TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kreatywni z Politechniki Wrocławskiej

prof_mariusz_ptak_i_logo_grupy_mocos.jpg

Portal miejski wroclaw.pl ogłosił ranking 30 kreatywnych wrocławian, którzy dzięki swoim talentom i pasjom osiągają międzynarodowe sukcesy. Wśród laureatów znaleźli się prof. Mariusz Ptak z PWr oraz działająca na naszej uczelni grupa MOCOS.

Lista wyróżnionych powstała na podstawie kandydatur zgłaszanych przez czytelników miejskiego portalu. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: społeczeństwo/miasto, kultura/sztuka/dizajn, nauka oraz biznes.

W tegorocznym rankingu znalazł się także osoby związane z Politechniką Wrocławską. Są to:

Mariusz PtakDr hab. inż. Mariusz Ptak, prof. uczelni, który pracuje w Katedrze Konstrukcji Badań Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym. Rozwija metody diagnostyki i obrazowania wpływu obciążeń na strukturę mózgu, zajmuje się symulowaniem konsekwencji wypadków drogowych oraz ulepszaniem urządzeń ochronnych głowy, w tym kasków rowerowych i motocyklowych.

Wraz z zespołem projektu aHEAD opracował trzy modele numeryczne głowy: seniora, dorosłego i dziecka, umożliwiające badanie urazów u osób w różnym wieku. Jego autorskim pomysłem jest wieloczujnikowa opaska wyposażona w układ elektroencefalografii, pozwalająca rejestrować przeciążenia działające na głowę.

Prof. Ptak jest absolwentem naszej uczelni na dwóch kierunkach – zarządzanie i inżynieria produkcji oraz mechanika i budowa maszyn. Tytuł inżyniera uzyskał na Uniwersytecie w Coventry podczas wymiany studenckiej. Był uczestnikiem programu TOP 500 Innovators. W 2015 r. został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stypendium przyznawanym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i mają imponujący dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W ubiegłym roku został laureatem Nagród Naukowych „Polityki”.

Jest też autorem lub współautorem 40 artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych i uczestnikiem wielu ważnych projektów badawczych. Na swoim koncie ma również kilka zgłoszeń patentowych i parę istotnych wdrożeń przemysłowych.

Więcej o badanich prowadzonych przez prof. Mariusza Ptaka w Akademickim Radiu Luz.

mariusz_ptak_podcast.jpg

prof. Tyll KrugerGrupa MOCOS (MOdeling COronavirus Spread) Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje jak zwalczyć COVID-19.

Celem zespołu jest wsparcie instytucji publicznych w sprowadzeniu epidemii do stanu wygasania (podkrytycznego), tj. obniżenia skali reprodukcji wirusa do poziomu nieistotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego.

Grupę założył 12 lutego prof. Tyll Krüger z Wydziału Elektroniki PWr, zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. Zespół tworzą naukowcy z PWr, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland oraz MicroscopeIT. Grupa wspierana jest także przez Urząd Miasta Wrocławia.

W trakcie swojej pracy naukowcy stworzyli zaawansowany model matematyczny, który symuluje ludzkie zachowania. Model pozwala ocenić aktualne tempo rozprzestrzeniania się wirusa, a tym samym wskazać, na jakim etapie rozwoju jest epidemia. Model pozwala także ocenić, w jakim stopniu ograniczone zostały kontakty międzyludzkie i czy jest to poziom wystarczający, aby pokonać COVID-19.

Model oparty jest na danych empirycznych opisujących strukturę gospodarstw domowych i progresję choroby. Do analizy użyto danych dotyczących mobilności od Apple’a i Google'a, danych z GUS, z Państwowego Zakładu Higieny i naukowych analiz dotyczących progresji choroby.

Oprócz prof. Tylla Krugera w skład grupy wchodzą naukowcy z PWr - dr inż. Agata Migalska (Wydział Elektroniki), prof. Ewaryst Rafajłowicz (Wydział Elektroniki), prof. Ewa Skubalska-Rafajłowicz (Wydział Elektroniki), Marcin Bodych (Wydział Elektroniki), dr inż. Marek Bawiec (Wydział Elektroniki), dr inż. Piotr Szymański (Wydział Informatyki i Zarządzania), dr Piotr Sobczyk (Wydział Matematyki), Tomasz Ożański (Wydział Elektroniki), dr Wojciech Rafajłowicz (Wydział Elektroniki).

newsletter-promo.png

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie.

lucy, mic

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję