Zespoły z III LO w Gdańsku i Politechniki Łódzkiej najlepsze w zawodach matematyków rozegranych na PWr

Data: 06.06.2016 Kategoria: życie uczelni

Zakończyły się VI Niezależne Ogólnopolskie Mistrzostwa w Analizie Danych (NOMAD). W sobotnim finale na Politechnice Wrocławskiej walczyło 16 dwu- i trzyosobowych drużyn. Imprezę zorganizowało Koło Naukowe Statystyki Matematycznej „Gauss”

NOMAD to drużynowa rywalizacja, w której ważną rolę odgrywają zarówno znajomość analizy danych i prawdopodobieństwa, jak i umiejętności programistyczne. Podczas mistrzostw zawodnicy musieli m.in. napisać programy rozwiązujące problemy matematyczne, z którymi można się spotkać w codziennym sytuacjach.

- To jedyne tego typu zawody w Polsce – tłumaczy Monika Baszak z KN Gauss. – Ich uczestnicy muszą nie tylko umieć połączyć swoje umiejętności matematyczne i statystyczne z informatycznymi, ale dodatkowo pogodzić je z pracą w zespole.
W ramach konkursu rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci.
- W tym roku do udziału w mistrzostwach zgłosiły się 33 drużyny – opowiada Monika Baszak. - 21 maja rozegraliśmy eliminacje internetowe. Osiem najlepszych zespołów z każdej z kategorii awansowało do ścisłego finału.

W decydującej rozgrywce najlepsze okazały się drużyny III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku oraz Politechniki Łódzkiej. Drużyna „279” z Politechniki Wrocławskiej uplasowała się na piątej pozycji w kategorii studenci.

Klasyfikacja w kategotii szkoły ponadgimnazjalne:
1. III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (Maurycy Gast, Piotr Kowalewski i Maciej Pióro),
2. I LO w Suwałkach (Eryk Kijewski i Michał Bronikowski),
3. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku (Franciszek Budrowski, Rafał Maj oraz Michał Łopata).

Klasyfikacja w kategorii studentów:
1. Politechnika Łódzka (Wojciech Szałapski, Tomasz Janiszewski i Filip Turoboś),
2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adam Zmaczyński, Grzegorz Adamski i Karolina Surma),
3. Politechnika Łódzka (Łukasz Maślanka, Jakub Santorek i Piotr Sokołowski).

Więcej o zawodach można poczytać tutaj.
ach