Mars Generation wyróżniła 24 młodych liderów z całego świata. Wśród nich absolwent PWr

Piotr Torchała, świeżo upieczony absolwent Wydziału Mechanicznego PWr, został wyróżniony jako jedna z 24 osób z całego świata przez organizację The Mars Generation. W ten sposób doceniane są działania młodych ludzi, którzy zmieniają świat i swoje otoczenie poprzez naukę, technologię, inżynierię, sztukę i  matematykę.

torchala_piotr_2020_4.jpgMars Generation to amerykańska organizacja non-profit promująca edukację dzieci i dorosłych w zakresie znaczenia eksploracji kosmosu dla ludzkości. Popularyzuje ona także wykorzystanie STEAM (science, technology, engineering, art, maths) – modelu nauczania, który bazuje na dostosowaniu sposobu zdobywania wiedzy do potrzeb dziecka.

Każdego roku organizacja wyróżnia 24 młodych ludzi (poniżej 24. roku życia) z całego świata, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w nauce, technice, inżynierii czy sztuce. Jury ze wszystkich zgłoszeń wybiera osoby, których działania mają znaczny wpływ na otoczenie, są związane z modelem STEAM lub popularyzacją eksploracji kosmosu. Zyskują oni tytuł zwycięzców programu „24 Under 24 Leaders and Innovators in STEAM and Space Award” i zostają uczestnikami inicjatywy Student Space Ambassador Leadership Program. O laureatach poprzednich edycji można przeczytać tutaj.

W tegorocznej po raz pierwszy wśród laureatów jest Polak – Piotr Torchała, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej (obronił pracę magisterską kilka dni temu). Studiował automatykę i robotykę, a następnie mechanikę i budowę maszyn oraz angażował się w projekty związane z inżynierią kosmiczną. Zaczynał jako konstruktor zawieszenia w łaziku marsjańskim Scorpio, projektowanym przez zespół Koła Naukowego Off-Road, a z czasem został liderem całego projektu i prezesem koła.

W październiku 2018 r., wraz ze studentkami Magdaleną Łabowską, Beatą Suścicką i Justyną Pelc, założył własną grupę naukową – Innspace, która także skupia się na projektach związanych z inżynierią kosmiczną. W ciągu dwóch lat swojej działalności zespół zapracował na wiele nagród i wyróżnień – doceniono go piątym miejscem w amerykańskim konkursie Mars Colony Prize na projekt marsjańskiego miasta, główną nagrodą ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge (za projekt kabiny samolotu suborbitalnego) i wyróżnieniem na Kuala Lumpur Architecture Festival za projekt bazy marsjańskiej.

kosmos.png

torchala_piotr_2020_5_1.jpgInnspace brała także udział w wielu wydarzeniach popularnonaukowych i prezentowała się na międzynarodowych konferencjach, czego efektem jest sześć publikacji naukowych członków grupy. Piotr zaangażował się w m.in. w organizację Space Day (wydarzenia popularyzującego kosmos i jego eksplorację), a także prowadził warsztaty dla dzieci w ramach Akademii Boscha, na Dolnośląskich Dniach Innowacji i Nocy innowacji.

Jury konkursu organizowanego przez Mars Generation doceniło go za ogromną pasję do inżynierii kosmicznej, zwłaszcza w kwestii zagadnień mechanicznych oraz za działalność popularnonaukową.

newsletter-promo.png

Wśród wyróżnionych liderów są młodzi ludzie z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Indii, Singapuru, Sri Lanki, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Filipin i Korei Południowej. Opisy ich działalności tutaj.

lucy