TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.10.2019 Kategoria: ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Mechaniczny
Naukowiec z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej jest jednym z pięciu laureatów tegorocznych Nagród Naukowych "Polityki". Redakcja tygodnika doceniła jego osiągnięcia w naukach technicznych.
Nagrody i stypendia (aktualnie w wysokości 15 tys. zł) „Polityka" przyznaje od 2001 r. Do tej pory trafiły do 317 młodych wyróżniających się polskich naukowców, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w swoich dyscyplinach.
Laureatem 19. edycji programu w dziedzinie nauk technicznych został dr inż. Mariusz Ptak adiunkt z Katedry Konstrukcji i Badań Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.
Naukowiec aktualnie zajmuje się doskonaleniem metod diagnostyki i obrazowania wpływu obciążeń na strukturę mózgu, symulowaniem konsekwencji wypadków drogowych oraz ulepszaniem urządzeń ochronnych głowy, w tym kasków rowerowych i motocyklowych. O jego badaniach pisaliśmy m.in. w tym tekście.
Wraz z zespołem projektu aHEAD dr Ptak opracował trzy modele numeryczne głowy: seniora, dorosłego i dziecka, umożliwiające badanie urazów u osób w różnym wieku. Jego autorskim pomysłem jest wieloczujnikowa opaska wyposażona w układ elektroencefalografii, pozwalająca rejestrować przeciążenia działające na głowę.
Dr Ptak jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej na dwóch kierunkach – zarządzanie i inżynieria produkcji oraz mechanika i budowa maszyn. Tytuł inżyniera uzyskał na Uniwersytecie w Coventry podczas wymiany studenckiej. Pracuje w Zakładzie Komputerowego Wspomagania Projektowania i Badań Doświadczalnych na Wydziale Mechanicznym. Był uczestnikiem programu TOP 500 Innovators. We wrześniu 2015 r. został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stypendium naukowym przyznawanym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i mają imponujący dorobek naukowy w skali międzynarodowej.
Jest też autorem lub współautorem 40 artykułów w renomowanych czasopismach międzynarodowych i uczestnikiem wielu ważnych projektów badawczych. Na swoim koncie ma również kilka zgłoszeń patentowych i parę istotnych wdrożeń przemysłowych.
Wśród laureatów tegorocznych Nagród Naukowych “Polityki" są także: dr Olga Śmiechowicz, asystent w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Ewa Zawojska, adiunkt w Katedrze Mikroekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dr Andrzej Zieleziński, adiunkt w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Iwona Chlebicka, adiunkt w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Program stypendialny „Zostańcie z nami!” prowadzi Fundacja Tygodnika “Polityka”– od 2011 r. pod nazwą Nagrody Naukowe “Polityki”. Redakcja chce w ten sposób “promować wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość, które niepostrzeżenie stały się walorami drugorzędnymi”. Organizatorzy program poszukują osób, które w ciągu ostatniego roku czy dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym, może to być np. praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie, zbudowanie zespołu czy objęcie istotnej funkcji w instytucji naukowej.
Spośród setek kandydatur co roku wyłanianych jest 15 finalistów w pięciu dziedzinach nauki. Piątka najlepszych otrzymuje nagrodę naukową – stypendium, a pozostała dziesiątka nagrody finansowe. W realizacji programu “Polityce” towarzyszą firmy i fundacje, a także czytelnicy wpłacający 1 proc. podatku na konto fundacji.
Finalistów programu wybiera spośród setek kandydatów kapituła profesorska, a laureatów spośród finalistów wskazuje kapituła obywatelska, składająca się z osób niekoniecznie bezpośrednio związanych z nauką (choć w większości z tytułami profesorskimi), ale mocno zaangażowanych w życie obywatelskie, znanych z przenikliwych sądów, odważnych komentarzy, intelektualnej dojrzałości czy sukcesów w biznesie.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »