TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Cybertron” – wyniki cyfrowej rywalizacji na PWr

Uczestnicy zawodów - zdjęcie

20 uczniów z Polski i Czech wzięło udział w grze „Cybetron”, której dwudniowy finał odbył się na Politechnice Wrocławskiej. Zawody są organizowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W tym roku z młodzieżą spotkali się też funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Uczestnicy gry - zdjęcie„Cybertron” to zespołowa gra sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Celem rywalizacji jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. W wydarzeniu biorą udział uczniowie ze szkół Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckoego. 

– Konkurs nie tylko podnosi poziom wiedzy na tematy związane z cyberbezpieczeństwem, ale też pozwala na rozwijanie współpracy pomiędzy naszymi regionami. Dla młodych ludzi to również świetna okazja do nawiązania nowych znajomości z rówieśnikami z innych krajów – mówił podczas otwarcia zawodów Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

Eliminacje do tegorocznej edycji konkursu przeprowadzono przed wakacjami, a w organizowanym na Politechnice Wrocławskiej finale znalazło się ostatecznie 20 osób – dziesięć z Polski i dziesięć z Czech. Podzieleni na czteroosobowe, mieszane zespoły przez dwa dni starali się rozwiązać 15 zadań o różnym stopniu trudności.

Uczestnicy gry - zdjęcie– Zakres tematów jest bardzo szeroki, od typowej kryptografii, poprzez analizę ruchu sieciowego, aż po analizę systemów operacyjnych i aplikacji webowych. Są to zadania typu capture the flag, czyli w zależności do zagadnienia uczestnicy muszą zdobyć ukryte w nich flagi. Gra zakończyła się w czwartek prezentacją rozwiązań i omówieniem napotkanych problemów – wyjaśniał dr inż. Mateusz Tykierko z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

Najlepiej z cyfrowymi wyzwaniami poradził sobie zespół polsko-czeski, w skład którego weszli dwaj uczniowie Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu Piotr Stefański i Wiktor Kulikiewicz, a także Matyáš Michalička i Robin Ustohal. Zwycięska czwórka zdobyła 3 400 punktów na 4 600 możliwych.

Zwycięzcy gry - zdjęcieTo już trzecia edycja gry, która odbywa się na Politechnice Wrocławskiej. Dwa lata temu uczniowie musieli pokonywać kolejne informatyczne łamigłówki i zadania, aby znaleźć sprawców ataku hakerskiego. Z kolei w ubiegłym roku 25 osób z Polski, Czech i Słowacji broniło portalu lokalnej redakcji przed atakiem hakerów. 

– Mam nadzieję, że cześć uczestników po zakończeniu nauki w szkole średniej, przyjdzie do nas na studia, tym bardziej, że na naszym wydziale prowadzimy kierunek cyberbezpiczeństwo. Tak się z resztą już stało, bo warto zwrócić uwagę, że przy organizacji gry biorą udział nasi studenci, którzy dwa lata temu sami brali udział w rywalizacji – podkreślił prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr. 

Organizatorami zawodów są Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe. 

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję