TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Scorpio zmierzy się z łazikami z całego świata

Data: 25.05.2016 Kategoria: aktywność studencka

W sobotni poranek studenci z Koła Naukowego Off-Road PWr po raz kolejny wylecą do Stanów Zjednoczonych. Za kilka dni zaczną się tam zawody University Rover Challenge, w których wystartuje 30 zespołów z całego świata. Zespół łazika Scorpio zamierza zawalczyć o podium

Studenci z Katedry Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych Politechniki Wrocławskiej konstruują łaziki od 2011 r. I mogą już pochwalić się dużymi sukcesami.
W 2013 r. ich łazik Scorpio zajął drugie miejsce na University Rover Challenge – międzynarodowych zawodach łazików organizowanych na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station. Natomiast w zeszłym roku studenci wrócili stamtąd z trzecim miejscem. Tym razem także zamierzają walczyć o podium.


Zawody zaczynają się 2 czerwca i potrwają trzy dni. Zakwalifikowało się do nich 30 drużyn z siedmiu krajów (USA, Bangladeszu, Kanady, Egiptu, Indii, Polski i Korei Południowej) . O udział w łazikowych mistrzostwach starały się 63 zespoły, ale najpierw musiały przejść przez kilka etapów, w których przesyłały swoją dokumentację i udowadniały na materiałach wideo, że skonstruowane przez nich roboty są w pełni funkcjonalne.

Jak na Marsie
Pierwszy dzień zawodów to eliminacje. Łaziki wszystkich zespołów będą wykonywać krótsze wersje finałowych zadań. Te, które poradzą sobie najlepiej, trafią do finału A. Pozostałe zmierzą się w finale B – o odleglejsze miejsca w klasyfikacji.

Podczas konkursu łaziki będą wypełniać zadania podobne do tych, jakie wykonują łaziki na Marsie. Będą więc m.in. pobierać próbkę gruntu do analizy, zbierać narzędzia umieszczone w wyznaczonych punktach i pokonywać wzniesienia terenu. Im szybciej i dokładniej je zrealizują, tym więcej punktów zdobędą. Zwycięzców poznamy w sobotę, 4 czerwca.

Szybszy Scorpio
Do USA leci sześciu spośród 12 konstruktorów Scorpio. Wylatują z Wrocławia do Frankfurtu, a następnie do Los Angeles. Tam wypożyczą samochody i pokonają 950 km, by dotrzeć na miejsce organizacji zawodów. – Chcemy być tam jak najszybciej, żeby mieć dużo czasu na testy i przygotowania – tłumaczy Aleksander Dziopa, lider studenckiego zespołu. 

Yt
Łazik Scorpio poleciał do Stanów Zjednoczonych już w poprzednim tygodniu, zabezpieczony w skrzyni. Teraz znajduje się w urzędzie celnym  w Salt Lake City, a w sobotę zostanie przewieziony do hotelu, w którym zatrzymają się studenci i będzie już tam na nich czekał.

Tegoroczny Scorpio wyglądem przypomina ubiegłorocznego. – Ale zmieniło się w nim bardzo dużo – zapewnia Aleksander. – Mamy m.in. nowe wiertło do poboru gruntu, które pozwoli nam pobrać próbkę gleby z wyznaczonej głębokości, bez wyżej zalegających warstw – opowiada. – Na łaziku zainstalowaliśmy też trzy anteny, a kolejne trzy anteny kierunkowe znajdą się w czasie zawodów w naszej bazie, dzięki czemu zapewnimy sobie większą stabilność łączności z łazikiem. Mamy także nowy chwytak do łapania przedmiotów oraz specjalny moduł do holowania - ze zwijarką liny, którą będziemy holować kanister w zadaniu polegającym na zatankowaniu pojazdu z pustym bakiem.

Tegoroczny Scorpio jest także znacznie szybszy od swoich poprzedników, a dzięki nowemu modułowi sterowania – również zwinniejszy. Jest w stanie jechać z prędkością nawet 14 km na godz. (poprzednio maksymalnie – 6 km na godz.). Nowością są również zainstalowane na łaziku pudełka-kieszonki na narzędzia, które pojazd będzie musiał zebrać w jednym z zadań i przetransportować w wyznaczone miejsca. – Wszystkie przechylają się na siłowniku i mają zamki na elektromagnesy – opowiada Aleksander. – Napisaliśmy algorytm wyznaczania najkrótszej trasy między punktami, do których ma rozwieźć narzędzia. Wprowadzamy w algorytm koordynaty GPS, a on pokazuje nam najbardziej optymalną drogę przejazdu między nimi. Możemy też wprowadzić wagę przedmiotów, tak by łazik najpierw pozbył się najcięższych narzędzi.

Duża reprezentacja z Polski
Na zawody w Stanach Zjednoczonych jedzie siedem zespołów z Polski. Poza reprezentacją Politechniki Wrocławskiej także:  #next team (Politechnika Białostocka), Continuum (Uniwersytet Wrocławski), Legendary Rover Team (Politechnika Rzeszowska), PCz Rover Team (Politechnika Częstochowska), Raptors (Politechnika Łódzka) i SKA Robotics (Politechnika Warszawska).
Nad łazikiem Scorpio pracował zespół w składzie: studenci z Wydziału Mechanicznego – Anna Wójcik (druk 3D), Dorota Budzyń (konstruktorka manipulatora), Aleksander Dziopa (lider zespołu), Filip Mintus (wicelider, konstruktor wiertła), Damian Krawczyk (mechanik, konstruktor modułu holowniczego), Jakub Janus (konstruktor rotora), Tobiasz Ziątkowski (mechanik, konstruktor obrotu kamery i nowych felg), studenci z Wydziału Elektroniki – Filip Gawluk (programista), Karol Kapera (elektronika i łączność), Krzysztof Szybiński (elektronika i aparatura badawcza), Zbigniew Baliś (elektronik) oraz Aleksandra Mrozek z Uniwersytetu SWPS (grafika).

Studentów wspiera Wydział Mechaniczny PWr, a także sponsorzy – firmy: Wobit, Igus, Satland, Margol, Stowarzyszenie Elektryków Polskich – oddział w Wałbrzychu, Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego, Barnhaws Polska, Wisport, Protocase i Wimarol.
lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję