TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Powstaje instytut, którzy wesprze polsko-niemiecką współpracę na rzecz nowych technologii

Data: 24.06.2016 Kategoria: życie uczelni

0DVRXPBwBfwctBkRo,umowa_instytut2016.jpg

Przyspieszenie transferu technologii do przemysłu oraz rozwój kooperacji transgranicznej i współpracy międzynarodowej to główne cele Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego Nowych Technologii. List intencyjny w sprawie powołania placówki podpisano w piątek na Politechnice Wrocławskiej

Umowę podpisali prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr, prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, prof. Lothar Kroll, dyrektor Instytutu Struktur Lekkich, dr Eberhard Alles, kanclerz Politechnikim w Chemnitz i Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

– Jako jedna ze stron projektu będziemy realizować wyznaczone zadania technologiczne dla Dolnego Śląska i Saksonii – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. – Pomysł powołania tego typu placówki zyskał wcześniej akceptację ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, a dzisiejsza umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Już teraz rozpoczynamy rozmowy na temat pozyskania środków na finansowanie projektu i możliwych ścieżek współpracy.

Instytut ma wspierać m.in. inicjowanie celowego i szybkiego transferu rozwiązań technologicznych, przyspieszenie procesów innowacyjnych oraz przeorganizowanie istniejących obecnie polskich i niemieckich zasobów kompetencji badawczych i elementów infrastruktury w celu zdobycia przewagi technologicznej nad konkurentami.

– Samorząd województwa dolnośląskiego zawsze sprzyja inicjatywom, których celem jest podniesie jakości życia mieszkańców oraz rozwój technologiczny regionu – podkreślał marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Umowa doskonale wpisuje się także w porozumienie zawarte między Dolnym Śląskiem i Saksonią o wzajemnej współpracy m.in. na polu naukowym. Tego typu projekty mocno wpływają na rozwój przemysłu, a z racji tego, że współpraca jest obustronna wszyscy możemy na niej zyskać.

Transgraniczna współpraca pomiędzy Polską i Niemcami szczególnie silnie prowadzona jest po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. Regiony przygraniczne dysponują bardzo dobrze rozbudowaną siecią centrów technologicznych, innowacyjnych i badawczych.

Wiele centrów technologicznych wspiera nie tylko transfer technologii, ale także wspomaga przedsiębiorstwa poprzez wymianę doświadczeń z zagranicznymi partnerami. Zadaniem powstającego instytutu ma być dalsze rozszerzanie kooperacji transgranicznej i współpracy międzynarodowej.
mc

Na zdjęciu: Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego Nowych Technologii (fot. JP)

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję