TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Międzynarodowy kierunek z PWr podwójnie nagrodzony

sbbe_certyfikat.jpg

Kierunek studiów magisterskich Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering (SBBE) otrzymał certyfikat „Studia z Przyszłością 2024” nadawany najlepszym kierunkom w Polsce oraz certyfikat nadzwyczajny „Laur Europejski 2024”. Wyróżnienia przyznano też studiom podyplomowym „Tworzywa sztuczne w budowie maszyn” z W10.

Gala podsumowująca 9. edycję Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” odbyła się w sali koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu. Reprezentanci uczelni z całej Polski odebrali wyróżnienia nadawane przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za ciekawe i wartościowe merytorycznie rozwiązania programowe wdrożone na akredytowanych w konkursie kierunkach kształcenia.

W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się studia na kierunku Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering. które prowadzą wspólnie, w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program, trzy uczelnie: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Castilla-La Mancha z Hiszpanii oraz Uniwersytet Techniczny Lappeenranta-Lahti z Finlandii.

Kierunek SBBE, który na naszej uczelni prowadzą Wydziały Chemiczny i Mechaniczno-Energetyczny, został także doceniony certyfikatem nadzwyczajnym „Laur Europejski 2024” za wdrożenie najbardziej innowacyjnych i unikalnych rozwiązań w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia i współpracy zagranicznej.

Oba certyfikaty i pamiątkową statuetkę odebrali prof. Piotr Młynarz, dziekan Wydziału Chemicznego oraz prof. Jolanta Warchoł z Wydziału Chemicznego, która jest kierowniczką kierunku SBBE.

Wyjątkowe studia w trzech miejscach

Jesteśmy pierwszą polską uczelnią, która koordynuje taki projekt w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Program. Będzie on realizowany do 2027 roku, a jego finansowanie wynosi 4,3 miliony euro. Pierwsi studenci i studentki rozpoczęli naukę w 2022 roku. W naborze na rok akademicki 2024/2025 wpłynęły aplikacje od osób z 60 krajów świata. O jedno miejsce rywalizuje 29 chętnych.

– W trakcie czterosemestralnych studiów kształcimy specjalistów i specjalistki z zakresu zrównoważonego przetwarzania biomasy i inżynierii bioproduktów. Każdy z absolwentów i absolwentek otrzymuje dyplom wszystkich trzech uczelni – mówi prof. Jolanta Warchoł, koordynatorka kierunku. – To najbardziej prestiżowe dwuletnie studia magisterskie w języku angielskim, na których studenci dodatkowo otrzymują stypendium w wysokości 1 400 euro miesięcznie.

dsc09243.jpg

Na pierwszym semestrze, realizowanym na PWr, studenci i studentki zapoznają się syntezą biomateriałów oraz technikami analizy otrzymanych produktu. Drugi semestr jest w Hiszpanii. Tam uzyskują wiedzę inżynierską w projektowaniu, symulacji i optymalizacji procesów. Naukę kończą w Finlandii, gdzie w praktyce poznają zastosowanie zielonych technologii konwersji biomasy oraz strategię wykorzystania bioproduktów. W ramach zajęć opracowują projekty w skali technicznej i prototypy instalacji.

W programie kształcenia znajdują się staże w przemyśle (w firmach z Polski, Finlandii i Hiszpanii) oraz praktyki na uczelniach zagranicznych w Indiach, Brazylii, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, Portugalii czy Rumunii. Studenci i studentki uczęszczają na wykłady specjalistyczne prowadzone przez osoby z instytucji międzynarodowych zajmujących się finansowaniem projektów na rzecz ochrony środowiska.

Więcej o tych wyjątkowych i prestiżowych studiach TUTAJ. Informacja o naborze i szczegółowy opis kierunku w tym miejscu.

Najlepsi po raz 9.

Podczas wydarzenia certyfikat akredytacyjny otrzymały także - po raz dziewiąty z rzędu -  studia podyplomowe Tworzywa sztuczne w budowie maszyn” prowadzone na Wydziale Mechanicznym, przy współpracy z Działem Kształcenia Podyplomowego PWr.

Zdjęcie dr Anity Ptak z nagrodami

Kierunek ten został doceniony za innowacyjny i wartościowy program kształcenia, zapewniający absolwentom wykształcenie zgodne z oczekiwaniami rynku pracy. Podyplomowe studia na W10 zostały wyróżnione również certyfikatem nadzwyczajnym „Progres Roku”. Otrzymują go te kierunki i specjalności, które osiągnęły największy progres w zakresie kryteriów oceny akredytacyjnej od ostatniej oceny dokonanej w konkursie. Obie nagrody odebrała kierowniczka kierunku dr inż. Anita Ptak z Wydziału Mechanicznego.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję