TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Miejskie stypendia dla naszych młodych naukowców

Pięcioro młodych naukowców z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami Studenckiego Programu Stypendialnego – stypendium dla doktorantów. Kapituła konkursu przyznała także wyróżnienia pięciu osobom z naszej uczelni.

O stypendia mogli ubiegać się doktoranci, którzy studiują we Wrocławiu na uczelniach publicznych i niepublicznych lub placówkach naukowych i mający wybitne osiągnięcia w dziedzinach ważnych dla rozwoju naszego miasta. Program realizowany jest z inicjatywy Prezydenta Wrocławia przez Wrocławskie Centrum Akademickie, a stypendia finansowane są ze środków Gminy Wrocław.

Stypendium im. Maxa Borna w zakresie nauk fizycznych i chemicznych otrzymali Maria Pawliszewska z Wydziału Elektroniki i Mikołaj Janicki z Wydziału Chemicznego.

Maria Pawliszewska pisze doktorat pt. „Generacja ultrakrótkich impulsów laserowych w pasmie 2 µm z wykorzystaniem nasycalnych absorberów na bazie nanomateriałów”, której promotorem jest dr hab. inż. Jarosław Sotor, prof. uczelni.

– Naukowo zajmuję się impulsowymi laserami światłowodowymi pracującymi w bliskiej i średniej podczerwieni oraz zastosowaniem nanomateriałów w technice laserowej – mówi laureatka. – Za swoje największe osiągnięcie badawcze uważam mój wkład w rozwój holmowych laserów światłowodowych, m.in. pionierską demonstrację zastosowania czarnego fosforu do generacji krótkich impulsów w takim laserze, czy znaczne skrócenie czasu generowanych impulsów dzięki kompensacji dyspersji rezonatora – dodaje.

mikolaj_janicki.jpegZainteresowania naukowe Mikołaja Janickiego oscylują wokół teoretycznego badania wpływu światła na fotodynamikę biologicznych i prebiotycznych cząsteczek chemicznych. Swoją pracę doktorską pt. „Teoretyczne badania wpływu otoczenia na właściwości fotochemiczne i fotofizyczne wybranych związków heterocyklicznych” przygotowuje pod opieką dr. hab. inż. Roberta Góry, prof. uczelni.

To nie pierwszy sukces naszego młodego badacza. Jest on już m.in. laureatem programu Etiuda realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki i może się pochwalić udziałem w badaniach, których rezultaty ukazały się na początku czerwca na łamach czasopisma „Nature”.

Stypendium im. Jana Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych otrzymali Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego i Grzegorz Marcjasz, student II roku Szkoły Doktorskiej PWr.

Maciej Skowron przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Diagnostyka uszkodzeń silników indukcyjnych i synchronicznych przy wykorzystaniu sieci neuronowych z głębokim uczeniem”, której promotorem jest prof. Czesław Kowalski.

maciej_skowron.jpgMłody naukowiec jest także laureatem m.in. I nagrody IEEE Poland Section Best Young Author Award 2019, wykonawcą w projekcie badawczym Narodowego Centrum Nauki Opus pt. „Hybrydowe metody detekcji uszkodzeń silników synchronicznych z magnesami trwałymi w napędach elektrycznych ze sterowaniem wektorowym przy wykorzystaniu obliczeń analitycznych i neuronowych”. Dwukrotnie otrzymał również Nagrodę Rektora PWr dla najlepszych doktorantów.

– Mój obszar zainteresowań naukowych obejmuje zastosowanie metod sztucznej inteligencji w diagnostyce maszyn i napędów elektrycznych, implementacje metod sztucznej inteligencji w układach programowalnych, a także zastosowanie metod głębokiego uczenia w technice – wyjaśnia Maciej Skowron. – Wolny od badań naukowych czas poświęcam biegom długodystansowym, grze na gitarze, a także piłce siatkowej – dodaje.

Grzegorz Marcjasz swoją pracę doktorską pt. „Uczenie głębokie w prognozowaniu punktowym, probabilistycznym oraz trajektorii cen energii elektrycznej" realizuje na Wydziale Informatyki i Zarządzania pod kierownictwem prof. Rafała Werona.

grzegorz_marcjasz.jpg– Moje badania skupiają się głównie na wykorzystaniu metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji – takich jak sztuczne sieci neuronowe – do krótkoterminowego prognozowania cen energii elektrycznej oraz metod pomocniczych, związanych z m. in. wstępnym przetwarzaniem danych. Moimi największymi osiągnięciami są współautorstwo dziesięciu artykułów w renomowanych czasopismach oraz współpraca przy tworzeniu otwartoźródłowego zbioru benchmarków nowoczesnych metod prognozowania cen energii elektrycznej – mówi doktorant. – Wolny czas najbardziej lubię pożytkować na jazdę na rowerze i piesze wycieczki górskie – dodaje.

Stypendium im. Hugona Steinhausa w zakresie nauk matematycznych dostał Patryk Kozieł z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Kapituła przyznała także naszym doktorantom specjalne wyróżnienia:

  • Łukasz Leżaj z Wydziału Matematyki – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. Hugona Steinhausa w zakresie nauk matematycznych;
  • Tomasz Woźniak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. Maxa Borna w zakresie nauk fizycznych i chemicznych;
  • Bartosz Uniejewski i Karolina Bienias z Wydziału Informatyki i Zarządzania – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. Wincentego Stysia w zakresie nauk społecznych i humanistycznych;
  • Małgorzata Telesińska z Wydziału Architektury – wyróżnienie Komisji Stypendialnej im. Jana Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych.

Stypendium w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego może być udzielone doktorantowi jeden raz w ciągu studiów, na okres dziewięciu miesięcy. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie WCA.

newsletter-promo.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję