TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rapid Troopers zachęca: wydrukuj u nas swój model

Data: 16.02.2016 Kategoria: aktywność studencka

Koło Naukowe Rapid Troopers kupiło właśnie nową drukarkę. Będzie służyła nie do projektów naukowych, a do… produkcji taśmowej. W ostatnich miesiącach studenci mieli tyle próśb o wydruki 3D od innych kół naukowych, że ich urządzenia pracowały niemal non-stop. Teraz będą mogli pomagać kolegom w jeszcze większym stopniu

Rapid Troopers zrzesza studentów – głównie z Wydziału Mechanicznego, którzy w kole zajmują się m.in. budowaniem własnych drukarek 3D i testowaniem materiałów do druku, takich jak ABS, PLA i mieszanek tych tworzyw z innymi materiałami. Studenci są także otwarci na współpracę z innymi kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej, dlatego z czasem zaczęli drukować dla nich różne modele potrzebne organizacjom do ich projektów naukowych.

Tylko w ostatnich tygodniach Rapid Troopers drukował m.in. model kadłubu samolotu, który Akademicki Klub Lotniczy PWr przygotował na zawody w Stanach Zjednoczonych. Wydruki z drukarek koła były też atrakcją tegorocznego Balu Mechanika. 

W kolejce czekają już następne „zlecenia” od kół naukowych. – Dla PWR Racing Team wydrukujemy model kierownicy ich bolidu – opowiada Jakub Karkocha, prezes koła Rapid Troopers. – Dzięki niemu członkowie zespołu sprawdzą, czy zaprojektowana przez nich kierownica jest ergonomiczna.  Koło Naukowe Off-Road wydrukuje u nas chwytak swojego łazika Scorpio, a koło Hydro+ model silnika pneumatycznego. Wyprodukujemy też model wrocławskiego ratusza, który znajdzie się na makiecie koła naukowego z Wydziału Architektury, szykowanej na Dni Aktywności Studenckiej.

Wydruk modelu zajmuje od kilku minut do nawet kilku dni – w zależności od jego wielkości. Np. kierownica dla PWR Racing Team będzie drukowana około 50 godzin. A studenci muszą też wziąć pod uwagę ewentualne błędy w produkcji. Może się np. okazać, że model drukowany od kilkunastu godzin ulegnie uszkodzeniu  i wtedy konieczne będzie rozpoczęcie od nowa całego procesu wydruku.

- Cyfry na stół na Bal Mechanika i breloczki dla jego uczestników drukowaliśmy przez dwa tygodnie. Nasze drukarki działały przez 23 godz. na dobę, bo w sumie wyprodukowaliśmy ponad 500 modeli, a ponad setka była uszkodzona – opowiada Jakub. 

W tej chwili studenci, którzy chcieliby wydrukować coś z pomocą Rapid Troopers, muszą czekać około czterech-sześciu tygodni. – Bo mamy tak dużo „zleceń” – tłumaczy Jakub. – Dlatego postanowiliśmy kupić drukarkę, którą będziemy wykorzystywać nie do swoich projektów naukowych, a wyłącznie do współpracy z innymi kołami. Dzięki niej będziemy mogliby pomagać w jeszcze większym stopniu. I już dziś zachęcam, żeby z naszej oferty korzystać. Zakup drukarki sfinansowała Komisja do spraw Finansowania Działalności Studenckiej naszej uczelni.

Tym kołom i organizacjom, które nie są w stanie samodzielnie przygotować modelu w programie komputerowym, studenci z Rapid Troopers pomagają w jego stworzeniu. Większość przychodzi jednak z gotowym projektem, a członkowie koła jedynie ustalają z nimi szczegóły wydruku – np. jaki materiał zastosować.

W zamian korzystający z pomocy koła dostarczają mu szpule z ABS lub PLA w większej ilości niż jest konieczna do wydruku. Nadwyżkę Rapid Troopers wykorzystuje do swoich projektów naukowych. 

Organizacje zainteresowane współpracą z kołem mogą zgłaszać się do RT poprzez formularz kontaktowy na profilu facebookowym koła.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję