TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Każdy inny. Wszyscy równi

Opracowanie i wdrożenie polityki równościowej, wspieranie działań promujących postawy równościowe oraz przeciwdziałanie zjawiskom o charakterze dyskryminującym to zadania powołanego na PWr Zespołu ds. Polityki Równościowej.

Polityka równościowa

Zespół powołał rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs, zgodnie ze Statutem PWr, w związku ze standardami określonymi w Europejskiej Karcie Naukowca i artykułem 30 Konstytucji RP. Nadzór nad pracami 17-osobowego zespołu sprawuje prof. Karolina Jaklewicz, pełnomocniczka rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

Główne zadania nowego organu to wypracowanie założeń i zlecenie przeprowadzenia badań diagnozujących problem nierówności na PWr oraz opracowanie i udział przy wdrażaniu polityki równościowej uczelni. Ale także udział w realizowaniu zadań określonych w przyjętej polityce równościowej na PWr oraz inicjowanie, wspieranie czy koordynowanie działań związanych z promocją postaw równościowych i przeciwdziałaniu zjawisku dyskryminacji wśród studentów, a także pracowników.

prof. Karolina Jaklewicz

- Plan polityki równościowej musi się opierać na kilku fundamentach. Przede wszystkim musimy zbadać problem. Czy istnieje, jaki jest duży i które obszary wymagają naprawy - opowiada prof. Karolina Jaklewicz, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równościowej. - Dlatego powstała tzw. grupa ds. badań, która przeprowadzi analizę, opisze wyniki i wyciągnie wnioski, które będą fundamentem do dalszych naszych pracy.

Większa część tych pierwszych badań zostanie przeprowadzona przez pracowniczki Wydziału Informatyki i Zarządzania - prof. Katarzynę Jach, pełnomocniczkę rektora ds. osób z niepełnosprawnościami, dr Annę Borkowską i dr Jagodę Mrzygłocką-Chojnacką. Panie prowadziły już wcześniej badania dotyczące równych praw studentów na uczelni i postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Uzupełnieniem tych badań będą analizy, które przeprowadzi firma zewnętrzna.

Zespół ds. dyskryminacji

Bardzo istotna z punktu widzenia studentów będzie druga grupa – do spraw bieżących. Zajmie się ona sprawami do natychmiastowego rozpatrzenia. W tym zespole zostaną opracowane standardy i procedury: jak studenci mogą zgłaszać problemy, jak rozpatrywać tego typu sprawy i w jakim terminie. W planach jest powstanie komisji, która będzie takie skargi rozpatrywać.

- Chcemy stworzyć miejsce w sieci, stronę, na której będziemy wyjaśniać czym jest dyskryminacja i polityka równościowa. Zależy nam, by student zorientował się, kiedy jego prawa zostały naruszone, kiedy ma do czynienia z dyskryminacją i jak sobie z tym radzić, gdzie szukać wsparcia – opowiada prof. Karolina Jaklewicz.

Prof. Jaklewicz przyznaje, że zgłaszają się do niej studenci, którzy czują się dyskryminowani, doświadczają nierównego traktowania. W dobie pandemii dużo skarg pochodzi od studentów – obcokrajowców, którzy mają problem z komunikacją. Zajęcia i wykłady są co prawda prowadzone w języku angielskim, ale już wszelkiego rodzaju informacje czy komunikaty ogłaszane są głównie w języku polskim. I to musi ulec zmianie jak najszybciej.

newsletter-promo.png

- Już wystosowaliśmy wniosek, aby wszystkie tego typu dokumenty, komunikaty, zarządzenia były tłumaczone na język angielski. To są niewielkie niedociągnięcia organizacyjne - do szybkiej korekty. Musimy być bardziej uważni na takie codzienne potrzeby wszystkich naszych studentów – opowiada prof. Karolina Jaklewicz.

Kolejna grupa będzie pracować nad dokumentem końcowym. Wytyczy cele polityki równościowej, rejony, nad którymi trzeba popracować, wskaże lub stworzy programy edukacyjne wspierające tę politykę.

Dr Mateusz Kotowski- Po pierwsze musimy sprawdzić czy i w jakich obszarach mamy problemy. Czy wystarczy jedynie doraźna prewencja, czy potrzebujemy strategii, programu naprawczego. Musimy sobie wyznaczyć cele, idee, koncepcje, procedury – opowiada przewodnicząca prof. Karolina Jaklewicz.

Oprócz niej w skład zespołu wchodzi 17 osób: dr Mateusz Kotowski, kierownik zespołu, Katarzyna Pasik-Król, zastępczyni kierownika, prof. Marek Sikora, dr Monika Małek-Orłowska, dr Katarzyna Zahorodna, prof. Katarzyna Jach, dr Jagoda Mrzygłocka-Chojnacka, dr Anna Borkowska, dr Mariusz Mazurkiewicz, Alicja Sikora, Aleksandra Tomaszewska, mgr Jowita Chojcan, mec. Agnieszka Nowicka, mgr Anna Maria Rogalska, Karol Kacper Komar i Jakub Ksiądzyna.

PWr przyjazna dla wszystkich

Dr Mateusz Kotowski uważa, że ofiarą dyskryminacji może stać się każdy. - Podstawowym celem wypracowywanej przez nas polityki jest sprawienie, aby PWr stała się środowiskiem nauki i pracy możliwie wolnym od wszelkiego rodzaju praktyk dyskryminacyjnych, niezależnie od tego, kogo dotyczą – tłumaczy.

Katarzyna Pasik-Król

Z kolei według Katarzyny Pasik-Król powołanie takiego gremium, to wymóg europejski. - Aby zakwalifikować się do finansowania w ramach programu „Horyzont Europa”, każdy podmiot prawny, niezależnie od tego, czy jest organem publicznym, organizacją badawczą czy uczelnią wyższą musi mieć tzw. Plan na Rzecz Równości Płci (GEP – Gender Equality Plan) – wyjaśnia Katarzyna Pasik-Król.

Zdaniem Karoliny Pasik-Król w/w plan zostanie wyegzekwowany i stanie się pełnoprawnym kryterium kwalifikowalności dla wnioskodawców, a brak rozwiązań w zakresie polityk równościowych może uniemożliwić aplikację o projekty w ramach Horyzont Europa.

- Obecną Komisja Europejska deklaruje, że nie będzie oceniać wpływu planów GEP, ale będzie weryfikować czy takie powstały i obowiązują u beneficjentów – mówi Katarzyna Pasik-Król.

Ula Małecka

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję