TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Międzynarodowa inauguracja na unikalnym kierunku

Zdjęcie uczestników programu CNE

19 studentek i studentów I roku oraz cztery osoby, które swoją pracę dyplomową napiszą na PWr oficjalnie zainaugurowały dziś nowy semestr nauki. Wszyscy przyjechali do nas w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree Chemical NanoEngineering (CNE).

Od ponad czterech lat nasza uczelnia, wspólnie z Uniwersytetem Aix-Marseille (Francja) oraz Uniwersytetem Tor Vergata w Rzymie (Włochy), kształci specjalistów w dziedzinie Chemical Nano-Engineering w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree.

Na zdjęciu prof. Piotr Rutkowski podczas inauguracjiTrzy pierwsze semestry są wspólne dla wszystkich studentów, którzy spędzają po jednym semestrze w Marsylii, we Wrocławiu i w Rzymie. Z kolei ostatni semestr jest przeznaczony na realizację pracy magisterskiej w jednej z uczelni partnerskich bądź instytucji stowarzyszonej.

W piątek na Wydziale Chemicznym PWr zainaugurowano oficjalnie drugi semestr nauki.

– Przez ostatnie miesiące studenci byli w Marsylii, gdzie otrzymali podstawową wiedzę, głównie z zakresu chemii – wyjaśnia jeden z koordynatorów projektu dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni. – To dla nich niezbędna podstawa, by teraz mogli przystąpić do bardziej zaawansowanych prac.

Studenci kierunku CNE już od wtorku przystąpią w naszych laboratoriach do zajęć, które będą rozwinięciem tego, czego nauczyli się w ostatnim czasie.

– Ta grupa jest bardzo zainteresowana tym, by zająć się konkretną pracą badawczą, więc u nas na pewno nie będą się nudzić – zapewnia dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni, koordynatorka programu. – Zaplanowaliśmy dla nich wiele ciekawych zadań. W naszych laboratoriach będą np. zajmować się wytwarzaniem ultralekkich materiałów porowatych, które można wykorzystywać w medycynie jako nośniki leków oraz polimerów reagujących na bodźce zewnętrzne – dodaje.

Oprócz intensywnej nauki podczas semestru letniego wszyscy wyjadą w czerwcu na osiem dni do Krobielowic. To właśnie tam tradycyjnie organizowana jest szkoła letnia zarówno dla obecnych studentów I i II roku, jak i absolwentów kierunku CNE. Tym razem ma się tam pojawić ponad 30 osób.

Na zdjęciu nowi studenci kierunku CNE– To będzie osiem dni intensywnych zajęć, a motywem przewodnim będą ogniwa fotowoltaiczne – mówi prof. Elżbieta Zienkiewicz. – Oprócz warsztatów i wykładów studenci będą także spotykać się ze swoimi kolegami i koleżankami ze starszych roczników, by wspólnie zastanawiać się nad tym, gdzie i w jaki sposób mogą potem kontynuować naukę na studiach doktoranckich – wyjaśnia.

Podczas szkoły letniej zajęcia poprowadzą uznani naukowcy z uczelni z całego świata. – Pojawi się m.in. prof. Michael Roth z Uniwersytetu w Berkeley, specjalista od symulacji komputerowych, a z PWr wykład wygłosi dr hab. inż. Robert Zaleśny, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego – mówi prof. Piotr Rutkowski.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli także: prof. Bogdan Kuchta (Wydział Chemiczny PWr, Uniwersytet Aix-Marseille), główny koordynator programu oraz prof. Szczepan Roszak i dr inż. Anna Jakubiak-Marcinkowska (oboje z Wydziału Chemicznego).

Warto być na PWr 

W tym tygodniu studenci kierunku CNE wzięli także udział w Orientation Week dla nowych słuchaczy z zagranicy. – To dla nich znakomita okazja, by poznać uczelnię i Wrocław oraz zintegrować się z innymi obcokrajowcami – mówi prof. Piotr Rutkowski. – Naszych studentów planujemy wkrótce zabrać do Narodowego Forum Muzyki oraz na rejs po Odrze. Organizujemy też dla nich kurs języka włoskiego, bo przecież za kilka miesięcy trafią do Rzymu – zapowiada.

Każdy z tej 23 osobowej grupy reprezentuje inny kraj. Wśród studentów i studentek I roku są m.in. reprezentanci Mołdawii, Ekwadoru, Sri Lanki, Etiopii, Hiszpanii, Pakistanu, Meksyku, Filipin i Nigerii. Jedną z nich jest Narzaya Ganbat z Mongolii:


glowka_2.pngUkończyłam studia inżynierskie z nanoinżynierii na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator. Chciałam się rozwijać w tym zakresie, dlatego zaczęłam szukać możliwości otrzymania jakiegoś stypendium i tak trafiłam na ofertę studiów CNE.

To mój pierwszy wyjazd zagraniczny, a pierwszy semestr spędzony w Marsylii był mieszanką ekscytacji tym co nowe i tęsknoty za rodziną. Zajmowaliśmy się głównie podstawowymi kwestiami związanymi z chemią i nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy.

W Polsce jestem po raz pierwszy. We Wrocławiu polubiłam to, że są tutaj duże przestrzenie. Niektóre starsze budowle przypominają mi moje miasto, są zbudowane w podobnym stylu, więc czuję się tutaj bardziej swojsko. Nie mogę się już doczekać wiosny, bo przypuszczam że będzie tu przepięknie.

Jednym z powodów, dla których zdecydowałam się na te studia, jest to, że chcę zdobywać jak najwięcej nowych doświadczeń, które pomogą mi zdecydować, co robić po ich ukończeniu.


Na Politechnice jest też czworo studentów, którzy zdecydowali się, by swoją pracę dyplomową napisać na Wydziale Chemicznym. W tym gronie jest Juan Felipe Alvarado z Kolumbii:

glowka_1.png


- Zdecydowałem się pisać pracę magisterską na PWr z dwóch powodów. Po pierwsze w trakcie wakacji odbywałem praktykę pod okiem prof. Piotra Młynarza z Wydziału Chemicznego i chciałbym dokończyć teraz rozpoczęte badania. A drugim ważnym dla mnie aspektem, było życie studenckie. To właśnie tutaj jest najlepsza atmosfera do nauki oraz dogodne miejsca do pracy, a to czyni studia o wiele przyjemniejszymi i wygodniejszymi. 

Obecnie zajmuję się analizowanie dynamiki białek w obecności nanocząstek wykorzystując do tego technikę spektroskopii magnetycznej rezydencji jądrowej (NMR).

Bardzo lubię zajmować się tym tematem, dlatego chcę kontynuować moje naukę w tym zakresie na studiach doktoranckich. Aplikowałem na Uniwersytet Johannesa Keplera w Linz i czekam na pozytywny wynik rekrutacji.


newsletter

Nowi studenci już w październiku

Kolejna grupa studentów rozpocznie naukę na tym unikalnym kierunku studiów w październiku 2023 r. Na siedemnaście dostępnych miejsc aplikowało aż 336 osób. O tym, komu uda się zakwalifikować na studia, zdecyduje komisja rekrutacyjna podczas marcowego spotkania na PWr.

Tutaj znajdziesz:

szczegółowe informacje o programie           opis prowadzonych kursów 

Kontakt na PWr:

Dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni
Dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni

cne_uczelnie.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję