TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.07.2025 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane
Politechniczna Academia Iuvenum ma nowych członków. Do jej składu dołączyły 24 osoby, które zastąpiły młodych naukowców działających w tym gremium od 2023 roku. We wtorek wręczono oficjalne nominacje oraz podziękowania dla składu trzeciej kadencji.
Academia Iuvenum (AI) Politechniki Wrocławskiej tworzą młodzi naukowcy (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. Zadaniem gremium jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.
Skład AI liczy 48 osób. Co roku, na dwuletnią kadencję, powoływane są przez rektora, z rekomendacji Rektorskiej Komisji ds. Nagród Naukowych kolejne 24 osoby.
We wtorek, 8 lipca, swoją kadencję zakończyły osoby, które powołano do tego gremium w 2023 r. Jednocześnie swoją pracę zakończyło prezydium, któremu przewodniczył dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
– Academia Iuvenum jest jak żywy organizm, który każdego roku bardzo się zmienia, a to jaki będzie miała kształt w przyszłości, zależy tylko od was. Tym, którzy teraz do niej dołączają, radzę, żeby postawili sobie cele, które chcieliby zrealizować w czasie swojej kadencji. Moimi były networking i chęć poradzenia sobie z administracją, bo na początku pełniłem funkcję sekretarza – mówił podczas uroczystości dr Czarnecki.
Osoby należące do AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.
Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, kierowania projektem, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.
– Akademia działa już od pięciu lat i bardzo się cieszę z tego, jak ten projekt się rozwija. W tym czasie powołania do tego gremium otrzymało ponad 100 osób, niektórzy dwukrotnie, z których blisko połowa to kobiety. 20 osób, które działały w akademii, otrzymało już habilitację i mam nadzieję, że ta liczba będzie systematycznie rosła. Wszystkim, którzy dzisiaj kończą swoją kadencję, dziękuję, a tych, którzy ją rozpoczynają, witam i gratuluję – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
W czasie uroczystości członkowie i członkinie AI podziękowali osobom wspierającym tę inicjatywę, m.in. prof. Katarzynie Weron, która sprawuje opiekę naukową nad członkami akademii i i dr inż. Katarzynie Kozłowskiej, kierującej Działem Nauki na PWr.
24 osoby, które dołączyły do AI na kadencję 2025-2027, poznaliśmy w połowie czerwca. Ich pełną listę można znaleźć na stronie głównej PWr.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »