laureatkom. Pieniądze te zostaną przeznaczone na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

Innowacyjne polimery fluorescencyjne

Dr inż. Alina Szukalska pracuje w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia dotyczące spektroskopii laserowej w układach organicznych (ciekłe kryształy, polimery, barwniki luminescencyjne). W swojej pracy badawczej w szczególności skupia się na poszukiwaniu systemów służących białemu i wielokolorowemu laserowaniu.

W ramach programu Miniatura 7 otrzymała 49,5 tys. zł na „Badanie nieliniowych właściwości optycznych nowych polimerów opartych na perylenodiimidzie dla zastosowań w optoelektronice”. Badaczka z W3 przeprowadzi je podczas stażu naukowego w Laboratorium Fotoniki LPHIA na Uniwersytecie w Angers.

– Grant umożliwi mi przeprowadzenie badań nad nowo syntezowanymi materiałami perylenowymi pod kątem ich nieliniowych właściwości optycznych – wyjaśnia dr inż. Alina Szukalska. – Pochodne tej grupy są obiektem moich naukowych zainteresowań już od lat i wiem, że mają niezwykły potencjał zastosowań, obejmujący tak różnorodne dziedziny, jak laserowanie, optyka nieliniowa, a nawet medycyna czy bioobrazowanie. Wykazując wysoką fotostabilność oraz wielofunkcyjność, doskonale współgrają one z rozmaitymi matrycami organicznymi i okazały się nieocenione również w generacji białego światła laserowego – dodaje.

Dr Alina Szukalska zamierza skupić się przede wszystkim na innowacyjnych polimerach fluorescencyjnych typu perylenodiimidowego, a za swój cel stawia sobie zbadanie zjawiska generacji drugiej i trzeciej harmonicznej światła w tych materiałach. Aby to osiągnąć w trakcie stażu naukowego planuje posłużyć się różnorodnymi technikami eksperymentalnymi, by określić ich parametry nieliniowej podatności optycznej.

Opiekunem naukowym dr Szukalskiej we Francji będzie kierownik Laboratorium Fotoniki LPHIA na Uniwersytecie w Angers, prof. Bouchta Sahraoui. Jego grupa badawcza specjalizuje się w dziedzinie nieliniowych zjawisk optycznych.

– Możliwość prowadzenia swoich prac w tym renomowanym ośrodku to dla mnie duża szansa – mówi dr inż. Alina Szukalska. – Laboratorium dysponuje doskonale zaprojektowanymi systemami eksperymentalnymi, które są bardzo profesjonalne i unikalne. To gwarantuje ogromne wsparcie i dogodne warunki do rozwoju mojej pasji badawczej i dalszej współpracy międzynarodowej.

Pełna lista laureatów i laureatek trzeciej edycji konkursu Miniatura 7 na stronie NCN.

newsletter_2023_14.jpg