TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy wydział na Politechnice Wrocławskiej zaczął rok akademicki

Data: 05.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Nowa placówka naukowa powstała w wyniku przekształcenia dotychczas funkcjonującego w Wałbrzychu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, a inauguracja roku akademickiego odbyła się w poniedziałek w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju

– To uroczystość szczególna podwójnie, bo obecnie świętujemy 70-lecie nauki we Wrocławiu, a dodatkowo jest to pierwsza inauguracja roku akademickiego na nowopowstałym wydziale – podkreślał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Zwracam uwagę, że nie jest to już ośrodek zamiejscowy, ale pełnoprawny wydział naszej uczelni. 

Obecnie na wydziale zatrudnionych jest siedmiu pracowników – pięciu nauczycieli akademickich, w tym czterech profesorów tytularnych i jeden adiunkt z habilitacją oraz dwóch pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

W ramach pierwszej rekrutacji na nowy kierunek studiów  - mechatronikę pojazdów - przyjęto 34 osoby. Są to siedmiosemestralne studia stacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) ze specjalnością „Konstrukcja układów mechatronicznych w pojazdach”.

Studenci nadal będą także kształceni na dotychczasowych kierunkach, czyli budownictwie, mechanice i budowie maszyn oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji. W sumie w Wałbrzychu na Politechnice Wrocławskiej uczyć się będzie około 300 osób.

- Politechnika to uczelnia nie tylko wrocławska, ale także dolnośląska. Świadczy o tym otworzenie wydziału w Wałbrzychu, ale także wydziałów w Legnicy i Jeleniej Górze. Ich powstanie to efekt realizacji strategii rozwoju naszej uczelni, której celem jest zakorzenienie regionalne i chęć wykorzystania potencjału naszego regionu – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski.

Zdaniem wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, który uczestniczył w inauguracji, utworzenie wydziału Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu to krok milowy zarówno dla uczelni, jak i dla samego miasta. 

– Wałbrzych jest w sposób szczególny związany z technologiami i inżynierami. Ta decyzja to wyjście naprzeciw ambicjom miasta, nie ma bowiem rozwoju przemysłu bez nauki – mówił wicepremier.
Szef MON zaznaczył, że studenci decydując się na podjęcie studiów na wydziale w Wałbrzychu, dokonali podwójnie dobrego wyboru. – Po pierwsze uczelnia techniczna daje gwarancję dobrego miejsca pracy w przyszłości, a po drugie wybierając Wałbrzych, wybraliście mocno zmieniające się miasto z wielką przyszłością – dodał Siemoniak.
W trakcie uroczystości wykład inauguracyjny „Koleje dużych prędkości – wyzwania technologiczne” wygłosił prof. Tomasz Nowakowski.

Kampus Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu składa się z pięciu budynków, 28 sal wykładowych i 21 sal laboratoryjnych (m.in. chemii, materiałów budowlanych, wytrzymałości materiałów, fizyki, materiałoznawstwa, mechaniki gruntów, geodezji, elektroniki i geologii). Do dyspozycji studentów przygotowano także pracownię komputerową, bibliotekę, salę gimnastyczną, boiska, siłownię i salę telewizyjną, a w dwóch akademikach czeka na nich ponad 70 miejsc.

Wydział Techniczno-Inżynieryjny ma już swój logotyp przedstawiający element stosowany w układach mechatronicznych. Na 14 października zaplanowano wybory dziekana.
Michał Ciepielski

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję