Granty Miniatura 7 dla badaczek z PWr

slider_miniatura.jpg

Cztery badaczki z Wydziałów: Chemicznego, Mechanicznego, Podstawowych Problemów Techniki oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów laureatkami pierwszej w tym roku edycji programu Miniatura. Na swoje projekty otrzymają od Narodowego Centrum Nauki (NCN) łącznie ponad 146 tys. zł.

W sumie w NCN zdecydowało o przyznaniu ponad 2 mln zł finansowania 49 badaczkom i badaczom z całej Polski. Pieniądze te zostaną przeznaczone na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe oraz wyjazdy badawcze i konsultacyjne.

Konkurs Miniatura wspiera działania naukowe prowadzące do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. Aplikujący mogą otrzymać finansowanie w wysokości 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych. Środki rozdzielane są proporcjonalnie przez cały okres naboru, a wniosek może zostać zakwalifikowany do finansowania tylko wtedy, gdy mieści się w puli środków przeznaczonych na dany miesiąc.

Cztery granty o wartości w sumie ponad 146 tys. zł trafiły na Politechnikę Wrocławską. Naszymi laureatkami są:

dr inż. Aleksandra Kęska (Wydział Mechaniczny)

Niemal 50 tys zł otrzymała na projekt „Aktywność cytotoksyczna spalin silnikowych emitowanych z pojazdów”.

Zdjęcie dr inż. Aleksandry Kęski

Pomimo dynamicznego rozwoju elektromobilności, silniki spalinowe jako źródło energii, są i będą jeszcze przez długie lata aktualnym zagadnieniem zwłaszcza w kontekście diagnostyki emitowanych gazów i ich wpływu na organizmy żywe. Powszechnie wiadomo, że różne gazy spalinowe, mimo spełniania przepisów emisyjnych, wykazują znaczące, zróżnicowane efekty toksyczne, wywierając szkodliwy wpływ na organizmy żywe lub procesy biologiczne.

– Dlatego zajmę się badaniami pilotażowymi, będącymi kontynuacją tematu mojej rozprawy doktorskiej – mówi dr Aleksandra Kęska. – Podejmę się więc oceny komórek (testy in vitro) eksponowanych na działanie spalin silnikowych z pojazdów osobowych wyposażonych w silniki o zapłonie samoczynnym. Dodatkowo planuję skorelowanie otrzymanych wyników z obecnością konkretnych związków z grupy węglowodorów determinujących rzeczywistą toksyczność spalin.

dr inż. Olga Rac-Rumijowska (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów)

Zdjęcie dr inż. Olgi RacNa projekt „Analiza wykonalności drukowanych struktur selektywnych częstotliwościowo na materiałach tekstylnych” otrzymała ponad 49 tys. zł.

Trwa duże zainteresowanie tworzeniem i badaniem nowych struktur selektywnych częstotliwościowo (ang. FrequencySelective Surfaces - FSS) w celu zastosowania ich jako selektywnych filtrów promieniowania elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości od mikrofal do optycznych. FFS wykonane na elastycznych podłożach tekstylnych mogą znaleźć zastosowanie w maskowaniu elementów o nieregularnych kształtach, co jest istotne m.in. w sektorze obronności.

– W swoich badaniach chcę znaleźć odpowiedź na pytanie: czy możliwe jest wykonanie takich struktur na nierównym i elastycznym podłożu tekstylnym oraz określenie wpływu podłoża na ostateczne właściwości materiału selektywnie ekranującego promieniowanie elektromagnetyczne – wyjaśnia laureatka z W12.

dr inż. Katarzyna Gwóźdź (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Otrzymała dofinansowanie w wysokości 26 tys. zł na „Detekcję światła poprzez zjawisko pirofototroniczne w elastycznych strukturach bazujących na tlenkach”.

Zdjęcie dr inż. Katarzyny Gwóźdź

Potencjalnym kandydatem na nowoczesny, szybki fotodetektor jest urządzenie bazujące na zjawisku pirofototronicznym, czyli hybrydowym efekcie łączącym zjawisko piroelektryczne i fotowoltaiczne.

– Ogromną zaletą tych detektorów jest możliwość pracy bez zewnętrznego zasilania, co pozwala na ograniczenie wagi i rozmiarów tych urządzeń, dalszą miniaturyzację oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko - wyjaśnia badaczka z W11.

W ramach otrzymanego projektu dr Gwóźdź zbada możliwości zaobserwowania tego zjawiska w strukturach na elastycznych podłożach, co zwiększy potencjał aplikacyjny tych urządzeń. – Swoje prace będę prowadzić we współpracy z naukowcami z portugalskiego Uniwersytu Minho - dodaje.

dr inż. Karolina Mielko (Wydział Chemiczny)

Na projekt „Zmiany metaboliczne u pacjentów cierpiących na mukowiscydozę będące efektem zakażeń Pseudomonas aeruginosa” otrzymała wsparcie w wysokości niemal 20 tys. zł.

Zdjęcie dr Karoliny Mielko Zajmę się analizą metabolomiczną próbek surowicy pochodzących od pacjentów cierpiących na mukowiscydozę, u których zostało rozpoznane (i nie) zakażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa - wyjaśnia laureatka z W3. Celem jej badań będzie znalezienie puli związków dyskryminujących obie badane grupy, czyli potencjalnych biomarkerów, które umożliwią lepsze scharakteryzowanie zmian zachodzących w organizmie pacjenta podczas infekcji oraz pozwolą zrozumieć mechanizmy adaptacji tej bakterii u gospodarza.

Materiał badawczy został uzyskany dzięki współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, a do scharakteryzowania różnic występujących w organizmach żywiciela podczas infekcji, zostanie wykorzystana spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR).

Badania prowadzone na tym poziomie molekularnym stanowią wartość dodaną do aktualnych wyników, a co ważniejsze - mogą w przyszłości pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod zwalczania bakterii i poprawy życia chorego na mukowiscydozę - dodaje dr Mielko.

Pełna lista laureatów i laureatek na stronie NCN.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg