Matematycy zaczęli rok akademicki na swoim wydziale

Data: 02.10.2015 Kategoria: życie uczelni

Ponad 600 studentów zainaugurowało w piątek rok akademicki na Wydziale Matematyki, który w połowie września rozpoczął działalność na Politechnice Wrocławskiej

– Pierwsza w historii inauguracja roku akademickiego na Wydziale Matematyki to historyczna chwila dla naszej uczelni, podobnie jak obchodzony obecnie jubileusz 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu – mówił na uroczystości prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Naszą historię budujemy na solidnych fundamentach, ale nie możemy być skostniali. Musimy iść z duchem czasu, podejmować wyzwania i jednym z nich było właśnie utworzenie tego wydziału.

?Nowa jednostka została wyodrębniona z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki (WPPT), a jej kadrę stanowią pracownicy dotychczasowej Katedry Matematyki (wcześniej Instytutu Matematyki i Informatyki).

– Dla naszych pracowników i studentów ta zmiana jest zupełnie nieodczuwalna. Wszyscy studenci WPPT, studiujący dotychczas na kierunku Matematyka lub Matematyka Stosowana, stali się studentami nowego wydziału – tłumaczył doc. Janusz Górniak, pełnomocnik rektora ds. organizacji Wydziału Matematyki.

Obecnie na wydziale do wyboru są dwa kierunki studiów pierwszego stopnia: Matematyka (studia licencjackie), Matematyka Stosowana (studia inżynierskie) oraz czterosemestralne studia drugiego stopnia na kierunku Matematyka.

W lutym 2016 r. uruchomione zostaną trzysemestralne studia drugiego stopnia na kierunku Matematyka Stosowana, prowadzone wyłącznie w języku angielskim, w ramach European Consortium Mathematics for Industry (ECMI).

Na nowoutworzonym wydziale studiuje ponad 600 studentów, pracuje 101 pracowników, w tym 86 nauczycieli akademickich, a wśród nich 16 profesorów tytularnych. Pierwszy dziekan wydziału zostanie wybrany w połowie października.

Wykład okolicznościowy z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego „Matematycy, a nagroda Nobla” wygłosił prof. Aleksander Weron z Wydziału Matematyki i jednocześnie dyrektor Centrum im. Hugona Steinhausa.

Więcej informacji o Wydziale Matematyki można znaleźć tutaj

Andrzej Charytoniuk