Etiuda dla doktorantów z PWr. Pojadą na staże do Danii i USA

Dwaj doktoranci PWr - Paweł Holewa i Mikołaj Janicki - laureatami ósmej edycji programu Etiuda. Wyniki konkursu ogłosiło Narodowe Centrum Nauki. Nasi młodzi naukowcy otrzymają na swoje badania stypendia w wysokości ponad 100 tys. zł.

etiuda_razem.jpg

Łącznie NCN sfinansuje 84 stypendia dla doktorantów realizujących badania podstawowe, którzy stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery naukowej. Wnioski złożyło aż 448 młodych doktorantów i doktorantek, a finansowanie przyznano 84 z nich.

Laureaci dostaną stypendia naukowe w wysokości 5 tys. zł miesięcznie na okres przygotowania rozprawy doktorskiej, a także odbędą staż trwający od 3 do 6 miesięcy w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym. Na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą otrzymają 12 tys. zł miesięcznie oraz do 10 tys. zł na pokrycie kosztów podróży.

O środki na badania w ramach konkursu ETIUDA 8 ubiegali się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych zawierających się w trzech podstawowych dziedzinach: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu.

Politechniczni laureaci

mikolaj_janicki.jpgMikołaj Janicki jest doktorantem na Wydziale Chemicznym, gdzie pod kierunkiem prof. Roberta Góry pisze pracę doktorską pt. „Teoretyczne badania wpływu otoczenia na właściwości fotochemiczne i fotofizyczne wybranych związków heterocyklicznych”.

- Moim celem jest pogłębienie wiedzy o skomplikowanych mechanizmach reakcji fotochemicznych, aktywowanych promieniowaniem ultrafioletowym, które znalazły zastosowane w wielu dziedzinach nauki, m.in. w badaniach chemicznych początków życia na ziemi oraz w terapii fotodynamicznej – wyjaśnia Mikołaj Janicki. - Jednym z głównych wątków badawczych podejmowanym w ramach doktoratu jest zrozumienie, jaką rolę odgrywają cząsteczki rozpuszczalnika w reakcjach fotochemicznych ważnych biologicznie związków chemicznych jak i ich prekursorów. Wspomniane badania prowadzę za pomocą zaawansowanych metod obliczeniowych chemii kwantowej – mówi doktorant W3.

W ramach stypendium Mikołaj Janicki wyjedzie na staż na Uniwersytet Harvarda, do Centrum Astrofizyki, którym kieruje prof. Dimitar Sasselov.

pawel_holewa.jpg„Wzrost i charakteryzacja materiału wzmocnienia optycznego opartego na kropkach kwantowych InAs/InP dla zastosowań telekomunikacyjnych i optoelektronicznych” to temat pracy doktorskiej, którą napisze drugi nasz laureat Paweł Holewa. Jego promotorem na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki jest dr hab. Marcin Syperek, prof. uczelni.

- Moje badania koncentrują się na wytworzeniu odpowiednich kropek kwantowych, zdolnych do integracji z technologią krzemową i emitujących pojedyncze fotony w zakresie spektralnym istotnym dla średnio- i dalekozasięgowej telekomunikacji kwantowej – tłumaczy Paweł Holewa. - Ultrabezpieczna komunikacja światłowodowa wymaga wykorzystania kwantowych właściwości pojedynczych cząstek światła, czyli fotonów. Podstawowym zagadnieniem jest jednak wytworzenie odpowiedniego fotonu. Bardzo dobrymi kandydatami na źródła pojedynczych fotonów są półprzewodnikowe kropki kwantowe. Technologia półprzewodnikowa pozwala na szerokie sterowanie ich właściwościami. Problemem na drodze do zastosowań kropek kwantowych jest niska ekstrakcja pojedynczych fotonów oraz kompatybilność materiałowa ze współczesną optoelektroniką opartą o krzem – wyjaśnia doktorant W11.

Swoje badania Paweł Holewa prowadzi we współpracy z Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur Politechniki Wrocławskiej i Duńskim Uniwersytetem Technicznym w Kopenhadze, gdzie w ramach grantu trafi na staż do prof. Elizavety Semenovej.

newsletter-promo.png